Andrej Plenković iskoristio je uhićenje jednog maloljetnika s Molotvoljevim koktelom kako bi se predstavio kao žrtva radikalizma i mržnje. Ali njegova vladavina daje pogonsko gorivo za širenje mržnje i manipulaciju masama.
Plenković se žali na radikale. Nažalost, oni se napajaju na truleži i cinizmu HDZ-ove vlasti
Andrej Plenković je zatvorio krug.
Prošao je put od političara koji se dokopao vlasti na plinskim bocama i nasilničkom jurišu na Banske dvore, preko osjetljivog premijera koji je hapsio prosvjednike s papirićem na kojem je pisalo "Ćaća" i pozivao na kavu ljude s Facebooka koji su ga zvali "pavijanom", pa sve do uspaničenog premijera opterećenog aferama koji strepi od nasilnih radikala ispred stranačke središnjice.
Ili samo jednog od njih, s bočicom zapaljive tekućine, improviziranom eksplozivnom napravom i oproštajnim pismima.
To je ujedno i put koji je prošla Hrvatska u rukama oporbenog HDZ-a koji potiče radikalizam i širenje mržnje do vladajućeg HDZ-a koji osuđuje "ekstremno rašireni val mržnje".
A zapravo, jedan Molotovljev koktel pomogao je Plenkoviću da se iz pozicije krivca za brojne afere i milenijsku pljačku Ine preko noći prometne u žrtvu "terorista i nasilnika".
Kako raste radikalizam
Kako je erodirala vladavina Andreja Plenkovića, kako je HDZ zagađivao Hrvatsku skandalima i aferama, kako je širio korupciju i kriminal, pokorio institucije i gazio demokraciju - u parlamentu i na referendumima - tako se postojano hranio radikalizam u društvu.
HDZ je prije desetak godina pokazao put. Sada taj put vodi do njegove središnjice.
Ili može i ovako: kratak je put od afere u Ini do eksplozivne naprave na prosvjedu.
Ovo, naravno, nije opravdanje za klinca s kalašnjikovom ispred Vlade, niti za mladića s improviziranom napravom na Trgu žrtava fašizma. Tek podsjećanje da se radikalizam u Hrvatskoj ne pojavljuje izoliran od političke vlasti, ponašanja HDZ-a i načina na koji HDZ vodi ovu državu.
Hrani frustraciju
Plenkovićeva vlada svojim je stilom vladanja utrla, poravnala i pognojila put prema radikalizaciji. Nahranila je frustraciju. Dala opravdanje nasilničkim ispadima. Ali i dala šansu populistima i demagozima na političkoj sceni da manipuliraju radikalima i parazitiraju na nezadovoljstvu.
"Tu se očito radi o radikalizaciji, o kontinuiranom zasipanju mladih nezrelih ljudi, možda iz problematičnih obitelji ili okolnosti, koji onda na kraju nezadovoljstvo nastoje artikulirati na ovakav način", kazao je Plenković, komentirajući uhićenje jednog mladića na subotnjem prosvjedu.
"Čini mi se da je ovaj problem puno širi i da se o njemu moraju očitovati policija i Sigurnosno-obavještajna agencija kako bi javnost postala svjesna svih procesa koji se zbivaju u državi"", dodao je premijer.
I bio je u pravu. Samo što je javnost, za razliku od njega, odavno postaal svjesna svih procesa koji se zbivaju u državi.
A ti procesi izviru iz ponašanja vladajuće garniture ili se naprosto naslanjaju na nju.
Nemoć i nepravda
Na stranu maloljetnici, radikali i zavedeni manijaci. Ali već je prošli mandat Andreja Plenkovića pokazao kako je nemoguće pozvati vlast na odgovornost u parlamentu ili institucijama, s obzirom da je HDZ kupio ruke u Hrvatskom saboru i nastavio vladati kao da se ništa ne događa.
Sve ove afere, kriminal, prljavštine, kao i činjenica da te afere ne rezultiraju baš nikakvim promjenama, da novi aferaški ministri nasljeđuju stare, da se bježi od odgovornosti i podgrijava nepravda, izazivaju osjećaj nemoći i frustracije u društvu, kao što manipulatorima daju na raspolaganje efektne parole kojima podgrijavaju radikalizam i onda parazitiraju na njemu.
Baš kao što je to radio HDZ u opoziciji.
Pogonsko gorivo mržnje
Jer kad Plenković upozorava da "u Hrvatskoj postoje ljudi koji su spremni koristiti silu da bi išli na rušenje demokratski izabrane vlasti", kad govori o "paramilitarnim skupinama koji su spremni koristiti nasilje, improvizirane Molotovljeve koktele, ne bi li ih možda upotrijebili protiv hrvatske policije ili eventualno bacili na zgradu HDZ-a", onda bi trebao podsjetiti na činjenicu kako je upravo on, zajedno s HDZ-om, crkvenim dostojanstvenicima i desničarskom bulumentom, pohodio šatoraše koji su koristili silu (i plinske boce) da bi išli na rušenje demokratski izabrane vlasti.
A kad Plenković spominje "enormno rašireni val mržnje", onda mora znati da se ta mržnja hrani na posljedicama njegove vladavine, na pljački i krađi, na beskrajnom nizu afera, kao i na političkom cinizmu koji zaobilazi krivnju i izbjegava odgovornost.
Kolaž gadarija
Da, prosvjed je ispao "kolaž svega i svačega", baš kao što je njegova vladavina ispala kolaž neuspjeha, promašaja, manipulacija, korupcije, kriminala, nebrige i neodgovornosti.
I kao što je Plenković oportunistički šutio na radikalizaciju u doba Tomislava Karamarka, šatoraša i stožeraša, tako sada cinično koristi jednog radikalnog prosvjednika da bi se prikazao kao žrtva, umjesto kao osoba odgovorna za Inu i sve druge gadarije.
Pa ako Plenković zaista želi biti žrtva, onda treba znati da je žrtva vlastite stranke. Njezina radikalizma kojim je pokazala put drugim radikalizmima, kao i njezinih afera, korupcije, kriminala i svih onih "g....a" za koja je premijer nedavno priznao da ih je morao gutati.
To je, na opću žalost, a sada i na žalost Andreja Plenkovića, mračna slika HDZ-ove Hrvatske.