Početak srpske agresije na Hrvatsku Željko Klaus (53) dočekao je kao radnik Petrokemije, u koju se nakon Oluje vratio s činom satnika. I danas je ponosan
Podnijeli teret: Tijekom Oluje sam bio najponosniji u životu
Početak srpske agresije na Hrvatsku Željko Klaus (53) iz Kutine dočekao je kao radnik Petrokemije, u koju se nakon Oluje vratio s činom satnika.
I danas s ponosom ističe kako su radnici Petrokemije u ratu podnijeli veliki teret.
- Nas 500 hrvatskih branitelja Petrokemije ponosni smo na naš udio u obrani Hrvatske, posebice na one koji nisu s nama, ali ih čuvamo u srcima i mislima - kaže Klaus. Bio je autoritativan, no omiljen među radnicima, te je uskoro imenovan pomoćnikom zapovjednika 125. Domobranske pukovnije. Pukovnije koja je branila zapadnoslavonsku bojišnicu, zaustavila napredovanje agresora prema Zagrebu i utvrdila položaje pripremajući akcije za oslobođenje Hrvatske. Upravo je akcija Bljesak pokazala spremnost za drugu etapu oslobađanja - Oluju.
- Znao sam što se sprema, imali smo brižljivo planirane operacije i bili smo uvježbani i spremni. Dodijeljen nam je zadatak prelaska Save, što je među najsloženijim vojnim operacijama, pogotovu što nismo imali dovoljno amfibija za prijevoz ljudstva. Koristili smo drvene savske čamce i tako nakon topničke pripreme prešli rijeku i napredovali prema državnoj granici - kaže Klaus.
''Ti dani ponosa, slave i zajedništva bili su neopisivi''
Ističe kako poginule branitelje nisu ostavljali nego su ih nosili kao i ranjenike ne želeći da njihova trupla ostanu na bojišnici. Zarobljenike, kaže, nitko nije ni dirao ni maltretirao, a unproforce su uvažavali.
- Iako su tijekom okupacije na crtama razgraničenja više pogodovali Srbima, koji su bili agresori, a ne nama, napadnutoj strani, odnos je bio korektan - tvrdi Klaus.
Prvo općinsko mjesto koje su pripadnici pukovnije u potpunosti oslobodili bila je Hrvatska Dubica. To im je dalo vjetar u leđa, a ionako visok moral branitelja postao je još veći. S radošću su, kaže, gledali kako agresorska vojska bježi glavom bez obzira.
- Ti dani ponosa, slave i zajedništva bili su neopisivi. Pamtim ih s dubokim emocijama. Svi smo bili jedno i ne znam hoće li se ikad više ponoviti taj zanos, zajedništvo, bliskost i sreća, onaj osjećaj da smo svi jedno - pita se Klaus.
Knjiga o 'Oluji'
Istinita svjedočanstva heroja 'Oluje' uz autentične fotografije iz privatnih albuma.U prodaji je na svim kioscima Tiska i na Mondo web shopu po cijeni od 49,90 kuna.