Stres na poslu utječe na zdravlje, a radnici koji su u potpunosti "izgorjeli" kasne na posao, imaju emocionalne ispade, svađaju se s kolegama i često su na bolovanju
Očekivanja, prekovremeni sati i kolege krivi za stres-izgaranje
Gotovo 40 posto radnika je pod tolikim stresom na poslu da im je zdravlje ugroženo, utvrdila je zajednička studija britanske tvrtke Viking i Robert Half provedena na 2000 ljudi. Razlog za to krije se u neplaćenom prekovremenom radu, nesposobnim kolegama i prevelikim očekivanjima koje je gotovo nemoguće ispuniti, piše Daily Mail.
Skoro 30 posto radnika je u potpunosti "izgorjelo", a tri četvrtine šefova vjeruje da je za to krivo preopterećenje poslom. Polovica njih pokušava taj problem riješiti tako da potiču bolju radnu atmosferu, a oko 34 posto šefova nastoji radnicima pomoći fleksibilnijim radnim obavezama, potvrdila je studija.
- Sindrom izgaranja na poslu pogađa i radnike i šefove, a što duže ostaju na poslu to im motivacija više pada. Takvi radnici često kasne na posao, manje su produktivni, ne slažu se s kolegama, imaju emocionalne ispade i često su na bolovanju - objasnio je Phil Sheridan iz tvrtke Robert Half.
Prijašnja istraživanja su potvrdila da milijuni radnika rade prekovremeno pa nerijetko doručkuju, ručaju, ali i večeraju za radnim stolom.
Simptome izgaranja na poslu
- Nekontrolirano ispijanje kave ili čaja
- Zanemarivanje osobnog izgleda
- Emocionalni ispadi
- Agresivan pristup prema kolegama
- Izolacije odnosno izbjegavanje druženja s kolegama
- Česta bolovanja zbog prehlade, gripe ili bolova u mišićima
- Često kašnjenje na posao