Obavijesti

Native sadržaj

Komentari 8

Nekoć smo ih željno iščekivali, a danas su pala u zaborav

Powered by Hrvatska pošta

Nekoć smo ih željno iščekivali, a danas su pala u zaborav

Uvijek im se razveselimo, ali ih rijetko napišemo. Pisma su zadnjih godina postala nešto što je prisutno u teoriji, ali rijetko viđeno u praksi, a to nam potvrđuje i anketa provedena na portalu 24sata

Pisanje pisama nekada je bio najvažniji oblik neverbalne komunikacije, a njegovo doba započelo je 500. pr.Kr. kad je prvo pismo napisala kraljica Attosa. Pisma su se pisala uzduž i poprijeko sve dok njihovo mjesto nije preuzela era digitalne komunikacije. Njezinim usponom pisanje pisama sve je više opadalo, a danas prema istraživanju 24sata, čak 55,4% ljudi ne sjeća se kad su zadnji put nekome napisali pismo, dok 21,7% njih kaže da je to učinilo prije par godina.

Kad je riječ o razglednicama situacija je malo drugačija, ali ne pretjerano bolja. Naime, 54,4% ispitanika izjavilo je da razglednice nikada ne šalje, dok 35,6% njih šalje jednom do dva puta ili više puta godišnje. 

Nekada smo voljeli pisati i primati pisma...

Tisućama godina, olovka i papir bili su glavni alati ljudima koji su željeli stupiti u komunikaciju s osobama koje žive na drugom kraju grada, države ili izvan nje. Nije bilo poruka preko mobitela, pisma su bila jedini način. Štoviše, u 18. stoljeću, pisanje pisama bilo je toliko popularno da je prva objavljena novela Pamela, Samuela Richardsona, bila sastavljena isključivo od pisama jedne djevojke svojim roditeljima. Osim što su nas povezivala s drugima, pisma su također bila najlakši način za izražavanje sebe, svojih misli i osjećaja na običan komad papira. Ono što pisma razlikuje od današnjeg tipa komunikacije je činjenica da su ona uvijek prisutna, možemo ih opipati i pomirisati, što u svakome od nas izaziva određenu emociju te nas podsjeća na osobu koja je to pismo poslala. S time se slažu i naši ispitanici, među kojima 80,4% njih smatra da je pismo osobnije, dok ostatak prednost daje poruci.

Pojavom mobitela pisma odlaze u zaborav

Popularnost pisama počela je opadati ''zahvaljujući'' - Johnu F. Mitchellu i Martinu Cooperu, koji su 1973. predstavili prvi mobitel na svijetu, tvrtke Motorola, koji je težio oko 2 kilograma. Potom je krenula era mobilnih mreža pa je tako 1979. lansirana prva mobilna mreža na svijetu Nippon Telegraph and Telephone, i to u Japanu. Iako je Motorola lansirala prvi mobitel, DynaTAC 800x bio je prvi mobitel koji je bio komercijalno dostupan, a izašao je deset godina kasnije, točnije 1983. godine. Od te godine pa nadalje broj mobitela i mobilnih mreža samo je rastao, a danas mobitel imaju čak i oni koji se nalaze na dnu ekonomske piramide. Bez njega ne idemo nikamo i prati nas čak i u našim najintimnijim trenucima. 

U svijetu se svake sekunde:

  • obavi 3,147 razgovora pomoću Skypea
  • pošalje 8,044 tweetova
  • potroši 57,005GB internetskog prometa
  • pošalje 2,692,934 poruka

Ukorak s novim vremenima krenula je i Hrvatska pošta, koja pomoću servisa ePošta omogućuje slanje i primanje pisama, poruka i dokumenata u elektroničkom obliku, a pošti možete pristupiti bilo kada i bilo gdje.

Koje su prednosti digitalnih pisama?

Većina će se složiti da je digitalna transformacija jedan od glavnih razloga zbog kojega smo prestali slati pisma. Ali ne samo to, u vremenu kad smo stalno u nekoj žurbi, dok pokušavamo uskladiti privatni i poslovni život, stajanje u redu izbjegavamo pod svaku cijenu. Prije bismo morali napisati pismo, otići u poštu, kupiti markicu i poslati, a sada nas od slanja pisama najdražim osobama dijeli svega nekoliko klikova.

Osim što je slanje pisama digitalnim putem brzo i jednostavno, također ne morate brinuti o razumljivosti pisma, ako vam rukopis nije baš bajan. Povrh toga, najveća prednost digitalnog slanja pisama je što ih možete napisati i poslati bilo kad i bilo gdje. Stoga, ako ste se čitajući ovaj tekst sjetili drage osobe koju bi voljeli iznenaditi jednim kreativnim pismom, učinite to već danas, pomoću ePošte.

Powered by Hrvatska pošta

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 8
Oči su ogledalo duše, a evo što otkrivaju o vašoj osobnosti
CRNE, PLAVE, SIVE...

Oči su ogledalo duše, a evo što otkrivaju o vašoj osobnosti

Iako boju očiju prvenstveno određuje količina i raspodjela pigmenta melanina, od davnina se boju očiju povezuje i s osobnošću. Otkrijte što vaše oči govore o vama...
Rođendan tragično preminulog Matije Ljubeka, legende našeg sporta: 'Ubojici neću oprostiti...'
STRADAO PRIJE 24 GODINE

Rođendan tragično preminulog Matije Ljubeka, legende našeg sporta: 'Ubojici neću oprostiti...'

Matija Ljubek u karijeri je osvojio više od 300 medalja. Iz Belišća otisnuo se u svijet i osvojio četiri olimpijske medalje. Bio je možda i najveći hrvatski sportaš svih vremena. Bio je naša olimpijska senzacija, stradao je od metka s 46 godina...
Farmer Ivica zaprosio Ilonu na koncertu Nede Ukraden: 'Nikad u životu nisam sreo takvu ženu'
'LJUBAV JE NA SELU'

Farmer Ivica zaprosio Ilonu na koncertu Nede Ukraden: 'Nikad u životu nisam sreo takvu ženu'

Nije trebalo dugo da Ivica klekne i izvadi prsten, a Ilona je u šoku i nevjerici – pristala! 'Ja sam sto posto siguran da je to ta, Ilona. Jedna i jedina', zaključio je farmer u 'Ljubav je na selu'