Obavijesti

Lifestyle

Komentari 25

Pojava ušiju kod djece češća je tijekom jeseni, evo kako riješiti taj problem i zaustaviti širenje

Pojava ušiju kod djece češća je tijekom jeseni, evo kako riješiti taj problem i zaustaviti širenje

Liječenje je mukotrpno i dugotrajno, a počinje pranjem kose šamponom protiv ušljivosti koji sadrži pedikulocid s neurotoksičnim učinkom. Kupuje se u ljekarnama i primjenjuje po uputama, kaže dr. Branislava Čilić

Ušljivost djece je prilično uobičajena pojava koja tijekom trajanja školske godine kada su djeca izložena višesatnom bliskom kontaktu može biti proširena u dječjim kolektivima kao što su dječji vrtići ili osnovne škole. Epidemijska pojava ušljivosti se najčešće pojačano javlja tijekom jeseni, s početkom školske godine, kao i proljetnih mjeseci, napominju u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ).

POGLEDAJTE VIDEO Odgoj djece u Danskoj:

Pokretanje videa...

Odgoj djece u Danskoj 01:29

- Uš glave bezopasan je nametnik, ne prenosi nikakve bolesti, no kako je ušljivost glave redovito praćena svrbežom, čovjek se grebe pa na koži nastaju ogrebotine koje se mogu inficirati. Ušljivost nije sramota. Javlja se i u bogatim i siromašnim sredinama te ne ovisi o higijenskim navikama pojedinca, pa tako svakodnevno pranje kose ne štiti od pojave ušljivosti - dodaju.

Vodeći hrvatski kardiolog: Na bolesti srca navike utječu 70 posto, a genetika tek 30 posto
Vodeći hrvatski kardiolog: Na bolesti srca navike utječu 70 posto, a genetika tek 30 posto

Napominju da uši ne lete zrakom i ne skaču, kako mnogi pogrešno vjeruju, već prilikom bliskog doticaja vlasišta prelaze s jedne glave na drugu. Također, mogu se prenijeti korištenjem istog češlja, kape, špangica i gumica za kosu, jastučnice, ručnika... Kažu da uši izvan vlasišta mogu preživjeti do 48 sati.

- Odrasle jedinke svoja sitna jajašca (tzv. gnjide) odlažu u velikom broju, na način da ih zalijepe za vlas kose uz samo vlasište. Ako se ne odstrane, mogu se naći i duž vlasi zbog rasta kose. Teže se uočavaju na svijetloj kosi, a mogu se zamijeniti s prhuti. U većem se broju jajašca uočavaju na dijelovima vlasišta oko ušiju, na potiljku te u šiškama. Iz jajašaca se za 7 do 10 dana razviju nove jedinke uši koje polažu nova jajašca - opisuju u HZJZ-u

Kako provjeriti ima li dijete uši i gnjide?

- Simptomi su jaki svrbež vlasišta od čega nastaju ogrebotine na vlasištu, krastice, osjećaj da se nešto kreće po vlasištu. Vidljive su bijele točkice, gnjide na vlasima kose te smeđe bubice na koži vlasišta. Ušljivost je parazitarna bolest, najčešće kod djece jer su ona u kolektivima, vrtiću, školi i zajednicama puno bliža socijalnim kontaktima od odraslih. Uši se prenose izravnim kontaktom glave na glavu. Kod odraslih se češće prenose češljevima i pokrivalima za glavu. Pogrešno je misliti da one skaču s glave na glavu - rekla nam je Branislava Čilić dr.med., specijalist obiteljske medicine iz Zagreba.

- Detaljnim pregledom vlasišta, najčešće u području iza uha i potiljka, mogu se otkriti žive pokretne uši ili, što je češće, samo gnjide (jajašca). Pogotovo pažljivo treba pregledati plavu kosu, jer su na njoj gnjide jako teško vidljive. Gnjide su sitna, oko 1 mm velika jajašca čvrsto prilijepljena uz kosu (najčešće blizu korijena vlasi/dlake), tako da se, za razliku od peruti, teško skidaju s kose - pojasnili su u HZJZ-u.

Kažu kako povećalo može pomoći u boljem uočavanju jajašaca na vlasima.

Pravilni tretmani kod pojave ušiju

- Liječenje je mukotrpno i dugotrajno, a počinje pranjem kose šamponom protiv ušljivosti koji sadrži pedikulocid s neurotoksičnim učinkom. Kupuje se u ljekarnama, a primjenjuje isključivo po uputama u pakiranju, što je jako važno radi možebitnog štetnog učinka zbog kožne resorpcije lijeka kod djeteta - savjetuje dr. Branislava Čilić. 

