Čisti optimizam: Postavljanje premalih ciljeva, čekanje "prave" prilike i "dobra plaća" često su stranputice na cesti uspjeha, pa umjesto toga imajte malo vjere u sebe
Autosabotaža: Preniski ciljevi koče vas u uspjehu i karijeri
Ne pitajte se: “Što ako me nitko ne želi zaposliti” ili “Jesam li dovoljno dobar”, savjetuju psiholozi s Princetona.
Istražujući neuspjehe na poslu, znanstvenici su otkrili kako često između talentiranih ljudi i njima savršenog posla stoji samo strah od neuspjeha.
- Ako čekate da vam prilika sama pokuca na vrata, nikad nećete uspjeti u poslu - kaže poduzetnica Victoria Kenward. Vjerujte u sebe i postavite si visoke ciljeve do kojih ćete stići napornim radom. Isto tako, mnogima nedostaje samopouzdanja, pa misle da ne mogu postići više. Mislite li da nećete napredovati ili dobiti povišicu - vjerojatno ni nećete, kažu psiholozi, jer ćete se tako i ponašati. Menadžer Michael Lowe tvrdi da se svatko barem jedanput u karijeri nađe u okolini u koju se njegove vještine ne uklapaju. Ne odustajte, nego to prihvatite i potražite okruženje u kojem ste potrebni. Nadalje, prevladava i mišljenje da je novac - sve, a mnogi koji rade posao iz snova opovrgnut će to.
Znanstvenici s Princetona dokazali su i da je novac bitan, ali nema veze s ispunjenošću na poslu. Nemojte sabotirati uspjeh radeći nešto što ne volite samo zbog nešto bolje plaće.
Odbojnost se osjeti i to na kilometre
Loš stav prema svemu ubija i one najtalentiranije, kažu stručnjaci. Nećete ostvariti uspjeh u karijeri ako svojim odbojnim stavom prilazite kolegama i nadređenima. Krenite sa stavom: “Ja to mogu” jer pozitivan stav prema poslu i kolegama može se naučiti, savjetuju znanstvenici.
Na primjećivanje se jako dugo čeka
Mnogi su frustrirani time što i nakon završetka različitih tečajeva ili dobivanja titule i dalje nisu promaknuti na poslu. Nikad nemojte čekati da vas poslodavac primijeti, nego razgovarajte sa šefom o onome što mislite da ste zaslužili.