Naši stručnjaci smatraju da još ima šansi za spas €. No misle i da bi RH, u slučaju propasti eura, mogla izaći neokrznuta. Štoviše, misle da možemo i profitirati
Panika u Europi se nastavlja: "Hrvati, vjerujte svojoj kuni"
Tijekom nedjelje proširila se vijest da je Velika Britanija poslala poruku svojim veleposlanicima da se pripreme za najcrnji scenarij u kojem bi euro propao i u kojem bi europske metropole preplavili socijalni nemiri i prosvjedi. Profesor s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Josip Tica ovu je vijest dočekao kao da netko namjerno ruši euro.
- Ako je ova vijest istinita, tada se Britanci ne ponašaju civilizirano i čini se kao da netko namjerno ruši euro. Svaka ovakva informacija utječe na financijsku stabilnost, pogotovo kad je u pitanju ovako osjetljiv trenutak – rekao je Tica. I on se slaže da jedino Njemačka može spasiti euro, no onda bi ona morala svojim novcem spašavati prezadužene zemlje EU.
- Pitanje je hoće li Njemačka biti spremna toliko podmetnuti svoja leđa. Ona to može, ali je onda pitanje kako će to objasniti svojim građanima – pojašnjava Tica. Kad bi se eurozona zaista raspala, u najgorem scenariju bi Njemačka vratila svoju marku, pa bi i u Hrvatskoj eure prebacivali u tu valutu. Tica kaže da bi mnogi izgubili na tom prebacivanju iz jedne u drugu valutu. Naime, samo banke u eurima drže oko 100 milijardi kuna, a uz novac koji imaju naši građani, radi se o puno većoj svoti. Doduše, Tica smatra da o sudbini eura mogu odlučiti i investitori kojima je uz dolar, euro jedina svjetska rezerva. Zato, vjeruje Tica, investitori vjerojatno neće uništiti euro.
Njegov kolega s fakulteta Ljubo Jurčić kaže da bi Hrvatska u slučaju da propadne euro, mogla izaći neokrznuta. Štoviše, misli da možemo i profitirati.
- Hrvatska je euroizirana zemlja pa kuna ne odražava stvarno stanje našeg gospodarstva. Da nismo euroizirani, tada bi kuna bila kudikamo slabija pa bi i vanjski dug bio manji – smatra Jurčić. On i dalje misli da treba ukinuti valutnu klauzulu, odnosno to da se euro koristi u našim bilancama, pa se krediti iskazuju u eurima, kao i vrijednost nekretnina te drugih stvari. On zagovara vraćanju kuni.
Inače, Vladimir Gligorov s bečkog Ekonomskog instituta za srbijanski B92 je rekao da bi bilo dobro da ljudi eure prebace u sigurniji švicarski franaka ili norvešku krunu. S time se slažu još neki naši stručnjaci s kojima smo razgovarali.
- No još je sigurniji dolar iza kojeg stoji stabilna Amerika, njihova stabilna politika, ali i vojska – podsjetio je naš sugovornik koji je htio ostati anoniman. Inače, tijekom nedjelje procurila je vijest da njemački i francuski čelnici, Angela Merkel i Nicolas Sarkozy, pripremaju stvaranje nove Super Europe. To bi bio klub deset odabranih zemalja među kojima bi pozvali i Italiju.