U uspješnom timu su i stariji i mlađi, a za ostvarenje ciljeva potrebno je izgladiti nesuglasice a analogije između starijih i novijih metoda stvoriti će atmosferu tima
Sličnosti na poslu ublažavaju generacijske razlike kolega
Iako su kolege svjesni razlika u godinama, trebali bi imati na umu da svi imaju isti cilj - primjerice, da projekt uspije. Zato je najbolje izgladiti nesuglasice. Ako se zaposlenici koncentriraju na sličnosti, generacijske razlike neće utjecati na postignuća tima. No isto tako važno je da su stariji zaposlenici pritom svjesni da se puno toga u tvrtki mijenja, osobito u tehnologiji, te da će zaostajati za mlađim kolegama ne prihvate li inovacije. To što su rabili stariju tehnologiju ne mora biti loše jer se principi na kojima su radili mogu prilagoditi novoj tehnologiji.
No ta tehnološka razlika često može biti manja nego što misle. Traženje analogija između starijih i novijih postupaka ublažit će generacijski jaz, ali i olakšati posao. Isto vrijedi i za mlađe kolege. Što više razumiju kako je nešto funkcioniralo prije, to će više cijeniti način na koji funkcionira danas.
To se ne odnosi samo na posao nego i na njihove hobije i interese, zbog čega će se svi osjećati kao dio tima. Također, i pri korištenju fraza, pa čak i kod šala, važno je da ih svi kolege razumiju kako ne bi došlo do nesporazuma.
Na starijim metodama može se puno naučiti
Vaš stariji kolega možda ne vjeruje da je starije uvijek bolje. Ipak, puno toga može se naučiti na starim metodama zadrži li se ono korisno. Ne samo da će koristiti vama nego i timu te tvrtki.
Ne pripisujte stav koleginim godinama
Ne slažete li se s kolegom, uvijek se koncentrirajte na tehničke probleme ili one vezane uz posao. Nemojte misliti da se kolega pridržava svog stava zbog svojih godina. Kažete li mu to, mogli biste imati pravnih problema.
Kratice mogu izazvati nesporazume
Česta uporaba kratica može izazvati nesporazume rabe li iste za različite pojmove. Zato uvijek budite jasni i određeni kad mislite na nešto kako biste izbjegli nesporazume na radnome mjestu.
Svako pitanje je dobro preispitati
Ponavljanje pitanja prije odgovaranja važno je da biste provjerili jeste li ga dobro razumjeli. Stariji i mlađi kolege drukčije će “čuti” istu rečenicu. Potrudite se da pritom slučajno pogrešno ne protumačite tuđe stavove.
Navedite ga da shvati da je u krivu
Smatrate li da je kolegina ideja loša, pripazite kako ćete mu to reći jer to može izazvati probleme. Radije postavljajte odgovarajuća pitanja kako bi iz odgovora kolega shvatio da ideja ipak nije dobra ili da je pogriješio.