Prema izmjenama ZOR-a poslodavac bi mogao dati otkaz radniku ako nema novca za isplatu plaće ili u slučaju da mora radniku isplatiti manju plaću, a radnik to odbije
Zakon o radu: Znate li zašto sindikati uopće prosvjeduju?
Nezavisni hrvatski sindikati i Savez samostalnih sindikata Hrvatske iznimno su nezadovoljni najavljenim izmjenama Zakona o radu. Sporne su četiri točke - uvođenje financijski uvjetovanog otkaza, otpremnine, prekovremeni rad i raskid radnog odnosa.
Ako radnik odbije manju plaću slijedi - otkaz
Sindikati ne prihvaćaju uvođenje financijski uvjetovanog otkaza koji bi poslodavac mogao dati radniku ako nema novca za isplatu plaće ili u slučaju da mora radniku isplatiti manju plaću, a radnik to odbije.
Otpremnina kao vrsta štednje
Također protive se i izmjeni u reguliranju otpremnina. Ministarstvo predlaže da otpremnina, prema austrijskom modelu, bude "vezana uz radnika" i "prati ga" tijekom radnog vijeka. Otpremnina bi, tako, bila neka vrsta štednje. U onom trenutku kad radnik izgubi posao on bi tu otpremninu mogao odmah povući ili je ostaviti u fondu za otpremnine i uzeti je prilikom odlaska u mirovinu.
Prekovremeni rad se neće adekvatno platiti?
Sindikati traže pojednostavljenje odredbi o rasporedu radnog vremena jer će se, prema prijedlogu, prekovremeno moći raditi i više od 32 sata mjesečno. Prekovremeni rad ubuduće se neće ograničavati na mjesečnoj razini, nego samo na tjednoj iz praktičnog razloga što neki mjesec ima više radnih dana, a neki ne.
Kritike su da se pod krinkom preraspodjele radnog vremena na mala vrata uvodi prekovremeni rad koji nije adekvatno plaćen, a kroz primjer sezonskog rada legalizira se i prekovremeni rad od 60 sati tjedno.
Uz to, izmjenama Zakona se želi produljiti prosječni radni tjedan na 48 sati, s čime se sindikati ne slažu.
Ugovor na određeno i duži od tri godine bez posebnog razloga
Oštrija rasprava vodi se i o ugovorima na određeno vrijeme. Ministarstvo predlaže, a poslodavci to pozdravljaju, produljenje takvog ugovora i na više od tri godine bez posebnog razloga. Sindikati, pak, tvrde da ne mogu prihvatiti dogovaranje u ovoj fazi.
Odgoda otkaza skraćuje se s 90 na 30 dana
Sindikati traže i zadržavanje dosadašnjih odredbi o sudskom raskidu radnog odnosa. Zakonom se pojednostavljuje definicija i postupak kolektivnog otpuštanja viška radnika te se s 90 na 30 dana skraćuje rok odgode otkazivanja ugovora svim ili pojedinim radnicima za koje je izrađen program zbrinjavanja viška radnika koju može naložiti HZZ.