Iako ne mogu svi imati svoj vrt i/ili okućnicu, ako ste u prilici urediti prostor koji vas okružuje - morate imati prave alate. Donosimo vam popis alata koji su vam potrebni
Znate li koje alate morate imati u svojem vrtu ili okućnici?
Vrtlari i zaljubljenici u vrtlarstvo na tržištu danas mogu pronaći veliki broj različitih pomagala, pribora i alata koji će im olakšati rad u vrtu i njegovo održavanje i njegu učiniti pravim užitkom. Najnoviji trendovi vrtnog alata veliki su izazov, no za vrtlare početnike, ali i one nešto iskusnije, ipak je najbitnije nabaviti i investirati u osnovni pribor za rad u vrtu. Donosimo vam popis alata bez kojeg nema pravog vrtlara. Za početak, za savjet smo upitali Ivu Filipović, Mag. Ing krajobrazne arhitekture i stručnu suradnicu portala Budi.in.
"Bilo koji komad alata trebao bi biti dizajniran tako da olakšava rad. Odnosno treba biti ergonomski, lagan, ujedno snažan i robustan, a samim time i djelotvoran za sve radove u vrtu".
Osnovni vrtni alat za vrtlare početnike:
Lopata - Vrtna lopata pomaže nam u prekopavanju zemlje koje je ključno za uspješni rast vaših biljaka. Za kvalitetnu lopatu morat ćete izdvojiti malo više no pri svakom sljedećem kopanju, "štihanju" ili prebacivanju zemlje biti će vam jasno zašto se isplati kupiti kvalitetniji alat. Pri kupovini pazite na materijal izrade te način na koji su spojeni dijelovi.
Motika - Odabir motike prilagodite tipu vrta koji uzgajate pa tako za povrtnjak treba nabaviti robusniju i širu motiku dok je za cvjetnjak pogodnija manja motika.
Ručna lopatica - Ako želite saditi i presađivati biljke, idealan alat je ručna lopatica, alat koji koristimo u iskapanju manjih komada zemlje. Pri kupovini tražite lopatice s vrhom od nehrđajućeg čelika kako bi vam vaša lopatica što dulje trajala.
Grablje - Tko nije barem jednom u životu grabljao? Vjerujemo da je odgovor - nitko. Grabljanje je jednostavno za raditi te je važno imati pravi alat. Na tržištu postoji više modela grablji, a vi morate znati koji vama točno treba. Želite li grabljati travu, lišće, poravnavati zemlju ili nešto drugo? Kao i kod lopate, tražite grablje koje su izrađene od težih te samim time i kvalitetnijih materijala.
Škare - O načinima na koji vam mogu pomoći škare ne treba puno govoriti. Obrezivanje, formiranje, branje plodova, popravljanje neravnina i sl. - škare vam definitivno pomažu.
Vrtno crijevo - Zalijevanje je osnova vrtlarstva pa su crijevo i podesiva prskalica imperativ kod uzgoja biljnih vrsta. Crijevo bi trebalo biti dovoljno dugačko, a prskalica podesiva kako biste mogli upravljati vodenim mlazom.
Ručna kolica - Ručna kolica su također neizostavna na popisu vrtnog pribora. U njima možete prevoziti zemlju, gnojivo, kompost, kao i odvoziti korov, kamenje iz vrta, otpalo lišće, dozrelo voće ili povrće itd.
Rukavice - Treba si osigurati dobar par rukavica (bilo za rad u povrtnjaku, orezivanje ruža ili vađenje korova) koje nikako ne smiju biti prevelike, po mogućnosti ne gumene, već od prirodnih materijala. Držite ih izvan dosega sunca, vode i kukaca. Bez odgovarajućeg para rukavica rad u vrtu lako se može pretvoriti u mučnu gnjavažu. Naime, osim što ruke štite od prljanja i stvaranja žuljeva, rukavice su spas prilikom plijevljenja i čupanja korova koje vrlo često može biti bodljikavo. Stoga si osigurajte dobar par rukavica koje nikako ne smiju biti prevelike. Držite ih izvan dosega sunca, vode i kukaca.
"Alati za rezanje trebali bi imati vrlo dobru snagu rezanja, vrhunski dizajn, a najnovije linije imaju i pluto na drškama koji daje potpuno novi osjećaj pri rukovanju. Tijelo bi trebalo biti izrađeno od aluminija, samim time lagano te pri radu ne zamara. Oštrice su posebna priča - trebale bi biti izrađene od precizno brušenog kaljenog čelika s dodatnim premazom protiv trenja što dodatno pospješuje kvalitetu rezanja (naravno izgled i veličina samih škara ovisi o debljini grana koje namjeravate rezati)", savjetuje nam Iva.
Lopate, grablje, motike bi trebale imati lagane i moderno dizajnirane drške od ojačanog aluminija, a bilo bi idealno da npr. grablje imaju teleskopske verzije koje se mogu produžiti do 400 cm. Odabir motike prilagodite tipu vrta koji uzgajate pa tako za povrtnjak treba nabaviti robusniju i širu motiku dok je za cvjetnjak pogodnija manja motika.
Više o uređenju vaše okućnice, vrta ili cvjetnjaka saznajte i na portalu Budi.in.