Obavijesti

News

Komentari 42

Politički rivali: Bratska ljubav ipak ne puca u SDP-u i HDZ-u

Politički rivali: Bratska ljubav ipak ne puca u SDP-u i HDZ-u
6

Dijele prezime, ali ne i politički predznak: Brat Marine Matulović (HDZ) istaknuti je SDP-ovac, kao i Nenad Strizrep čiji bi brat Tihomir mogao biti HDZ-ov ministar

Premijer i šef SDP-a Zoran Milanović nedavno je izjavio kako u politici nema prijatelja i da mu ni rođeni brat Krešimir nije prijatelj. Karakterno različiti, gradili su i različite karijere. I dok je stariji brat godinama u politici, mlađi se okrenuo poduzetništvu i nije član ni jedne stranke. Istodobno, dok Zoran Milanović tvrdi da u politici nema prijateljstva, pa ni među braćom, na našoj političkoj sceni rade i grade svoje karijere braća i sestre na potpuno suprotnim političkim stranama i u glas tvrde - najbolji smo prijatelji! 

Marina Matulović Dropulić, bivša HDZ-ova ministrica, sestra je Borisu Matuloviću koji je član upravo Milanovićeva SDP-a. Tu su još i Tihomir Strizrep, bivši šef HZZO-a u vrijeme vladavine HDZ-a, te njegov brat Nenad Strizrep, pomoćnik ministra zaštite okoliša Mihaela Zmajlovića, koji je ujedno i utjecajan član Jastrebarskog SDP-a, zatim doajeni hrvatske politike - Mate i Goran Granić - prvi je životni vijek posvetio HDZ-u, a drugi dobar dio života HSLS-u. A na suprotnim stranama bili su svojedobno i Vladimir te Marko Veselica, jedan u HDZ-u, a drugi u danas nepostojećem HDS-u.

- Odgajani smo u istom, lijevo liberalnom svjetonazoru, no Marina je odabrala svoj put (HDZ), a ja sam odabrao svoj (SDP) - rekao je Boris Matulović koji je prošle godine na izborima za članove Mjesnog odbora Šestine nosio SDP-ovu listu. 

Jurica Galoić/PIXSELL

Otkriva da je, iako se pisalo da se u SDP učlanio 2008. godine, on to učinio dvije godine ranije. Pri upisu u oporbenu stranku tadašnje vlade, u kojoj je sjedila i njegova sestra, nju o tome nije uopće obavijestio. Tada je i izjavio da ni ona njega nije obavijestila kad se upisivala u HDZ. No unatoč tome, uvijek su imali i imaju odličan bratsko-sestrinski odnos.

- U tome da brat i sestra odaberu različite političke stranke ne vidim ništa čudno. U jednoj obitelji svatko može imati različite ideje. To je demokracija! To su dva različita pogleda na istu stvar - objašnjava nam Matulović koji ističe kako su on i sestra uvijek o svemu najnormalnije razgovarali. Ipak, nekad su se znali i posvađati.

- Za obiteljskim stolom znale su se voditi žustre, konstruktivne i argumentirane rasprave. Ja sam, dok je Marina bila dio HDZ-ove vlade, kritizirao neke odluke, a danas to radi ona jer je moja stranka, SDP, na vlasti. Ipak, uvijek sam govorio da je moja sestra izuzetan stručnjak i da je bila dobra ministrica - kaže Boris Matulović koji je bio zaposlen u tvrtki Medika. 

Nakon što ju je predsjednica tadašnje vlade Jadranka Kosor 2010. godine smijenila s mjesta ministrice zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, Marina Matulović Dropulić aktivirala je saborski mandat. Danas, pak, nije više toliko aktivna u stranci.

Oba brata pomogla su ili pomažu ministrima

I braća Strizrep, poput brata i sestre Matulović, odgajani su u istom duhu te su, poput njih, odabrali suprotne političke opcije. Tihomir Strizrep bio je HDZ-ov šef HZZO-a u vrijeme dok je Darko Milinović bio ministar zdravstva, a nakon što je Tomislav Karamarko preuzeo stranku, predsjedništvo HDZ-a potvrdilo ga je za predsjednika stranačkog odbora koji se bavi umirovljenicima. Istodobno, njegov brat Nenad Strizrep član je SDP-a, pomoćnik ministra zaštite okoliša Mihaela Zmajlovića, predsjednik Gradskog vijeća u Jastrebarskom i predsjednik Upravnog vijeća Plitvička jezera.

