Patuljasti vodenkonj, kakvog možete vidjeti i u zagrebačkom Zoo vrtu, živi u nekoliko zemalja Zapadne Afrike, a najviše ih je u Liberiji. Voli šumovita područja
Patuljasti vodenkonj: Afrička debeljuca ne voli društvo
Ova zanimljiva i ugrožena životinja rođak je vodenkonja (nilski konj) pa ljudi često misle da je riječ o njihovim bebama, no ove životinje se ne razlikuju samo veličinom. Patuljasti vodenkonj je endemska vrsta, što znači da ga možemo pronaći samo na jednome mjestu na Zemlji.
Patuljasti vodenkonj, kakvog možete vidjeti i u zagrebačkom Zoo vrtu, živi u nekoliko zemalja Zapadne Afrike, a najviše ih je u Liberiji. Voli šumovita područja blizu izvora vode. Rado će iskoristiti močvare i rijeke da pobjegne od opasnosti i održi vlažnu kožu.
Ne osjećaju se ugodno na velikim otvorenim područjima te se radije drže svojih šumaraka i vode. Često pronalaze udubine u kojima provedu i nekoliko dana. Kad im dosade krenu u potragu za novima. Žive samotnjački i baš ne vole društvo osim u vrijeme parenja. Majke ostaju s mladuncima manje od godinu dana, dok ih ne nauče samostalno prikupljati hranu. Žive noću, a sretnu li se dva vodenkonja izvan sezone parenja, najvjerojatnije će se ignorirati. Od velikih vodenkonja razlikuju se po tome što nisu toliko u vodi nego radije lutaju šumarcima. Dane provode budno pazeći na leoparde, svoje glavne neprijatelje, i krokodile.
Biljojedi su i obožavaju širokolisne biljke, vodeno bilje i paprati, otpalo voće i razne druge biljne delikatese.
Imaju najbolji prirodni faktor zaštite od sunca
Vodenkonji nemaju znojne žlijezde nego posebne potkožne žlijezde koje izlučuju ružičastu tekućinu koja ih štiti od sunca i infekcija, Neobična izlučevina nalikuje na krv pa se nekad vjerovalo da 'znoje' krv.
U Zoo vrtu sretno žive Otto i Buba
U Zoološkom vrtu u Zagrebu bezbrižno dane provode patuljasti vodenkonji Otto i Buba, Obožavaju voće, povrće, zob i kukuruz.
Patuljasti vodenkonji imaju do 250 kg za razliku od običnih, koji teže i više od tonu.