Hrvatska ne može na Njemačku, Nizozemsku, Meksiko, Švicarsku, SAD i Urugvaj. 'Samo ne bih Francuze, a iz trećeg i četvrtog šešira bih radije Afrikance ili nekog iz Azije nego europsku reprezentaciju' priznaje Dalić
Ovo su svi mogući suparnici Hrvatske na SP-u: Svi bi htjeli domaćina, možemo i na Srbiju!
I dok su naši završili teambuilding u Kataru, na koji je Zlatko Dalić odveo "vatrene", završile su i uzbudljive europske kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo.
Pokretanje videa...
Sad iščekujemo petak. I na što Dalić, Modrić i ekipa više ne mogu utjecati. Oni su svoje napravili: plasirali su se na SP i remijem sa Slovenijom potvrdili da su u drugoj jakosnoj skupini, a sad treba malo sreće, da nam ždrijeb ponudi... teško je reći lakše, ali suparnike koji nam više odgovaraju.
- Samo ne bih Francuze, a iz trećeg i četvrtog šešira bih radije Afrikance ili nekog iz Azije nego europsku reprezentaciju - priznao je Dalić.
Velika je stvar što su "vatreni" izbjegli gigante iz druge jakosne skupine Njemačku i Nizozemsku, ali i vrlo neugodne Dansku, Meksiko, Švicarsku, SAD i Urugvaj. U trećem šeširu bit će 'mina', ali i vrlo prolaznih reprezentacija, dok su u četvrtom najopasniji Europljani ako prođu Ukrajina ili Poljska.
Što se nositelja tiče, svi će navijati da izvuku domaćina Katar. Kao što je bilo i u Rusiji, Južnoafričkoj Republici i uvijek kada države čije su reprezentacije daleko od vrha budu domaćini SP-a.
No, Hrvatska je čak u sudarima s nositeljima i dobro prolazila (pobijedila Italiju 2002. i Argentinu 2018.), veći su problem autsajderi iz nižih potova, koji su pokapali ambicije "vatrenih": Ekvador 2002., Japan i Australija 2006. i Meksiko 2014.
Jakosne će se skupine odrediti prema Fifinoj ljestvici 31. ožujka. Kako sada stvari stoje, one bi izgledale ovako:
Nositelji
- Katar (52. na listi, domaćin)
- Belgija (1.)
- Brazil (2.)
- Francuska (3.)
- Argentina (4.)
- Engleska (5.)
- Španjolska (7.)
- Portugal (8.)
Drugi šešir
- Danska (9.)
- Nizozemska (10.)
- Njemačka (11.)
- Meksiko (12.)
- SAD (13.)
- Švicarska (14.)
- Hrvatska (15.)
- Urugvaj (16.)
Treći šešir
- Senegal (18.)
- Wales (20.)
- Iran (21.)
- Peru (22.)
- Japan (23.)
- Maroko (24.)
- Srbija (25.)
- Poljska (28.)
Četvrti šešir
- Južna Koreja (29.)
- Kanada (33.)
- Tunis (36.)
- Australija (37.)
- Kamerun (38.)
- Ekvador (44.)
- Saudijska Arabija (53.)
- Gana (61.)
Debelim slovima napisane su reprezentacije koje su već osigurale SP, a još imaju šanse:
- Ukrajina (27.)
- Škotska (40.)
- Kostarika (42.)
- UAE (69.)
- Novi Zeland (111.)
Ove smo jakosne skupine složili s pretpostavkom da bolje rangirane momčadi prođu, no svaka će momčad ući u bubanj prema svom renkingu, a tri mjesta ostat će nepoznata i u trenutku ždrijeba, no te tri reprezentacije ući će u četvrti bubanj.
U Europi su u zadnji vlak uskočili Portugal pobijedivši Sjevernu Makedoniju 2-0 i Poljska trijumfom nad Švedskom 2-0. Wales čeka pobjednika susreta Škotske i Ukrajine. Afrikanci su igrali po dva susreta, a rezultati se bili: Nigerija - Gana 1-1 (0-0, Gana prošla zbog gola u gostima), Senegal - Egipat 4-1 (nakon jedanaesteraca, 0-1), Tunis - Mali 0-0 (1-0), Maroko - DR Kongo 4-1 (1-1), Alžir - Kamerun 1-2 nakon produžetka (1-0).
U Aziji se igra doigravanje između Australije i UAE, a pobjednik tog okršaja ide u interkontinentalni playoff protiv petog iz Južne Amerike, a to je Peru. U Sjevernoj Americi Kanada je osigurala SP, a SAD i Meksiko vrlo će vjerojatno popuniti ostala mjesta, dok će Kostarika u playoff protiv predstavnika Oceanije, a to će biti Novi Zeland, koji je svladao Solomonsko Otočje 5-0.
Dakle, nepoznanica je još puno, ali možemo se poigrati sa željama. Pa bi, recimo - poštujući da u istoj skupini ne mogu biti dvije momčadi s istog kontinenta i više od dvije europske - skupina snova mogla biti Katar, Hrvatska, Maroko, Ekvador. A skupina smrti Brazil, Hrvatska, Poljska, Gana. Ili najintrigantnija skupina: Argentina, Hrvatska, Srbija, Australija!