Obavijesti

Pred nama su mjeseci u kojima je virus gripe najaktivniji

Pred nama su mjeseci u kojima je virus gripe najaktivniji
2

Svake jeseni u Hrvatskoj započinje nova sezona gripe. dolazak hladnijeg vremena uvijek iznova aktualizira problem influence i njome izazvanih komplikacija

Ovogodišnji virusi gripe isti su kao i prošlosezonski, što je izuzetno rijetko ( zadnji put se dogodilo  prije 18 godina). U Hrvatskoj je zabilježen podjednaki broj oboljelih u sezoni 2009./10. (58. 000, 32 preminula) kao i u sezoni 2010./11. (56. 000, 28 preminula) dok je broj laboratorijski potvrđenih slučajeva nešto veći tj. 1561 u odnosu na 1756. S obzirom da su za gripu u Hrvatskoj to relativno male brojke, tj. mali pobol,  smatra se da je većina populacije imunološki naivna odnosno neprokužena novim virusom koji je u cirkulaciji pa tako i u povećanom riziku od gripe ove sezone.

Epidemija gripe osim zdravstvenih učinaka ima i vrlo negativne ekonomske posljedice u vidu visokih gubitaka iz razloga što svake godine pobolijeva u prosjeku oko 100 000 ljudi. Prema procjenama smatra se da se godišnje zbog gripe gubi oko 700 000 radnih dana, najmanje je dva puta veća opterećenost zdravstvenog sustava i bolnica, povećana je potrošnja lijekova, a 75% nepotrebnih, vrlo skupih antibiotika potroši se upravo u sezoni gripe.

Gripa je teška akutna infektivna bolest koju prati temperatura viša od 38 stupnjeva Celzijusa  koja kod zdravih ljudi prolazi samoizlječenjem, a kod osoba s imunološkim disbalansom vrlo često dovodi do komplikacija. Kod virusa gripe otežavajuća okolnost je i to što je otporan na terapiju (tj. najčešće se primjeni prekasno, nakon 48 sati), a napada donje dišne putove, ponajprije uzrokujući tešku upalu pluća.

Cjepivo protiv gripe u sebi ne sadrži žive viruse, nego tri različita virusna antigena. Cijepiti se mogu gotovo svi uz konzultaciju s liječnikom. Neke ozbiljnije nuspojave u vidu odgođenih imunoloških reakcija nisu nigdje u znanstvenoj i stručnoj literaturi potvrđene već se povlače kroz medije više kao „urbane legende“. 

Uz uobičajena cjepiva različitih proizvođača koja su sva istih karakteristika i primjenjuju se intramuskularno od prošle godine moguće se cijepiti i intradermalnim cjepivom. Za razliku od intramuskularnog cjepiva intradermalno se primjenjuje površinski u kožu koristeći manju iglu. Cijepiti se može kod liječnika obiteljske medicine, pedijatra, u radnim ustanovama i županijskim ispostavama Zavoda za javno zdravstvo, te u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo u Rockefellerovoj ulici u Zagrebu.

Ne propustite važne događaje u poslovnom i privatnom životu zbog gripe. Cijepite se, osnažite svoj imunološki odgovor i zdravi dočekajte nadolazeće blagdane i zimsko razdoblje.

Dr. med., spec. virusolog Vladimir Draženović,
Voditelj Nacionalnog centra SZO za influencu, Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Više informacija ovdje.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.