Ako vam je ponestalo ideja o tome kako i gdje još smanjiti potrošnju u kućanstvu, preuzmite besplatnu aplikaciju Režije
Kako organizirati svoje režije? Uz pomoć mobilne aplikacije!
Vjerojatno ste se već našli u situaciji kada ste uzeli račune od režija u ruke i ugledali nevjerojatno velike iznose. Sljedeći korak je zapitati se kako je moguće da su na računu toliki iznosi. Donosimo nekoliko prijedloga kako doskočiti ovom problemu.
Upravo stoga na tržištu postoji više aplikacija za praćenje troškova. Jedna od hrvatskih aplikacija razvijena upravo za svrhu je i aplikacija Režije: „Ideja za aplikaciju je došla iz čiste vlastite potrebe da se pojednostavi unos, izračun i kontrola režija u vlastitom kućanstvu. Jednostavno smo odlučili bilježnice, blokove i ručne izračune pojednostaviti izradom aplikacije”, rekao je Denis Tibinac, vlasnik tvrtke Ko-per koja je razvila aplikaciju. Zanimljivo je kako vam aplikacija omogućuje pregled potrošnje, ali i kontrolu naplate od strane distributera.
Opcije uz koje ćete imati preglednost nad potrošnjom
Pomoću nje možete jednostavno voditie evidenciju stanja brojila i tako kontrolirati potrošnje električne energije, vode i plina. Za električnu energiju postoji funkcija unosa stanja skupe i jeftine tarife, a na osnovu tog unosa se izračunava trošak u kunama za željeni period. Također, postoji mogućnost da si postavite podsjetnik termina prelaska na jeftinu tarifu. Kako biste kontrolirali potrošnju vode, morat ćete unijeti cijenu kvadratnog metra vode za vašu županiju ili grad, što možete naći na http://www.rezije.hr/. No, treba napomenuti da iznosi koji se dobiju u aplikaciji prikazuju samo iznos potrošenog energenta, a ne uključuju fiksnu naknadu distributera.
Unutar aplikacije se nudi opcija savjetovanja kako uštedjeti. Tibinac je rekao: „Opcija Ušteda ima dosta korisnih savjeta za smanjenje režijskih troškova, a korisnici mogu te savjete koristiti i preciznim mjerenjem iz sata u sat, ili iz dana u dan, pratiti uštede koje su ostvarili. Oni na primjer mogu sami izmjeriti, prilično precizno, koliko struje potroši mašina za rublje pri skupoj tarifi, a koliko pri jeftinoj. Tako mogu organizirati neke aktivnosti u kućanstvu kako bi ostvarili uštedu.“
Kako biste dobili što bolji uvid u svoju potrošnju postoji i opcija "Povijest" koja omogućuje pregled potrošnje po periodima unosa za sva tri brojila odjednom ili zasebno. Također, pregled vaše potrošnje dnevno, mjesečno i godišnje možete dobiti i u opciji "Izvještaji" u kojoj je to prikazano grafički na dijagramu kako biste imali vizualnu preglednost.
Stiže i Android verzija
“Aplikacija je namijenjena baš svima koji žele mjeriti i kontrolirati kućne režije. Za sada smo "izbacili" aplikaciju za iOS uređaje (iPhone, iPad), a u planu je svakako i za Android uređaje“, kaže Tibinac. On se nada da će Android verzija biti uskoro gotova, no kaže kako postoje poteškoće: “Naime, mala smo tvrtka koja samostalno financira razvoj tako da nije lako uskladiti vrijeme za razvoj s poslovima o kojima nam ovisi poslovanje. Svjesni smo velikog interesa i radimo na tome”. U budućim verzijama planiraju uvesti mogućnost dodavanja više mjernih mjesta, mogućnost odabiranja više valuta, automatsko preuzimanje cijene od distributera, kalkulator potrošnje trošila u vremenskom periodu te predviđanje potrošnje na kraju mjeseca. No, dok se ona ne razvije, aplikaciju možete preuzeti na App Storeu.