Par koji je pobjegao od života u gradu kako bi živio izvan mreže u pustinji u američkom nacionalnom parku sada je potpuno samostalan. Recikliraju vlastiti ljudski otpad za napajanje plinskog kuhala
Par napustio grad i preselio se u pustinju: 'Izvan mreže smo bliže prirodi i financijski neovisni'
U kolovozu 2020. godine Whitney Newkirk (33) i njezin suprug Trent (26) su odlučili napraviti veliki zaokret u životu i preselili se iz Milwaukeeja u Wisconsinu u 3200 kilometara udaljeni nacionalni park Joshua Tree u Kaliforniji.
POGLEDAJTE VIDEO: Novi dom
Pokretanje videa...
Sada žive u preuređenoj jurti na svom komadu zemlje, a svoj način života izvan mreže dokumentiraju na društvenim mrežama.
Nakon dvije godine života u jurti, Whitney je rekla da joj 'nikad ne nedostaje civilizacija', ustvrdivši: 'Volim ljude, ali ne volim gužve.'
Nakon što su prije više od dvije godine odustali od klasičnog života s poslovima od 8h do 16h, između ostalog i zato što je Trent ostao zbog pandemije bez posla, par je odlučio obići američke nacionalne parkove prije nego što se nastanio u Kaliforniji.
Nacionalni park Joshua Tree sastoji se od dvije pustinje, Sonoran i Mojave.
U ožujku 2021. par je kupio zemljište od 2,3 hektara za 861 tisuću kuna za izgradnju svog novog doma.
Također su kupili posebno dizajniranu jurtu za 150 tisuća kuna i uložili u spremnik za vodu od 8700 litara kako bi započeli svoj novi život.
Jurta je zahtijevala tri mjeseca projektiranja i planiranja. Par se ponekad morao voziti više od 14 sati kako bi skupio potrebne dijelove, prije nego što su proveli dodatna tri tjedna sastavljajući strukturu.
Bila je potrebna još godina dana renoviranja da se jurta pretvori u prostor pogodan za stanovanje s funkcionalnom kupaonicom i kuhinjom.
Sada kada su gotovo završili s projektom, Whitney je rekla da se osjeća kao da je na vrhu svijeta.
- Najbolji način na koji mogu opisati osjećaj kad smo završili je da sam se doslovno osjećala kao da stojim na vrhu Mount Everesta - rekla je.
Dvojac koji živi u pustinji nije spojen na električnu mrežu i dobiva struju preko solarnih panela koje su sami instalirali.
Također imaju kućni bioplinski sustav, koji radi na otpatke hrane, a čak i na ljudski izmet iz kojeg stvara plin, koji potom Whitney i Trent koriste za kuhanje.
- Sad smo financijski slobodniji i osjećamo se bliži prirodi - rekla je Whitney
Kažu da im je putovanje pomoglo da shvate mnogo više o prirodi i da ih je nevjerojatno ispunilo.
- Svako malo naletimo na neki problem jer pokušavamo živjeti u što prirodnijem ekosustavu. Ali nikad nisam bila sretnija. Broj sretnih trenutka je daleko veći od nesretnih. Dobra iskustva nadmašuju loša iskustva za milijun - objasnila je Whitney.
Trent radi od kuće kao inženjer strojarstva za novu tvrtku, dok Whitney vodi društvene mreže para na kojima dokumentiraju novi životni stil izvan mreže.
Whitney je otkrila da su se morali prilagoditi životu s manje vode - iako se i dalje mogu svaki dan tuširati i prati suđe.
- Planiramo iskopati bunar, ali to je skupo i prilično opasno raditi - objasnila je.
Planiraju instalirati toplu vodu u nadolazećim mjesecima jer im zbog pustinjskog načina života nije potrebna tijekom ljeta.
Zahvaljujući sajmištu koje se održava svaki vikend u obližnjem gradu, Whitney i Trent mogu se lako mogu opskrbiti svježim i visokokvalitetnim proizvodima.
Whitney kaže da u blizini postoji i Walmart u kojem se mogu opskrbiti svim ostalim potrepštinama.
Međutim, njihov naporan rad nije prošao bez ikakvih prepreka, a Whitney je rekla kako je neko vrijeme mislila da svoj naum nikad neće moći ostvariti.
- Postojao je trenutak u kojem sam mislila da smo ludi, uglavnom zato što se dogodio toplinski val kad smo započeli s gradnjom i još pogoršao već visoku pustinjsku temperaturu - ispričala je.
- Jako je suha klima i vrlo brzo dehidriraš. Naša prikolica nije mogla izdržati vrućinu - objasnila je.
- To je trajalo dva mjeseca i mislili smo da ovo nećemo uspjeti - dodala je.
Par je preko dana boravio u Trentovom kamionu i gradio jurtu noću kad su bile niže temperature.
Whitney i Trent sada se usredotočuju na vanjštinu s planovima za izgradnju vlastitog staklenika kako bi počeli uzgajati hranu, budući da su područja nacionalnog parka 'zelena i puna života.'
Vjeruju da je njihov potez bio dobra investicija jer susjedni komad zemlje sad košta 500 tisuća kuna piše Daily Mail.