Plenković je kazao da se ovom temom Vlada bavi intenzivno ne zadnjih par dana nego dvije godine. Naveo je da je od 1992. godine do 2017. ukupno utrošeno 31,7 milijardi kuna u sanacije brodogradilišta
Plenković: 'Nećemo podržati ovakav plan restrukturiranja'
Vlada u ovom trenutku ne može podržati predloženi plan restrukturiranja, poručio je premijer Andrej Plenković na sjednici Vlade. Podsjetio je da bi prema ponudi koja je na stolu maksimalni trošak iznosio bi 10 milijardi i 800 milijuna kuna, dok bi u minimalnom iznosu restrukturiranje stajalo 7 milijardi i 500 milijuna kuna.
- Provođenjem ovakvom programa restrukturiranja dodatno bi od Vlade zahtijevalo izdašno financijsko izlaganje i veliko opterećenje za građane i potezne obvezne. Održivost predloženog koncepta restrukturiranja je upitna, zato to ne možemo podržati. Mi ostajemo otvoreni da tražimo dodatna rješenja za brodogradilišta u Puli i Rijeci - poručio je premijer.
Plenković je kazao da se ovom temom Vlada bavi intenzivno ne zadnjih par dana nego dvije godine. Naveo je da je od 1992. godine do 2017. ukupno utrošeno 31,7 milijardi kuna u sanacije brodogradilišta ili potpora, od kojih se 4,3 milijarde odnose na Uljanik, a 9 milijardi kuna za 3. maj odnosno 13 milijardu kuna za Uljanik grupu.
- To govori o velikoj solidarnosti svih građana prema brodograđevnoj industriji osobito prema Puli i Rijeci - kazao je premijer.
Ukupna izloženost države prema Uljanik grupe po jamstvima iznosilo je 4,3 milijarde kuna. Iz državnih proračuna do ožujka ove godine je ukupno isplaćeno 3,1 milijardu kuna jamstava.
- Važno je da imamo na umu da su sve isplate napravljene u dogovoru s DORH-om, svi su ugovori pregledani i verificirani, kad država izda ovakvu vrstu jamstva, nema opciju da svoju obavezu ne realizira - rekao je.
- Mi smo sagledavali smo krizu u Uljaniku sa svih aspekata: političkih, ekonomskih, socijalnih, financijskih, regionalnih i strukturnih i u poziciji smo da moramo donijeti odluku koja je branjiva u svim tim segmentima. Pokazali smo dobru volju prema radnicima i sindikatima prošle godine u želji da se održi brodogradnja u Puli i Rijeci - naveo je Plenković.
- Radeći na pitanju brodogradnje situaciju u Uljaniku smo sagledali sa svih aspekata, i odluka mora biti branjiva sa svih aspekata. Za razliku od jamstava za izgradnju brodova, u siječnju prošle godine, smo nakon što je Uljanik tražio podršku, odobrili potporu za sanaciju Uljanika, tj plan da Hrvatska realizira 716 milijuna kuna, riječ je o tzv. rescue aidu. To je osiguralo plaće zaposlenicima te je omogućila završetak dva broda. Prošle godine s partnerom nije izrađen prihvatljiv plan restrukturiranja, mi smo u želji očuvanja dali podršku novoj upravi u traženju strateškog partnera - rekao je Plenković.