Banka može postati prijatelj i u jednom potezu nadmudriti trikove kojima se mozak opire prilikom štednje. Trajnim nalogom prisilit će vas da štedite barem malo
Štednja počinje s trajnim nalogom i puno čvrste volje
Zbog brojnih umnih, svjesnih i nesvjesnih trikova, ljudima štednja ne polazi tako lako od ruke, potvrdili su znanstvenici. Zato za početak predlažu da prestanete pokušavati štedjeti. Pokušavanje ne rezultira potrebnom akcijom i ostvarenim ciljem. Umjesto toga, otvorite u banci trajni nalog da vam svaki mjesec na štedni račun prebacuju 100 ili 200 kuna, koliko vam odgovara. Ako nešto morate platiti, to ćete i učiniti, a budući da će vas banka natjerati na to i sama provesti prijenos sredstva, zapravo će vas i spasiti.
I brojni financijski stručnjaci slažu se s time. Tako nećete pokušavati štedjeti ono što vam je ostalo na kraju mjeseca već, malo po malo, stvoriti svotu na koju ćete moći računati. Taj plan treba provoditi i ako ste u dugovima jer vam ga on može otplatiti, a nakon otplate, ono što je ostalo, možete oročiti i dalje štedjeti te oplođivati novac. Odrasli bi morali imati fond “za crne dane” koji može pokriti troškove života za tri do šest mjeseci, tvrde poslovni savjetnici. U taj fond možete uložiti npr. povrat poreza te polako ulagati. Ipak, istina jest da nitko ne garantira sigurnost.
UPOZNAJTE PRAVA I OBAVEZE SVOJIH KARTICA
Riješite se dugova na kreditnim karticama što prije kako bi izbjegli naplatu previsokih kamata. Isto je i s minusima debitnih kartica. Što se više bližite “crvenom” to je kamata viša.
MANJE ZAČINA, RJEĐA KUPOVINA - VIŠE NOVCA
U kuhinji možete smanjiti količinu soli, šećera i ulja. Brojni recepti ih zahtijevaju i više nego je potrebno. Tako ćete ujedno i uštedjeti, a cijela obitelj će zdravije živjeti.
AKO STE TUŽNI OSTANITE DOMA
Oni koji su gledali tužan film bili su voljniji platiti trostruko više za bočicu vode za razliku od drugih. Tuga je jedan od glavnih okidača za bezrazložno i nepotrebno trošenje.
FENOMEN ŠTEDNJE VARA SE VOLJOM
Čini li vam se, da se u minuti, u kojoj ste uštedjeli 100 kuna, stvorilo 100 kuna troška? To doista je fenomen, ali psiholozi tvrde da vam ne treba više novca da uštedite već više namjere.
TRIKOVI - Mozak se opire žrtvovanju trenutnih užitaka - hrane i trošenja radi apstraktnih dalekih ciljeva pa štednja često ne uspijeva kao ni dijeta
KEŠ-ŠTEDNJA: Novac na karticama nije opipljiv i puno se lakše i brže troši od gotovine, dokazala su istraživanja. Zato - štedite “kešom”