Obavijesti

Lifestyle

Komentari 17

Planinarenje jača fleksibilnost i srce te poboljšava ravnotežu

Planinarenje jača fleksibilnost i  srce te poboljšava ravnotežu
2

Osim što pozitivno djeluje na srce, mišiće i dušu, planinarenje ne smije biti muka nego užitak, kaže Alan Čaplar, vodič Hrvatskoga planinarskog društva

Seniori koji pješače najmanje četiri sata na tjedan imaju znatno manji rizik od krvožilnih bolesti, pokazalo je istraživanje. A najbolji način da ispunite tu “pješačku normu” je planinarenje. 

- Nitko nije ni premlad ni prestar da bi volio planine. Sve je više onih koji se nakon odlaska u mirovinu aktiviraju u planinarskim društvima, pa čak i pohađaju planinarske škole. To je idealan način za stjecanje osnovnih vještina potrebnih za sigurno planinarenje - kaže Alan Čaplar, vodič instruktor Hrvatskoga planinarskog saveza, markacist i čuvar planinske prirode. Osim što planinarenjem seniori vježbaju izdržljivost, snagu, istezanje i ravnotežu, ono blagotvorno utječe na zdravlje - od poboljšanja cirkulacije i zdravlja srca, smanjenja gubitka mišićne mase, održavanja fleksibilnosti tijela do poboljšanja ravnoteže. 

Kvaliteta vježbe ovisi o tome koliko često, intenzivno i dugo planinarite. Prednost je to što sami, prema svojim sposobnostima, iskustvu i kondiciji, određujete tempo te dužinu staze, ali i što ćete propješačiti mnogo više nego za svakodnevnih šetnji po susjedstvu. Dok oni srednje dobi mogu bez većih teškoća hodati pet-šest sati na dan, za planinare seniore, ovisno o kondiciji, treba planirati izlete od tri-četiri sata hoda ili lakše šetnje. 

- Za svaki izlet treba isplanirati ciljeve, trasu puta, opremu, prehranu te ponijeti dovoljno vode. Na primjer, za jednodnevni izlet u ljetnim mjesecima treba nositi barem dvije-tri litre vode. Napore na izletu pravilno rasporedite štedeći snagu jer planinarenje ne smije biti muka nego užitak - kaže Čaplar. Najbolje vrijeme za planinarenje je rano ujutro ili kasno popodne, kad sunce nije jako, no izložene dijelove tijela ipak zaštitite kremom s UV faktorom. 

Početnici trebaju odabrati lakše staze kako bi izbjegli bolove u mišićima nogu, vrata i leđa te žuljeve i probleme s koljenima. Muči li vas artritis, savjetujte se s liječnikom o pomagalima koja vam mogu biti potpora u hodanju te smanjiti bolove i rizik od pada i ozljeda. Bolove u zglobovima, leđima i koljenima ublažit će i planinarski štapovi za hodanje.

Godine nisu prepreka za planinarenje

Veliko zadovoljstvo mi je planinariti i s doajenom hrvatskog planinarstva, dr. Željkom Poljakom, koji ima 88 godina. Prije pet godina popeo se sa mnom na vrh Troglava (1912 m), a prošle smo godine bili na izletu na Učki i Ćićariji, kaže Alan Čaplar, koji planinari od djetinjstva te je napisao više od 20 vodiča i priručnika.

Ruksak 

Spakirajte lijekove, pribor za prvu pomoć, laganu užinu. Ponesite i kabanicu, kapu, rezervnu majicu i čarape te kompas, kartu, baterijsku lampu, zviždaljku i mobitel.

Odjeća 

Za toplijih mjeseci odjenite se laganije, no ako ruta uključuje veće nadmorske visine, pripremite topliju odjeću. Obujte obvezno gojzerice jer stabiliziraju gležnjeve.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 17