Policija zaprima sve veći broj prijava građana kojima je malver (zlonamjerni softver) zaključao pristup na mobilnim telefonima, a potom se traži novac kako bi se opet omogućio pristup
Policija upozorava na sve više napada koji zaključaju telefone
Policija je upozorila građane da se educiraju o zaštiti od zlonamjernih softvera jer u posljednje vrijeme primaju sve veći broj prijava građana kojima su tzv. malveri zaključali pristup mobilnim telefonima, a za ponovni se pristup traži "otkupnina".
"U posljednje vrijeme policija zaprima sve veći broj prijava građana kojima je malver (zlonamjerni softver) zaključao pristup na mobilnim telefonima. Kako bi se ponovo otključao pristup mobilnom telefonu, od vlasnika telefona traži se otkupnina kako bi im počinitelji dozvolili ponovni pristup.
Iz navedenog razloga još jednom pozivamo građane na oprez te da se što više educiraju o zaštiti od zlonamjernih softvera kako bi maksimalno zaštitili svoje podatke i u potpunosti onemogućili bilo kakvu zlouporabu podataka putem mobilnih telefona", izvijestila je policija na svojoj internetskoj stranici.
Kako se zaštititi?
Korisnicima preporučuju da na mobitele instaliraju samo aplikacije sa službenih trgovina te da za mobilno bankarstvo ne koriste uređaje na kojima su modificirane sigurnosne postavke, odnosno 'rootane' uređaje, jer se na taj način puno lakše zaobilaze sigurnosne kontrole. Isto vrijedi za korištenje nezaštićenih javnih wi-fi mreža, kažu u policiji.
Što još možete poduzeti?
- redovito kreirajte sigurnosne kopije podataka
- koristite pouzdano sigurnosno rješenje
- koristite ažuriran softver na računalu
- pazite na datoteke koje ste skinuli ili primili u pošti
- ako vam neke datoteke završe šifrirane ransomwareom, ne plaćajte otkupninu; ponekad je moguće stvoriti alat za dešifriranje određene vrste ransomwarea, a ponekad kao rezultat suradnje s agencijama za provođenje zakona postaje moguće dobiti ključeve za dešifriranje određene grupe ransomwarea, što na kraju može dovesti do dešifriranja samih datoteka.