Obavijesti

Pametna kuna

Komentari 0

Igračka može potaknuti razvoj motoričkih funkcija djeteta

Igračka može potaknuti razvoj motoričkih funkcija djeteta
1

Djetetu sigurno ne želite kupiti igračku koja je nesigurna ili koje mu se neće svidjeti. Svaka igračka mora zadovoljiti određene uvjete

Mlađoj djeci možemo uzeti igračke koje nemaju malih pomičnih i odvojivih dijelova. Također, važno je djetetu uzeti igračku koja će mu zadržati pažnju i koja ga neće frustrirati težinom. Ako djetetu uzmete igračku koja nije primjerena – najvjerojatnije će ta igračka završiti u podrumu ili na vrhu ormara. 

Općeniti savjeti za kupovinu igračaka su:

Dijete do 3 godine starosti - Djeca do tri godine starosti skoro sve stavljaju u usta. Izbjegavajte kupovati igračke koje su namijenjene starijoj djeci jer takve igračke imaju puno malih i pomoćnih dijelova koji predstavljaju opasnost zbog mogućnosti gušenja. Nikada ne dopustite djeci igri da se igraju s ispuhanim ili napuklim balonima jer oni također predstavljaju opasnost. Izbjegavajte pikule, loptice i igre s lopticama u kojima loptica ima promjer manji od 4,5 centimetara. Kao i sa svima dosada i ove igračke predstavljaju opasnost zbog gušenja. 

Stručnjaci naglašavaju kako je potrebno paziti na malene magnete, magnetizirane dijelove igračaka i slične dijelove zbog mogućnosti da ih dijete proguta. Ako su progutani magneti mogu prouzročiti začep, rupturu i druge ozbiljne probleme. Djeca te dobi razvlače, vrte i bacaju igračke. Uvijek tražite igračke bez pomičnih ili lako odvojivih dijelova.

Djeca od 3 do 5 godina - Izbjegavajte igračke s oštrim dijelovima, zašiljenim vrhovima i sl. Izbjegavajte igračke koje sadrže lako lomljivu plastiku koja može puknuti i pritom ozlijediti dijete. Ukoliko je moguće, tražite igračke koje su prošle neku vrstu inspekcijskog nadzora.

Djeca od 6 do 12 godina starosti - Naučite stariju djecu kako je važno pospremiti svoje igračke i držati svoje igračke dalje od igračaka njihovih mlađih braće i sestara. Izbjegavajte kupovati igračke u obliku oružja, a ako se na takvo što odlučite kupujte samo igračke jarkih i šarenih boja kako se to oružje ne bi zamijenilo za pravo oružje.

Za djecu svih starosnih skupina - Provjeravajte u kakvom su stanju igračke vašeg djeteta. Ukoliko su razbijene ili postoji mogućnost raspadanja igračke – bacite ih. Jeftinije je investirati u novu igračku nego riskirati ozljedu vašeg djeteta. Pratite objave inspektorata u kojima se upozorava na određene probleme na tržištu ili zabranjene proizvode. Pritom imajte na umu kako ste, zapravo, vi najbolji regulator pitanja sigurnosti vašeg djeteta jer državni sustav nije savršen te ponekad se na tržištu nađu stvari koje su potencijalno vrlo opasne.

 Igračke i oštećenje sluha

Iako je neke potencijalno opasne igračke lagano uočiti, primjerice igračke koje su premalene ili sadrže previše oštrih dijelova, neke igračke skrivaju drugu opasnost. Riječ je o igračkama koje proizvode zvuk. Isti taj zvuk, na pojedinim testiranim igračkama, može dosegnuti razinu od čak 120 decibela, što je, za usporedbu, jednako buci koju proizvede putnički avion pri polijetanju. Najveća opasnost su situacije u kojima dijete, istražujući igračku i njene mogućnosti, prisloni takvu glasnu igračku na uho, pri čemu može doći do ozbiljnog oštećenja sluha pa čak i gubitka sluha. 

Video igre i sustav ocjenjivanja

Zbog činjenice da sve više mladih danas poseže za ovim oblikom zabave umjesto klasičnih igračaka, potrebno je paziti pri kupovini video igara. Oznake koje je bitno znati su sljedeće:

T (Teen) – oznaka koja označava sadržaj koji nije prikladan za djecu ispod 13 godina starosti.

EC (Early childhood) – oznaka, u prijevodu, rano djetinjstvo i samim time prikladan za mlađu djecu. 

Zadnje oznaka koju trebate znati je E (Everyone tj. Za sve) – je oznaka koja, kao što joj ime kaže, predstavlja sadržaj podoban za sve starosne skupine. 

 Značenje europskih oznaka na dječjim proizvodima 

Kada se odlučujemo za kupnju nekog dječjeg proizvoda možemo uočiti kako se na proizvodima i njihovoj ambalaži nalazi nemali broj različitih simbola i oznaka. Pogledajmo koja su značenja tih oznaka i kao je pitanje regulative tog tržišta riješeno u zemljama Europske unije.

Direktiva o sigurnosti igračaka predviđa da na tržištu ponuđene igračke moraju biti označene oznakom CE. Oznakom CE proizvođač potvrđuje usklađenost njegovog proizvoda s važećim propisima mjerodavnih pravnih odredbi o usklađenosti Europske unije, kojima je ujedno i propisano da ta oznaka bude nanesena na proizvodima.

