U mjenjačnici u Zadru izdali su i potvrdu s tim ‘nemogućim’ tečajem. Ako vas u mjenjačnici "ožene" te niste zadovoljni - prijavite to financijskom inspektoratu
"Nemogući" tečaj: U Zadru za 100 eura dobio samo 720 kuna
Kupovni tečaj eura tog je dana otprilike bio 7,46 kuna, srednji 7,52, a prodajni 7,58 kuna. Ti su iznosi bili izvješeni u mjenjačnici. Mijenjao sam 200 eura i dobio 1440 kuna, požalio se čitatelj. Na proviziju ga u mjenjačnici u Zadru nisu upozorili pa se zapanjio dobivši 52 kune manje nego što je očekivao. Uzeli su mu, dakle, 3,5 posto provizije. - Pitao sam djelatnicu mjenjačnice zašto mi je isplatila tako malo. Rekla je da radi po uputama i objasnila mi da piše na računu gdje i kako se mogu žaliti. Odustao sam od natezanja jer mi je to bio prvi dan godišnjeg odmora i nisam ga htio pokvariti, ali gorčina je ostala - ljutit je čitatelj.
1335 ovlaštenih mjenjača trenutačno radi u RH ne računajući banke, 3000 je okviran broj mjenjačkih mjesta na kojima posluju a 28,6 milijardi kuna bio je promet ovlaštenih mjenjača u 2012.
U Hrvatskoj narodnoj banci kažu da se tečajevi stranih valuta prema kuni slobodno formiraju na tržištu stranih sredstava plaćanja temeljem ponude i potražnje te nisu ograničeni propisima. - Ovlašteni mjenjač tečaj određuje sa svojom ugovornom bankom. Njegovi tečajevi mogu biti istovjetni tečajevima ugovorne banke, a mogu se i razlikovati. Ovlašteni mjenjač mora imati vidljivo istaknutu važeću tečajnu listu - pojasnili su nam u HNB-u. Dodali su kako će zatražiti pismeno očitovanje ovlaštenog mjenjača iz ove priče i, ako bude sumnje na nezakonito poslovanje, o tome obavijestiti Ministarstvo financija - Financijski inspektorat nadležan za nadzor poslovanja ovlaštenih mjenjača. Kad bi sve mjenjačnice naplaćivale takvu proviziju, njihova bi ukupna zarada lani bila veća od milijardu kuna. To je 3,5 posto od 28,6 milijardi kuna koliko su 2012. iznosile transakcije ovlaštenih mjenjača. Svaki bi mjenjač imao 800.000 kuna čiste zarade.
Provjerite koji su tečaj istaknuli
Svako mjenjačko mjesto mora imati istaknuti važeći tečaj kako bi stranke unaprijed znale koliko će dobiti.
Ako je iznos premalen, tražite povrat eura
Ako su nezadovoljni primljenim iznosom, klijenti mogu zatražiti storniranje transakcije, odnosno povrat eura.
Financijski inspektorat
Mjenjači moraju izdati potvrdu (račun) pa ih se može prijaviti Financijskom inspektoratu.