Iako su na suprotnim stranama, oni su u odličnim odnosima, kaže nam izvor blizak braći Strizrep. No Tihomiru Strizrepu veza s SDP-om po rođenom bratu ipak nije pomogla u karijeri.

Naime, 2012. godine tadašnji SDP-ov ministar Rajko Ostojić bio je voljan ostaviti Tihomira Strizrepa na mjestu ravnatelja HZZO-a, no na kraju ga je ipak razriješio dužnosti. Strizrepa je tako naslijedio Siniša Varga, a ovaj mu je u naslijeđe ostavio 216 milijuna kuna koje je Zavod kao vlastiti prihod ostvario od dopunskih, ino i autoosiguranja. No tadašnji ministar zdravstva naglasio je kako ipak u nekim segmentima nisu postignuti dobri rezultati, pa ga je odlučio razriješiti dužnosti.

Tada se govorilo kako bi Tihomir Strizrep mogao ostati na čelu HZZO iako je član HDZ-a upravo zbog brata Nenada koji odlično kotira kod ministra Zmajlovića, a time i kod premijera Zorana Milanovića. Ipak, do tog presedana na hrvatskoj političkoj sceni nikad nije došlo.

Tihomir Strizrep se, pak, nakon što je prestao biti šef HZZO-a, uključio u niz projekata zemalja u regiji, a posljednje na čemu radi je davanje tehničke pomoći za pripremu projekta 'Unapređenje zdravlja na Kosovu'. Prošle je godine, pak, pomagao također na Kosovu na provođenju Zakona o zdravstvenom osiguranju te je radio i na projektu za razvoj DTS softvera i njegovu provedbu u Integrirani informacijski sustav zdravstva Crne Gore. Od ove godine također u Crnoj Gori radi na reformi zdravstvenog osiguranja, a u Ukrajini je bio savjetnik pri procesu uvođenja novog sustava plaćanja za bolnice u toj zemlji.

Njihovi prijatelji znaju se šaliti da za godinu dana, kad budu parlamentarni izbori, možda dođe i do obrnute situacije. Naime, ako HDZ osvoji vlast, Tihomir bi, kako se govori u HDZ-u, mogao čak postati ministar zdravstva, a slijedom takvog događanja njegov brat Nenad odlazi u oporbu.

Bez obzira na sve, oni se poštuju i uvažavaju jedan drugoga, a bave se uostalom i različitim temama - Tihomir zdravstvom, a Nenad okolišem. Oni će uvijek biti u dobrim odnosima, zaključuje izvor blizak braći Strizrep.

Jedan na vlasti, drugi u oporbi i obrnuto...

U odličnim odnosima su cijelo vrijeme i braća Granić - Mate i Goran. Obojica su svojedobno drmali hrvatskom političkom scenom, a danas su u nekom mirnijem razdoblju. Mate je dvije godine i sedam mjeseci stariji Goranov brat, a kao zanimljivu činjenicu ističu da su istog dana doktorirali. Rođeni su u Baškoj Vodi, dolaze iz katoličko-poduzetničke obitelji i obojica su u mladosti radili u mesarskoj radnji oca Ivana. Goran je još kao 15-godišnjak naučio voziti kamion. On je zajedno s ocem išao u nabavku stoke u Dalmatinskoj zagori i Hercegovini, dok je stariji Mate prodavao meso mještanima, a poslije i turistima. I dok je Mate postao liječnik, Goran je svoju ljubav pronašao u elektrotehnici te je nakon demokratskih promjena 1990. godine postao prvi direktor Hrvatske elektroprivrede (HEP).

No za razliku od starijeg brata koji je pristupio HDZ-u, mlađi brat Granić početkom devedesetih postao je član HSLS-a. Njihova majka Mila znala je reći kako bi bilo najbolje da su obojica u HDZ-u.

- Goran nije bio član HDZ-a, ali je podržavao prvog predsjednika Franju Tuđmana - objašnjava izvor blizak Granićima njihove odnose napominjući kako Goran bježi od medija, dok je Mate, pak, pristupačniji, ali svejedno se ne voli isticati.

