Ustroj životinjske zajednice, u kojoj su zaduženja biološki uvjetovana, može se primijeniti na tim, no treba paziti kako nitko ne bi bio preopterećen
Ako tim radi poput gusaka, brz uspjeh je zagarantiran
Radni sklad, organiziranost i produktivnost mravinjaka ili košnice u velikoj mjeri mogu podučiti timskom radu, ističe američki poslovni savjetnik Ken Thompson. Učinkovitost tima najviše ovisi o podudarnostima u karakteru pojedinaca, ali i spremnosti na međusobnu suradnju. Ako su članovi “mentalno” povezani, tj. dijele poslovni entuzijazam ili način razmišljanja i otvoreno komuniciraju, lakše će se nositi s problemima i brže pronaći rješenje.
- Kolektivno vodstvo uobičajena je pojava u životinjskom svijetu, dok je među ljudima prava rijetkost - kaže Thompson.On uspoređuje radni tim s “biotimom”, životinjskom zajednicom poput jata gusaka. Leteći u formaciji koja podsjeća na slovo V, guske se rotiraju na vodećoj poziciji. Jedan od razloga je i taj da svaka guska pamti samo dio puta, ali i jato tako štedi energiju.
Opisani model životinjskog ponašanja može se primijeniti i na radnu sredinu. Pravilnom podjelom dužnosti izbjeći će se preopterećenje pojedinih članova tima, a ujedno osigurati stalna kvaliteta rada.
MRAVI - komunikacija
Način na koji mravi komuniciraju ključan je za opstanak mravinjaka. Izmjenjujući informacije o opasnosti i hrani, njihov je “razgovor” sveden isključivo na bitno, što ubrzava protok informacija.
CRVI - informacija
Slobodan protok informacija ključan je za uspjeh tima, kao i za preživljavanje jedinki u “biotimu”. Tako preživljava i crv, unatoč malom broju neurona, ali jakim poveznicama između njih.
GUSKE - ravnoteža
Timovi s kolektivnim vodstvom kompaktniji su i dinamičniji od onih koje vodi pojedinac. Thompson takve timove uspoređuje s jatom gusaka u letu, koje se stalno izmjenjuju na vodećoj poziciji.
PČELE - izravnost
Dvosmjerna komunikacija usporava protok bitnih informacija jer članovi tima čekaju povratne podatke. No u pčelinjim zajednicama komunikacija je jednosmjerna, što olakšava reakcije u opasnim situacijama poput prijetnji opstanku košnice.
TRI UZORKA KOMUNIKACIJE
Vika, šapat i trač osnovni su načini timske komunikacije, ističe Thompson. No iako se vikanje i šaptanje mogu pronaći i u životinjskim zajednicama, trač nije oblik komunikacije “biotima”, stoga ga Thompson smatra opasnim za ravotežu odnosa unutar poslovnog tima.