Obavijesti

Lifestyle

Komentari 52

Ples bolje nego hodanje čuva od demencije - rasplešite se!

Ples bolje nego hodanje čuva od demencije - rasplešite se!

Znanstvenici smatraju kako je upravo učenje kreativnih i raznolikih plesnih pokreta spriječilo uobičajeno neurološko propadanje svojstveno za ljude starije dobi

Uvježbavanje plesnih koreografija, poput onih za country ili jazz, više pomaže ljudima u starijoj dobi u održavanju mentalnih funkcija i bolje sprečava razvoj demencije od, primjerice, hodanja ili vožnje bicikla.

Zaključili su to njemački znanstvenici koji su proučavali utjecaj raznih vrsta kretanja na moždanu aktivnost kod 62 ispitanika prosječne dobi od 68 godina.

Neurološko propadanje

Bili su podijeljeni u dvije grupe - jedna se bavila standardnom tjelovježbom po 90 minuta, dok je druga uvježbavala plesne rutine s mnogo različitih koraka i pokreta. Znanstvenici su prije i poslije mjerili veličinu njihova hipokampusa, moždanog centra za memoriju.

Rezultati su pokazali kako su oni uključeni u plesnu grupu imali veći hipokampus, a time su, zaključuju autori istraživanja, bolje zaštićeni od gubitka memorije i bolesti poput Alzheimera.

Znanstvenici smatraju kako je upravo učenje kreativnih i raznolikih plesnih pokreta spriječilo uobičajeno neurološko propadanje svojstveno za stariju dob. Upravo se to propadanje smatra glavnim “krivcem” za probleme s memorijom u starosti.

Naime, nakon 70. čovjek godišnje u prosjeku gubi oko jedan posto moždane mase u području koje kontrolira memoriju, što može izazvati probleme sa zaboravljanjem, ravnotežom, te može voditi i demenciji.

No isto tako, ističu neurolozi, hipokampus je jedan od dijelova mozga koji se može oporaviti. Stoga je važno raditi na njegovu očuvanju. 

- Svi bismo željeli živjeti zdravi i neovisni što je dulje moguće. Ples je pritom snažno oruđe za nove izazove za tijelo i um u starijoj dobi - kaže voditeljica studije dr. Kathrin Rehfeld iz Centra za neurodegenerativne bolesti.

Ples je jedna od aktivnosti koje se svakako preporučuju, ali ne zanemarujte tjelesnu aktivnost općenito.

Svaki osmi stanovnik

- Ova studija ne može potvrditi kako ples sprečava demenciju, ali pokazuje kako je fizička aktivnost jedna od najboljih stvari kojima možete prevenirati razvoj bolesti - ističe dr. Louise Walker iz američkog društva Alzheimer.

Nažalost, promjene i propadanje moždanog tkiva uglavnom se ne mogu izbjeći, kao što još nije izumljen lijek za Alzheimerovu bolest koja u cijelome svijetu polako poprima razmjere epidemije.

U Hrvatskoj, primjerice, gotovo svaki osmi stanovnik obolijeva od ove teške neurodegenerativne bolesti o kojoj se još ne govori dovoljno, a pacijenti i njihove obitelji ne uspijevaju dobiti svu potrebnu podršku. Stoga je još važnije raditi na prevenciji te se pokušati što više baviti svim onim stvarima koje vas vesele i ispunjavaju.

Zdraviji neuroni

Plesom neuroni u mozgu postaju prilagodljiviji, što nam u starijoj dobi omogućuje bolje psihomotoričke vještine. Ravnoteža, pokretljivost, bolje pamćenje...

Dreamstime

Sve ove vještine popravljaju se uz redovito vježbanje plesnih pokreta. Sami izaberite vrstu plesa koju želite naučiti ili vam je draga još od mladosti i počnite plesati.

Ples tjera i depresiju

Začarani krug u kojem se nalazi sve više starijih ljudi u suvremenom svijetu: izolacija - usamljenost - depresija - bolesti i demencija - najjednostavnije se može izbjeći izlaskom među ljude i bavljenjem društvenim aktivnostima. Ples dokazano podiže razinu endorfina u tijelu te nas razbuđuje iz depresivnog stanja.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 52
Učiteljica u mirovini: 'Ovo je najveća greška koju roditelji rade, govorim vam iz iskustva'
ZNA O ČEMU GOVORI

Učiteljica u mirovini: 'Ovo je najveća greška koju roditelji rade, govorim vam iz iskustva'

Učiteljice vide djecu i roditelje iz nekog sasvim posebnog kuta, pa nije loše čuti što imaju za reći. Ovaj savjet jedne učiteljice u mirovini mnoge će 'zaboljeti'