Svaki investitor želi da se njegova ulaganja dugoročno isplate. Donosimo četiri savjeta legendarnog američkog investitora Warrena Buffetta o čemu prilikom ulaganja trebate razmišljati
Znate li kojim kriterijima ulaganja se vode stručnjaci?
Magazin Forbes nedavno je objavio godišnju listu 400 najbogatijih Amerikanaca, a prvo mjesto i dalje, očekivano, zauzima čelni čovjek Microsofta Bill Gates. Međutim, odmah nakon njega na drugom mjestu našao se Warren Buffett čije materijalno bogatstvo bilježi porast od nekoliko milijardi dolara.
Osim što su njih dvojica također istovremeno i najveći donatori u dobrotvorne svrhe među američkim milijarderima, legendarni američki investitor Warren Buffett zalaže se i za uvođenje većih poreza na superbogate.
Poznata je njegova teza kako ''nema smisla da njegova tajnica plaća porez po višoj stopi nego on'', što je potaknulo i Obamu da u javnost izađe s prijedlogom o povećanju poreza za bogate, a inicijativa je dobila i nadimak ''Buffettovo pravilo''.
Pet savjeta milijardera i investitora Warrena Buffetta
Ovaj direktor i predsjednik investicijskog diva Berkshire Hathaway uvelike je poznat po pomno odabranim i uspješnim investicijama.
Svatko tko se želi baviti investiranjem zasigurno želite donijeti odluke oko ulaganja koje će se dugoročno isplatiti. To je upravo ono što milijarder Warren Buffett radi već godinama pa vam stoga donosimo njegova četiri naputka o pametnom investiranju.
1. Strah u drugima je prilika za vas
Buffett navodi kako je ozračje straha zapravo najbolji period za investitore, odnosno za njihova ulaganja koja će svakako pridonijeti uspješnom poslovanju. ''Naučite nanjušiti strah i dočekajte ga kao priliku'', tvrdi on te dodaje kako se u takvim situacijama mnogi uplaše i, slušajući svoje savjetnike, često odustaju od ulaganja. ''Kad svi drugi u panici pobjegnu, radite kroz svoj vlastiti strah i vratite se poslu'', savjetuje Buffett.
2. Ulažite u ono što razumijete
Nije važno kako dobar dogovor ste postigli ili kako dobrom vam se čini prilika, odnosno projekt u koji biste mogli uložiti. Ako ne razumijete kako cijela procedura oko takvog novog investiranja funkcionira, onda je radije izbjegavajte.
Buffett navodi kako vjerojatno svaki investitor ima barem jednog prijatelja koji uvijek žuri te srlja iz jedne ''savršene prilike za ulaganje'' u drugu. ''Osim ako si možete priuštiti da rasipate novac (što ne biste trebali), izbjegavajte ulaganje u projekte koje ne razumijete u potpunosti'', tvrdi.
3. Koncentrirajte se na dugoročne rezultate
Na kraju svakoga ulaganja ključna stavka koja se u cijeloj proceduri gleda jest sve ono što ste uložili, odnosno platili za posao te koliku zaradu je taj posao donio u desetljeću ili dva. Prilikom svakog budućeg investiranja razmišljajte unaprijed, o svemu onome što bi se s tim projektom moglo dogoditi u idućih 15 ili 20 godina i po tome ulažite.
Buffett također smatra kako ne treba kupovati temeljem naslova u novinama i senzacionalizmu koji se nekom projektu pridonosi, već treba procijeniti kako će neka tvrtka poslovati u idućih desetak godina.
4. Preuzmite potpunu odgovornost za vaše odluke u ulaganju
''Ako Berkshire ikada dođe u nevolju, to će biti moja krivnja'', tvrdi Buffett te pojašnjava kako svaki investitor treba osobno doživjeti uspjeh ili propast svojih ulaganja te u potpunosti preuzeti odgovornost za vlastite odluke. ''Možete imati najpametnijeg savjetnika ikada, ali to nije isprika da izbjegavate svoje odgovornosti.''
Ako nešto pođe po krivome u Berkshire Hathawayu, Buffet tvrdi kako on uvijek preuzima odgovornost za neuspjeh i radi na tome da otkloni problem što prije. Stoga, ako i vama nešto u poslovanju prilikom investiranja ne ide u najboljem redu, sami preuzmite odgovornost za neuspjeh i učinite nešto kako biste problem otklonili što ranije.