Mnogim potrošačima ova samo - deklaracija proizvođača nije dovoljna. Oni žele provjeru igračaka od strane trećih neovisnih tijela ili pak ocjenu i certificiranje prema posebnim kriterijima, kao što je na primjer stupanj podnošljivosti za okoliš ili pedagoška vrijednost igračke. Jedna o najvažnijih oznaka kojom se potrošaču jamči sigurnost proizvoda je oznaka GS. Ona označava 'provjerenu sigurnost' proizvoda.

Oznaka GS je zakonom predviđena, njezino korištenje pak nije obvezujuće. Oznaku GS izdaje na zahtjev proizvođača ili njegovog opunomoćenika provjerena institucija (dakle GS-institucija), na primjer Društvo za tehnički nadzor (na njemačkom: Technischer Überwachungsverein, skraćeno: TÜV), i to za razdoblje od najviše pet godina. GS-institucija testira proizvode i potvrđuje usklađenost provjerenog uzorka sa zakonskim pretpostavkama u pogledu na zajamčenu sigurnost i zdravlje.

Postoji još jedna dobrovoljna oznaka provjere koja se često primjenjuje za dječje proizvode, riječ je o oznaci VDE. Ovu oznaku dodjeljuje Udruga elektrotehnike elektronike (njemački naziv: Verband der Elektrotechnik Elektronik Informationstechnik e.V., skraćeno: VDE) za provjerene elektrotehničke proizvode, poput električnih igračaka.

Oznaka kvalitete koja se odnosi isključivo na igračke je oznaka narančaste boje pod nazivom 'igraj dobro' (njemački: 'spiel gut'). Za ovu oznaku Radni odbor za dječje igre i igračke pod nazivom 'spiel gut' (njemački: spiel gut Arbeitsausschuss Kinderspiel+Spielzeug e.V.) provjerava i ocjenjuje igračke prema prethodno utvrđenim kriterijima, kao što su vrijednost igračke, vrsta materijala, trajnost igračke, podnošljivost za okoliš, sigurnost, navod starosne dobi na igrački te upute za igranje ili korištenje. 

Riječ stručnjaka

Za komentar situacije u regulativi na području Republike Hrvatske upitali smo Jasnu Bošnir, voditeljicu Odjela za analize hrane i predmeta opće uporabe, Službe za zdravstvenu ekologiju Zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar.

"U RH kontrola dječjih igračaka provodi se prilikom uvoza istih u RH i obavlja ih granična sanitarna inspekcija na carinskim ispostavama, gdje sukladno propisima uzorkuje uzorke i šalje ih u ovlaštene laboratorije na analizi sukladnosti, a koja osim mehaničkih i fizičkih svojstava, obuhvaća i kontrole na razne kemijski štetne tvari kao što su teški metali, ftalati, n-nitrozoamini, azo-bojila, formaledehid  te ostale supstance, a izbor analiza ovisi o vrsti materijala iz kojeg je igračka izrađena. Drugi nivo kontrole provode sanitarni inspektori na lokalnoj razini, odnosno uzimaju uzorke iz 'prometa' – s polica trgovina, te ih dostavljaju u ovlaštene laboratorije na ranije opisane kontrole. Također, veliki uvoznici, samo-inicijativno, u svrhu provjere svojih dobavljača, kontroliraju sigurnost igračaka te sukladnost s postojećim hrvatskim propisima.

Sve igračke koje se nalaze u prometu moraju biti u skladu s postojećim propisima i sigurne za zdravlje populacije kojoj su namijenjeni. Preporuka roditeljima je da kupuju igračke od provjerenih dobavljača da čitaju deklaracije na proizvodu te da svojoj djeci daju igračku primjerenu dobi djeteta. Osobito je to važno kada se radi o maloj djeci kod kojih se moraju izbjegavati igračke sa sitnim dijelovima, kako ne bi došlo do gutanja i gušenja, a pozornost se mora obratiti i na plišane igračke kod kojih postoji mogućnost od ispadanja dlačica i mogućeg gušenja."

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Daniel je u 'Milijunašu' odustao na povijesnom pitanju, a znate li vi kako glasi točan odgovor?
NOVA EPIZODA KVIZA

Daniel je u 'Milijunašu' odustao na povijesnom pitanju, a znate li vi kako glasi točan odgovor?

Nakon izvrsne igre, zaustavljen je na 13. pitanju koje je glasilo: 'Gdje se početkom veljače 1921. dogodio jedan od prvih organiziranih oružanih otpora fašističkom režimu u Europi?'
Rođendan tragično preminulog Matije Ljubeka, legende našeg sporta: 'Ubojici neću oprostiti...'
STRADAO PRIJE 24 GODINE

Rođendan tragično preminulog Matije Ljubeka, legende našeg sporta: 'Ubojici neću oprostiti...'

Matija Ljubek u karijeri je osvojio više od 300 medalja. Iz Belišća otisnuo se u svijet i osvojio četiri olimpijske medalje. Bio je možda i najveći hrvatski sportaš svih vremena. Bio je naša olimpijska senzacija, stradao je od metka s 46 godina...
Najteža kandidatkinja osme sezone napustila show: 'Da sam nastavila vani, otišla bih u smrt'
NAPUSTILA SHOW NAKON 12 TJEDANA

Najteža kandidatkinja osme sezone napustila show: 'Da sam nastavila vani, otišla bih u smrt'

Tonka je na posljednjem vaganju imala 179,3 kilograma, izgubila je 3,2 kilograma, što je 1,8% tjelesne mase.