Pilinzi uklanjaju odumrle stanice i tako pomažu njenoj obnovi. Biljne tvari u njima vlaže kožu i sprečavaju upale nakon ‘struganja’, a donosimo i prirodni recept
Lice čiste plastika, vulkanski kamen te čak koštice marelice
Abrazivne tvari, koje struganjem ili trljanjem mogu odstraniti sitne čestice, u kozmetici su najčešće su mineralne, poput kuhinjske soli i riolita, te biljni materijali. Riolit je tvar koja se dobiva mljevenjem vulkanskih stijena. Od biljnih materijala često su u upotrebi čvrsti dijelovi biljaka, na primjer, koštice. Često se koriste pilinzi koji sadržavaju mljevene koštice badema i marelice.
Prirodne mješavine ponekad zamjenjuju i umjetne tvari. Kao abrazivno
sredstvo čest je u upotrebi i polietilen, plastična tvar od koje se rade
vrećice.
Plastične tvari služe i za povećanje volumena, sjaj proizvoda, kontrolu viskoznosti te smanjenje prozirnosti proizvoda. Takva je primjerice najlon 11.
Čestice su i stotinu puta manje od milimetra pa jednostavno nađu put do
rijeka i mora. Većina svjetskih proizvođača kozmetike zato više ne rabi
plastične mikrogranule.
Da “struganje” ne bi izazvalo upalu, pilinzi sadrže tvari za nježnije klizanje abraziva po koži i hrane je, njeguju i vlaže. To su tvari iz biljaka poput aloje, ulja suncokreta, repice ili koštica marelice i shea maslac.
Pilinzi sadrže i mirise, kako bi bili privlačniji, i konzervanse protiv
razvoja mikroorganizama. Sadrže i pigmente boja koji će dodatno privući
kupce.
Pilinzi s krupnijim česticama abrazivna sredstva, oko milimetra, služe za
njegu stopala, sitnije čestice za lice, a najsitnije za mikrodermoabraziju.
Cijenjeni su biljni pilinzi od u ulju ili vodi otopljenih ljekovitih tvari poput cvjetova kamilice ili žitarica. Za optimalan učinak, treba poznavati vlastitu kožu, jer nije nevažno kakve je teksture piling. Ako su čestice prevelike, mogu dodatno iritirati kožu i uzrokovati upalu. Masnu kožu treba češće čistiti da ne dođe do začepljenja pora i upalnih stanja.