Obavijesti

Tech

Komentari 29

Poslušajte zvukove s Marsa, u timu koji ih je 'snimio' je Hrvat

Poslušajte zvukove s Marsa, u timu koji ih je 'snimio' je Hrvat
3

NASA je objavila snimku prvog zvučnog zapisa s površine Marsa, koje je 'uhvatila' sonda InSight. Na sondi je radio hrvatski znanstvenik Davor Mance

Sonda InSight je prije dva tjedna sletjela na Mars, snimila fascinantne fotografije površine Crvenog planeta, a sada je NASA objavila i prvi zvučni zapis s Marsa u povijesti. Snimku vjetrova s Marsa stavili su na svoj YouTube kanal, uz napomenu da se zvukovi puno bolje čuju sa slušalicama.

POSLUŠAJTE SNIMKU:

Na sondi InSight je, kako smo već pisali, radio i hrvatski znanstvenik Davor Mance, koji je za 24sata objasnio kakvi su zvukovi koje je sonda 'uhvatila'.

- Zasad imamo samo pozitivna iznenađenja, ali nikad ne treba reći nikad. Jako je uzbudljivo i nije nam teško. Dugo smo ovo čekali. Samo 10 minuta snimke sa seizmičkih senzora proizvelo je takvu radost među znanstvenicima tako da ne možemo dočekati kad će početi prava potraga za potresima - ispričao je Mance prije nekoliko dana.

Tijekom provjere seizmičkih senzora za više frekvencije znanstvenici su izmjerili i prve vibracije s Crvenog planeta.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

01:30

- To su podrhtavanja zbog utjecaja vjetra na solarne panele, odnosno vibracije reda mikrometra i manje. Zato moramo senzore instalirati na tlo, što ćemo ostvariti oko Božića - ponosno ističe Mance i dodaje kako će se seizmički senzori za niske frekvencije provjeravati tek nakon što ih instaliraju na tlo, odnosno kroz sljedećih mjesec dana.

Mance je izrazito uzbuđen zbog tijeka ove svemirske misije jer, kako kaže, znanstvenici su to čekali toliko godina, još otkad su astronauti misije Apolo instalirali prvi seizmometar na Mjesec.

- Kratku snimku britanskog tima snimljenu našom elektronikom pretvorili smo u zvučni signal pa smo mogli čuti i prvi zemaljski, odnosno kopneni zvuk s Marsa. Naravno, to je samo zvuk vjetra - napominje Mance i zaključuje: 'Tim koji radi na senzoru atmosferskog tlaka pretvorio je prva mjerenja u zvuk, što je također još jedan dokaz koliko je ova cijela priča i znanstveni rad, ali i istodobno uživanje'.

Podsjetimo, sondu InSight izradili su znanstvenici iz SAD-a, Francuske i Švicarske, a upravo je Mance radio na glavnom instrumentu te sonde. Pomoću moderne tehnologije InSight ulazi u dubinu Marsa te pritom mjeri kako se mijenja temperatura ispod površine Marsa i koliko se topline isijava iznutra. Prikupljene podatke Mance i njegovi kolege svakodnevno analiziraju u operativnom centru. Uz to, brinu i da je sva elektronika u ispravnom stanju.

Ova misija je prvi ljudski pokušaj da se otkrije unutrašnjost nekog drugog planeta.

 

 

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 29
Velika promjena na Facebooku, Zuckerberg odlučio ugasiti fact checkere: 'Previše su pristrani'
'RADUJEMO SE OVOME'

Velika promjena na Facebooku, Zuckerberg odlučio ugasiti fact checkere: 'Previše su pristrani'

Kritičari, uključujući Real Facebook Oversight Board, upozorili su da ove promjene predstavljaju "odstupanje od razumnog i sigurnog pristupa moderiranju sadržaja" te ih nazivaju "političkim dodvoravanjem."
Kineska firma napravila hibridni auto, a u gepeku - helikopter!
PRVI AUTO S HELIKOPTEROM

Kineska firma napravila hibridni auto, a u gepeku - helikopter!

Xpeng AeroHT predstavio je automobil koji ima šest kotača, izgleda futuristički, koristi revolucionarnu bateriju, ali ima i nesvakidašnju dodatnu opremu
Telemach među prvima testirao 5,5G, u Zagrebu postigli brzinu skidanja od ogromnih 10 Gbit/s
RAZVOJ MREŽE

Telemach među prvima testirao 5,5G, u Zagrebu postigli brzinu skidanja od ogromnih 10 Gbit/s

Ključne prednosti 5.5G tehnologije su još niža latencija i znatno veća učinkovitost u smislu potrošnje energije, a sve to zahvaljujući umjetnoj inteligenciji koja postaje sastavni dio mrežne infrastrukture.