- Nakon pranja smo uspjeli uništiti larve i uši, ali gnjide ne. One se s vlasi moraju ukloniti mehaničkim putem gustim češljevima ili rukom jer su jako pripijene uz vlas kose i teško se skidaju. Lakše se skidaju kod djece s kratkom kosom. Trebalo bi naročito obratiti pozornost u svijetloj kosi jer su u njoj gnjide teško vidljive i često promaknu oku - pojasnila je. 

- Također, važno je napomenuti de se i nakon skidanja gnjida vlasište treba pregledati povremeno jedanput na tjedan jer je potrebno 7 dana da se iz gnjide izleže larva, koja će za 10 dana biti odrasla uš sposobna i dalje stvarati gnjide i opet smo na početku - dodala je dr. Čilić.

Ako se kod jednog člana obitelji pojave uši, važno je da svi prođu isti tretman, u isto vrijeme, bez obzira što ih možda ne svrbi glava.

Najčešći razlozi pojave prištića na različitim dijelovima tijela
Najčešći razlozi pojave prištića na različitim dijelovima tijela

- Naime, ako pri pregledu promakne ijedna ušljiva glava, što se može dogoditi ako je netko tek nedavno infestiran ušima pa ih ima malo, postoji opasnost da se s nje uši ponovno rašire na druge. Zbog toga je potrebno sredstvima protiv ušiju tretirati sve članove obitelji i kolektiva, a ne samo one za koje je vidljivo da na glavi imaju žive uši i/ili gnjide - kažu u HZJZ-u.

Na tržištu postoje specijalni šamponi za tu namjenu, ali važno je imati na umu da oni neće uništiti jajašca. Za to su prikladni posebni gusti češljevi za mehaničko iščešljavanje vlasišta te električni češljevi koji uništavaju grinje prilikom češljanja.

- Na tržištu su dostupni i repelenti u spreju koji preventivno odbijaju uši, a potrebno ih je raspršiti prije odlaska u kolektiv. U novije su vrijeme dostupne i gumice za kosu premazane prirodnim uljima - pojasnili su i u HZJZ-u.

- Nije potrebno šišanje kose, no ono olakšava rješavanje ušljivosti, jer je s kraće kose puno lakše ukloniti uši i gnjide. Nakon provedenog tretmana, vlasište treba pregledavati sljedeća 2 do 3 tjedna kako bi bili sigurni da su uklonjene sve uši i gnjide - savjetuju u HZJZ-u.

- Svu posteljinu, deke, ručnike, odjeću koja se oblači preko glave kao i sva pokrivala za glavu (pogotovo vunene kape)  treba prati  na temperaturi od najmanje 60°C. Predmeti koji se ne mogu oprati na barem 60°C stave se u plastičnu vrećicu i drže u zatvorenoj vrećici dva tjedna. U dječjim vrtićima, u odgojnoj skupini u kojoj se pojavila ušljivost treba obavijestiti roditelje o pojavi ušljivosti i potrebi pregleda vlasišta djeteta, te razušivanja ako se uoče uši ili gnjide. Isto tako treba promijeniti i oprati svu posteljinu na krevetićima za spavanje - pojasnili su.

Ovo su zdrave namirnice pune kolagena koje pomlađuju kožu
Ovo su zdrave namirnice pune kolagena koje pomlađuju kožu

Imajte na umu da se uši brzo razmnožavaju

- Odrasla ženka tijekom svojeg života, koji traje prosječno 2 mjeseca, snese oko 200 do 300 jajašaca (gnjida) koje odlaže uz sam korijen kose, najčešće u području potiljka i iza ušiju. Iz gnjide se uš izleže za otprilike tjedan dana, a dva tjedna nakon toga postaje spolno zrela i počinje nesti gnjide. U slučaju nepovoljnih uvjeta gnjide mogu ostati u stanju mirovanja i više od mjesec dana - napomenuli su u HZJZ-u.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 25
Učiteljica u mirovini: 'Ovo je najveća greška koju roditelji rade, govorim vam iz iskustva'
ZNA O ČEMU GOVORI

Učiteljica u mirovini: 'Ovo je najveća greška koju roditelji rade, govorim vam iz iskustva'

Učiteljice vide djecu i roditelje iz nekog sasvim posebnog kuta, pa nije loše čuti što imaju za reći. Ovaj savjet jedne učiteljice u mirovini mnoge će 'zaboljeti'