U svijetu se odbaci više od 45 milijardi tampona i uložaka svake godine. Antialergijske silikonske čašice, upotrebljavaju li se nekoliko godina, zamjenjuju do 2000 tampona
Perivi pamučni ulošci, ali i menstrualne čašice, dobro su rješenje za manje otpada
Prosječna žena u životu iskoristi između 10.000 i 17.000 menstrualnih proizvoda. Samo u Hrvatskoj koristi se oko 200 milijuna higijenskih sredstava godišnje. U svijetu se odbaci više od 45 milijardi tampona i uložaka svake godine. Jedno rješenje je korištenje pamučnih perivih higijenskih uložaka.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Krpeni ulošci u našim krajevima nisu nikakva novost i starije žene ih se sjećaju jako dobro. Pravile su ih od komada tkanine, možda starih plahti, i koristile.
Nakon upotrebe su ih dobro oprale, slično kao što je prije bilo sasvim normalno da djeca nose platnene pelene koje se peru na visokoj temperaturi, suše i peglaju. Danas su sve popularniji kod ekološki osviještenih žena, ali i kod onih koje žele uštedjeti novac.
Također, antialergijske silikonske čašice, upotrebljavaju li se nekoliko godina, zamjenjuju do 2000 tampona. Radi se o silikonskoj, gipkoj čašici koja se stavlja u vaginu i sakuplja krv. Ovisno o jačini krvarenja, može stajati unutra do 12 sati. Kada se napuni, jednostavno se izvadi, isprazni, opere i ponovno stavi.
Takve čašice dolaze u više dimenzija i oblika. Kada ih umetne, žena ih ne bi trebala osjećati u sebi. Čašica se priljubi uz stijenke rodnice i sakuplja krv. Kada se izvadi, dovoljno ju je oprati toplom vodom i sapunom. Mogu je koristiti sve žene osim onih koje su još djevice.