Pauk radi mrežu od tekućih bjelančevina koje prolaze kroz kanal u njegovom zatku u kojem u mijenja ustroj molekula i dobiva najčvršću elastičnu tvar na svijetu
Paučina je čvršća od čelika, a rastezljiva kao najlon
Nit paučine jedna je od najčudesnijih tvari na našoj planeti. Istovremeno je jako čvrsta i elastična i takva svojstva nema niti jedan građevni materijal.
Neki tvrde da je paučina čvršća od čelika, ali i rastezljiva poput najlona. Može podnijeti velika naprezanja prije nego što pukne i prenositi toplinu.
Paučina se sastoji od bjelančevina koje su prvo tekuće, u žlijezdi u zatku pauka. Zatreba li pauku nit, propustit će tekuće bjelančevine kroz zakiseljeni kanal u zatku kako bi smjesi bjelančevina promijenio ustroj, a zatim će sukanjem niti iz zatka stražnjim nogama napregnuti smjesu pripomažući njezinu učvršćivanju i uobličavanju.
Nit se sastoji od nekoliko slojeva bezobličnih i kristaliziranih bjelančevina. Čvršće je kristalne bjelančevine jačaju, a mekanije, bezoblične, omogućuju joj elastičnost. Pauci često obnavljaju vrijedne bjelančevine jedući svoju paučinu. Istražujući tu pojavu kako bi saznali koliko su pauci učinkoviti u recikliranju bjelančevina, znanstvenici su uporabili radioaktivne označivače. Na njihovo veliko iznenađenje rezultati su pokazali da pauci mogu konzumirati i ponovno uporabiti tako dobivene bjelančevine za izgradnju niti u roku od pola sata, pa se takav sustav recikliranja ne može usporediti ni s čim. Znanstvenici odavno sanjaju o proizvodnji sintetičkog materijala koji bi posjedovao svojstva niti paučine, piše Školski portal.