- Treba naglasiti da su uvijek bili u najboljim odnosima iako imaju različite životne stilove. Nikad se nisu ni posvađali o nekoj političkoj temi - ističe naš izvor.

Goran je od 1992. do 1995. godine bio saborski zastupnik, a tijekom 1995. obnašao je dužnost prvog potpredsjednika Zastupničkog doma Sabora. Godine 1996. bio je izabran za gradonačelnika Zagreba, ali ga predsjednik Tuđman nije potvrdio.

Početkom 2000., nakon pobjede koalicije predvođene SDP-om, Goran kao kandidat HSLS-a postaje prvi potpredsjednik i zamjenik predsjednika hrvatske Vlade. Tada je i većina HDZ-ovaca u Hrvatskom saboru glasovala za Gorana Granića kao prvog potpredsjednika Sabora. On je s Ivicom Račanom bio jako blizak i ostaje mu odan, zajedno s drugim ministrima iz HSLS-a s kojima osniva novu stranku Libru, sačuvavši tako stabilnost Račanove vlade. Libra, pak, nije dugo vladala političkom scenom te se 2005. godine stopila s HNS-om, a Goran se vraća svojoj prvoj ljubavi - Institutu “Hrvoje Požar”.

Njegov brat Mate čak je sedam godina bio najpopularniji političar u zemlji, bio je ministar vanjskih poslova, a godinama je slovio za umjerenog i opreznog političara koji pripada liberalnom krilu HDZ-a. Danas Mate Granić predvodi hrvatske lobiste, predsjednik je Hrvatskog društva lobista, a brat Goran prošle se godine spominjao kao mogući šef HEP-a. Ipak, do tog imenovanja na kraju nije došlo.

Braća su, iako na različitim stranama, uvijek imala isti cilj - demokratsku, europsku državu integriranu u NATO savez, zaključuje izvor blizak Granićima.

Braća Veselica imali su stranku

Braća Veselica jedno su vrijeme također bili na suprotnim stranama. Vladimir, koji je prošle godine umro, bio je član HDZ-a, dok je brat Marko bio član Hrvatske demokratske stranke (HDS). 
Naime, HDS je, uz HSLS i HDZ, jedna od triju najstarijih političkih stranaka u Hrvatskoj, a osnovana je 4. studenoga 1989. godine. Prvi mu je predsjednik bio upravo Vladimir Veselica te je na prvim demokratskim izborima 1990. osvojio 13 mjesta u Saboru. 

Nakon toga počelo je rastakanje te stranke. Vladimir Veselica prešao je u HDZ, a drugi predsjednik postao je njegov brat Marko. Stranka na izborima 1992. godine nije osvojila nijedno mjesto u Saboru te je na kraju nestala ujedinjavanjem s HKDS-om u HKDU.

No ni oni se također nikad nisu svađali zbog različitih pogleda na politiku te su se međusobno uvažavali.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 42
FOTO Teška nesreća u Šibeniku: 'Auto se zabio u zid i prevrnuo'
NA TERENU I VATROGASCI

FOTO Teška nesreća u Šibeniku: 'Auto se zabio u zid i prevrnuo'

U nesreći je, kako su nam potvrdili iz JVP Šibenik, sudjelovao jedan automobil. Za sada nema službenih informacija o ozlijeđenim ili stradalim osobama
Do kraja života nije znao crtati, poginuo je u svom Mercedesu, a bio je arhitekt ispred vremena
ZAGREBAČKI VIZIONAR

Do kraja života nije znao crtati, poginuo je u svom Mercedesu, a bio je arhitekt ispred vremena

Spisateljica i arhitektica Ena Katarina Haler za Express je pisala feljton povodom 130. godišnjice rođenja arhitekta Drage Iblera, Zagrepčanina koji će uz taj grad ostati vezan tijekom cijelog profesionalnog života
U teškoj prometnoj nesreći kod Šibenika poginuo muškarac (34)
POLICIJA OBJAVILA DETALJE

U teškoj prometnoj nesreći kod Šibenika poginuo muškarac (34)

Od siline udara i zadobivenih ozljeda 34-godišnjak je preminuo na mjestu događaja. Policija je izvijestila da je vozio prebrzo te da nije bio vezan