Prljave četke za kosu su plodno tlo za skupljanje prašine, bakterija, grinja i proizvoda za oblikovanje kose. Zato ih treba prati barem jednom mjesečno kako bi kosa bila zdravija i manje se mastila
Pokazala koliko su četke za kosu prljave: Redovito ih čistite, leglo su prljavštine i bakterija
Viralni video od jedne žene postao je viralan na TikToku kada je pokazala koliko prljavštine se može skrivati na neopranim četkama za kosu, što je potaknulo val rasprava o zdravlju kose i vlasišta.
POGLEDAJTE VIDEO: Krave koje vole četkanje
Pokretanje videa...
Nakon što ju je inspirirao TikTok video koji je napravio profil @unitfour4, u kojem stoji da masnu kosu uzrokuju prljave četke, korisnica po imenu @everything_tidy na TikToku odlučila je testirati tu teoriju.
- Sve četke sam stavila u umivaonik i ostavila ih da se natapaju u vodi. U toplu vodu sam stavila i šampon jer nije bilo navedeno što je ona koristila - rekla je u videu, koji ima više od 4,5 milijuna pregleda. Nakon sat vremena žena se vratila provjeriti umivaonik i imala je što vidjeti - voda je bila mutna i smeđe boje.
- Dame, ne zaboravite oprati četke za kosu - naglasila je.
Stručnjaci su rekli da nakupljanje prljavštine na četkama za kosu može utjecati na zdravlje vlasišta i kose. Naime, prema Bridgette Hill, trihologinji i stručnjakinji za kosu, prljave četke za kosu su 'plodno tlo za skupljanje prašine, bakterija, grinja i proizvoda za oblikovanje kose'.
- Razmislite o tome koliko često perete kosu i ponovno stavljate istu prljavu četku na svoje vlasište kose. Kao da ponovno kontaminirate okoliš koji je upravo očišćen - rekla je Hill.
Hill je dodala i kako korištenje neoprane četke za kosu može negativno utjecati na sebum, prirodno hidratantno ulje vlasišta i kose kojeg proizvode žlijezde lojnice.
- Četkanje pomaže u distribuciji sebuma. Naime, neočišćene četke šire bakterije, kontaminiraju vlasište i kosu nakupljenim starim proizvodima, šire bakterije na bazu vlasišta što dovodi do zagušenja i upale, a to pogoršava neželjene simptome i stanja vlasišta - rekla je.
Neoprane četke za kosu također mogu dovesti do kronične upale, iritacije i moguće infekcije. Ljudi bi trebali prati četke za kosu barem jednom mjesečno, kažu stručnjaci
Michele Pritchard, vlasnica i osnivačica Michele Pritchard Hair, podijelila je video u studenom 2020. u kojem pokazuje kako pravilno očistiti četku.
- Upotrijebite šampon da ih očistite. Preporučujem nanijeti malu količinu na mekanu četkicu za zube i istrljati s vodom - rekla je Pritchard.
Prvi korak za pravilno čišćenje je uklanjanje kose s četke dok je ona još suha prije nego što zdjelu ili sudoper napunite vodom. Zatim umočite malu četkicu za zube u vodu i nanesite količinu šampona veličine graška na četkicu. Istrljajte četku za kosu četkom za zube, ali nemojte namakati četke u vodi, rekao je Pritchard.
- Mogli biste uništiti ručku i glavu četke ako ih natopite, jer se voda neće do kraja osušiti - dodala je. Nakon ribanja, isperite četkicu za zube, a zatim njome provjerite je li sav šampon uklonjen s četke.
Konačno, Pritchard je rekla da čistu četku za kosu položite na ručnik da se osuši.
- Okrenite ih tako da drška četke bude nagnuta dijagonalno. To će pomoći da se četka ravnomjernije osuši i da voda ne sjedne na ručku - zaključila je Pritchard, piše Insider.