Otok Tavolara nalazi se uz obalu Sardinije. Kralj tog otoka vozi turiste i ima besplatan obroku u jedinom restoranu na otoku velikom samo pet četvornih kilometara...
Ovo je najmanje kraljevstvo na svijetu, a kralj vodi restoran
Otok Tavolara nalazi se južno od poznatog ljetovališta Costa Smeralda na Sardiniji. Diže se iz mora kao planina. No na otoku nema cesta, niti hotela, a jedino je nastanjiva pješčana zona koju je najlakše izmjeriti koracima, piše BBC.
Na otoku živi Antonio Bertoleoni (83) poznatiji kao Tonino. Ovaj ribar vodi restoran na otoku koji se smatra najmanje naseljenjim kraljevstvom na svijetu. Tonino već 22 godine suvereno vlada minijaturnom kraljevinom površine pet kvadratnih kilometara.
- Ja sam vjerojatno najneobičniji kralj na svijetu. Jedino što imam je besplatan ručak u restoranu - kaže Tonino dok gura noge u bijeli pijesak. Kraljevstvo slavi 180 godina, a čak je 25 godina starije od Italije.
Skrivao se od vlasti jer je oženio dvije sestre
Priča je počela 1807. godine kada je Toninov pra-pradjed Giuseppe Bertoleoni postao prvi stanovnik na nenaseljenom otoku. On je u knjizi "Tavolara, otok kraljeva" opisan kao "polu pirat, polu pastir". Giuseppe je tada oženio dvije sestre i tražio je mjesto gdje bi se sakrio od vlasti zbog bigamije. Ubrzo su shvatili da otok dijele s rijetkom vrstom koza koje imaju zube boje zlata. Zubi su im postali takvi jer su se hranile morskom travom i lišajevima. Priča o kozama se "proširila" do vladara Sardinije Carla Alberta koji je otputovao na otok da bi ih lovio.
Giuseppeov tada 24-godišnji sin Paolo je 1836. vodio Alberta u lov.
- Kada je došao, Carlo Albert je rekao mom pradjedu da je on kralj Sardinije, a moj mu je pradjed odgovorio da je on kralj Tavolare - kaže Tonino. Nakon što je ubio nekoliko koza i nakon što se tri dana gostio u domu Toninovog pradjeda, Carlo je rekao: "Paolo ti si zaista kralj Tavolare". Šalio se on ili ne, činjenica je da je Carlo potvrdio Tavolari status monarhije i nikada nije pripojena Kraljevstvu Sardinije.
Na grob mu je stavljena kruna
Paolo je napravio grb i stavio ga na zid svoje kuće. Napravio je i obiteljsko stablo i sagradio groblje. Kada je pokopan na njegov je grob stavljena kruna koju u životu nikada nije nosio. U narednim se godinama proširila priča o suverenom otoku u Mediteranu pa je kraljevstvo steklo i neke političke prijatelje. Jedan od saveznika bio im je i Giuseppe Garibaldi dok je Vittorio Emanuele II. ondašnji kralj Sardinije potpisao mirovni sporazum sa stanovnicima otoka.
Otok nikada nije pripojen Italiji
Godine 1903. na otoku je živjelo 33 ljudi.
Britanska kraljica Viktorija, koja je skupljala fotografije svjetskih vođa, naredila je mornarici da stane na otoku i fotografira "kraljevsku obitelj" Tavolare. Fotografija je bila izložena u Buckinghamskoj palači i ispod nje je pisalo: "Najmanje kraljevstvo na svijetu". Danas ogromna kopija ove fotogorafije krasi zid Antonijevog restorana koji se zove "Kralj Tavolare". Nakon 126 godina suverenost otoka je dokinuo NATO koji je 1962. osnovao bazu i četvrtinu otoka proglasio zabranjenom zonom za malobrojne stanovnike. Ali poput San Marina, Tavolara nikada nije pripojena Italiji. Danas na otoku živi 11 ljudi, 100 koza i nekoliko vrsta ugroženih sokolova koji žive na vrhu stijene visoke 565 metara. Zadnjih 40 godina Tonino je posjetitelje osobno vodio na svoj otok, prvo u čamcu na vesla, a kasnije tajektom koji vozi iz luke San Paolo.
- Moja je obitelj imala lijepu prošlost, ali uvijek smo puno radili i živjeli jednostavno kao i drugi - kaže Tonino.
Obiteljski posao
Vođenje otoka je obiteljski posao. Dok "kralj" Tonino i njegov nećak Nicola voze turiste, princ i buduća princeza Giuseppe i Loredana vode restoran. Giuseppeov nećak Antonio ustaje rano svako jutro i ide u ribolov te lovi školjke, jastoge i ribu koje poslužuju u restoranu. Tavolara je danas pravi biser zaštićenog talijanskog nacionalnog morskog rezervata.. Tonino voli dolazak turista, ali mu je najdraži dio dana zora, kada prašnjavom stazom prolazi pored malobrojnih kuća i odlazi na groblje. Odlazi na grob svoje žene kraljice Pompee koja je umrla prije nekoliko godina.
- Nosim joj umjetno cvijeće jer bi živo pojele koze - kaže Tonino. Kao svi iz obitelji Bertoleoni, oni koji su živjeli prije njega i oni koji će ga naslijediti, Tonino je talijanski državljanin. Tonino je razmišljao o tome da od Vittorija Emanuelea IV., sina zadnjeg kralja Italije, traži da opet prizna kraljevstvo Tavolare. Ipak, odustao je od toga.
- Za mene je privilegija da mogu ovdje živjeti. Tko treba krunu kada živi na ovakvom prekrasnom mjestu - kaže Tonino.