Mnogo je polemika o štetnosti parafinskog ulja iz nafte u kozmetici, no zasad nema dokaza da loše djeluje. No, ako imate dvojbe - posavjetujte se sa svojim liječnikom
Baby ulja: Pogodna su čak i za najosjetljiviju dječju kožu
Većina ulja za njegu dječje kože kao glavni sastojak ima parafinsko ulje. To je ulje bez boje i mirisa koje nastaje kao nusprodukt u proizvodnji goriva.
Mnogo se rasprava vodi o utjecaju parafinskog ulja. Ono na koži stvara gotovo nepropusni film i hidratizira je pa ne dopušta da vlaga izlazi iz tijela.
Protivnici korištenja parafinskog ulja tvrde da sprečava vlagu i da prodire ispod površine te na taj način onemogućuje prirodne procese kože. Neki idu tako daleko da govore kako se nusprodukti nafte uvijek talože u jetri i bubrezima. No nema konkretnih dokaza da je parafin nekome naštetio. Ako sumnjaju u djelovanje nekog sastojka bilo kojeg kozmetičkog proizvoda, roditelji se prije korištenja mogu posavjetovati s liječnikom. Kako bilo, svojstva parafinskog ulja su vrlo korisna za kozmetiku. Parafinsko ulje je jeftino i zato ga ima u mnogim proizvodima. No ulja za bebe, osim parafina, mogu sadržavati i biljna ulja, poput suncokretova, ulja slatkog badema ili sojina ulja. Ona djeluju kao i parafinsko, omekšavaju kožu te joj čuvaju vlažnost.
Ulja biljnoga podrijetla poput bademova sadrže vitamine koji pomažu dječjoj koži. No, sklonija su oksidaciji od tekućeg parafina pa u sastavu baby ulja treba biti i konzervansa kako se ne bi pokvarila. Za to se često koristi vitamin E koji također blagotvorno djeluje na dječju kožu.
Ponekad se umjesto njega mogu pronaći konzervansi iz reda parabena o čijoj se mogućoj štetnosti također vode rasprave. Ako roditelji imaju izbora, mogli bi razmisliti o izbjegavanju takvih proizvoda. U uljima za bebe često se nalazi vitamin E i kao poseban dodatak. Njega se smatra zaštitnim vitaminom jer ubrzava obnavljanje oštećenih stanica kože. Uz spomenuto, u uljima će se pronaći parfemi koji nisu najsretnije rješenje jer vrlo rijetko i kod preosjetljive djece mogu uzrokovati alergijske reakcije.
Svih pet ulja, čije smo deklaracije ovom prilikom analizirali, sadrže parfemske tvari, a u tri je glavni sastojak parafinsko ulje. Dva sadrže biljna ulja koja su prirodno bogata vitaminima i blagotvornim tvarima te ta ulja nisu ni skuplja od nekih s parafinom.
Sva ulja ze bebe, baš kao i svi dječji kozmetički proizvodi, prije stavljanja na tržište prolaze mnoštvo posebnih testova. Zahvaljujući tome te ako se koriste prema uputama i umjereno mogu samo činiti dobro čak i najosjetljivijoj dječjoj koži.
Penaten
Parafin, koji je glavni sastojak, i penaten ulja na bebinoj koži će stvoriti tanak i nepropusan film te i
na taj način sačuvati vlagu. Ovo ulje sadrži tvari koje daju privlačniji
miris.
Johnson's
Iako je nusprodukt nafte, parafin omekšava
i čuva vlažnost kože. Johnson’s, kao i sva ostala dječja ulja, sadrži i
tvari za bolji miris koje kod beba mogu izazvati alergije.
Hipp
Hipp sadrži suncokretovo i i bademovo ulje,
koje je bogato vitaminima, posebno vitaminom E koji ubrzava obnavljanje
oštećenih stanica.
Becutan
Becutan sadrži i mnogo konzervansa, a među njima ima i parabena za koje mnogi kažu da su štetni. No, ulje je klinički testirano pa te je sigurno za djecu.
Babylove
Osim ulja koje će ovlažiti kožu, Babylove sadrži i vitamine A i E te neke
vitamine iz B skupine. Ima i ekstrakt cvijeta kamilice za dodatnu njegu. Dodane su i tvari za bolji miris.