Zaposlenici koji su glasni, ljute se, viču i bune u karijeri napreduju više i brže te prolaze bolje od stidljivih preplašenih "mišića" koji se kriju u kutu
Ljutnja i glasna pobuna na poslu vode promaknuću
Propadne li projekt, najbolje se naljutiti pa vide li drugi da vičete, pomislit će da je tuđa pogreška, kažu stručnjaci. Jer iako gaženje kolega nije moralno, pomaže u poslovnom napredovanju, pokazuje američko istraživanje. Zaposlenici koji ne priznaju pogreške, nego okrive suradnike i pogurnu ih u ralje nadređenih, brže se penju na hijerarhijskoj ljestvici. Šefovi prije primijete i bolje razumiju one koji se ljute, viču i bune, što ne znači da morate urlati iz petnih žila da bi vas čuli, ali preplašenim “mišićima” se ne piše najbolje, sugerira istraživanje. Oni koji preuzimaju odgovornost najčešće “nadrapaju” jer se neuspjeli projekt pripiše njihovoj nesposobnosti. Zato preuzimanje krivnje, a osobito spašavanje drugih ne treba biti na listi prioriteta onima koji planiraju dobiti povišicu.
SAMO SE ŽENE NE SMIJU DERATI JER IH DRUGI VIDE KAO HISTERIČNE
Iako je nepisano pravilo da agresivci najbolje prolaze, to ne vrijedi za žene. Samo će malobrojne “željezne dame” steći strahopoštovanje kolega zbog čvrstog stava, a o drugima će se iza leđa pričati da su histerične te da se ne znaju kontrolirati.
ZAPOSLENIKE TERORIZIRAJU VIKA I NEPRAVEDNOST NADREĐENIH
Gotovo 41 posto zaposlenika kojima je šef “zlostavljač” i agresivac zbog svakodnevnog stresa imaju veći rizik od srčanih i drugih bolesti, pokazuje finsko istraživanje. Zaposlenike, osim urlanja, terorizira nepravedan odnos šefova.
NITKO NIJE VREĆA ZA BOKS
Ako vas je kolega zamijenio vrećom za boks i na vama se “iživljava”, pozovite ga na stranu i objasnite da to nećete prihvaćati.
AGRESIJA MOŽE BITI PASIVNA
Mobbing može biti pasivno-agresivan, što znači da kolega ili šef malo urla, a malo ignorira zaposlenike, koji zbog toga pate.