Obavijesti

Lifestyle

Komentari 7

Ovih 15 stvari nikad ne kupujte prilikom dolaska u zračnu luku

Ovih 15 stvari nikad ne kupujte prilikom dolaska u zračnu luku
1

Osjećaj slobode kad letite na odabranu destinaciju je nezamjenjiv, no vrijeme koje provedete u zračnoj luci daleko je od slobodnog. Zapravo, to vas vrijeme može jako skupo stajati

Stoga Readers Digest savjetuje da ne napravite grešku kupujući u zračnoj luci, a sastavili su i listu najskupljih proizvoda i usluga ondje.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

01:26

1. Wi - Fi

Iako ste ponekad ovisni o dostupnosti interneta, odustanite od toga u zračnoj luci.

- Zračne luke iskorištavaju činjenicu da kad jedanput prođete sigurnosnu provjeru, ostajete zarobljena publika - objašnjava Coleman Collins, iskusni putnik i autor knjige The Road Warrior: A Practical Guide to Maintaining Your Health, Productivity, and Sanity While Traveling for Work.

Ističe kako je Wi - Fi u zračnoj luci spor i precijenjen, a putovanje može biti prilika da se oslobodite interneta i uživate u odmoru. Poruke i e-mailovi mogu čekati. Umjesto da svako malo provjeravate mobitel, mogli biste čitati, baviti se ručnim radom ili jednostavno mirno sjediti.

2. Elektronika

Zaboravili ste spakirati punjač za mobitel ili slušalice? Nema problema, u zračnoj luci ih možete kupiti na kioscima.

- No elektronička oprema koju kupujete u zračnoj luci stajat će vas značajno skuplje nego drugdje - kaže direktorica na DealNewsu Lindsay Sakrida. Njezina internetska stranica bavi se usporedbom cijena.

- Naša istraživanja su pokazala da je elektronika u zračnoj luci u prosjeku 34 posto skuplja nego da kupujete online. Kad je riječ o malim predmetima, to je razlika od 70 do 100 kuna. Za napredniju opremu poput digitalnih kamera, artikl možete preplatiti od 300 do 1200 kuna. A punjač? U zračnoj luci je i do 50 posto skuplji - savjetovala je ističući kako su slušalice pak bezobrazno skupe.

3. Hrana

Kako biste izbjegli mučninu tijekom leta, poželjno je dobro pojesti prije ulaska u avion. No što god činili, nikako ne kupujte hranu u zračnoj luci.

- Redovito je precijenjena, neukusna, čak i štetna za vas, a ponekad i kombinacija sve tri ove komponente - kazala je Collins dodajući kako većina putnika jede u zračnim lukama čisto da potroše vrijeme, a ne zato što su gladni.

4. Vodu i druga pića

Zbog dugog putovanja zrakoplovom možete dehidrirati, ali iskusni putnici znaju da se voda ne kupuje u zračnoj luci.

- Uvijek nosim bočicu vode uz sebe. Na sigurnosnoj provjeri ne smijete imati nikakvih tekućina, no uzmem praznu bočicu i spremim je u torbicu. Poslije je mogu napuniti u kupaonici. Iako se ne čini kao da je to velika stvar, smatram pljačkom nešto što moraš platiti dvostruko više nego u trgovini, a možeš to dobiti i besplatno - kazala je Becky Rodriguez.

Savjetuje da koristite aluminijsku ili staklenu bočicu za vodu.

5. Suvenire

- Suveniri u zračnoj luci prodaju se po astronomskim cijenama - ističe iskusni putnik Peter Yang i savjetuje da planirate unaprijed te suvenire kupite na destinaciji, a ne dok putujete.

Zračna luka smrti: Tko nije uzletio, taj leti u provaliju
Zračna luka smrti: Tko nije uzletio, taj leti u provaliju

6. Stranu valutu

- Možda se niste sjetili zamijeniti novac dok ste planirali putovanje, no svakako izbjegavajte posjet mjenjačnici u zračnoj luci - kaže Jennifer McDermott koja zastupa potrošače i nekad je radila kao komunikacijski strateg u putničkoj tvrtki.

- Poznato je da putnici dolaze nespremni, a nedostatak konkurencije mjenjačnica u zračnim lukama omogućuje visoke naknade koje su daleko od uobičajenog tečaja - kazala je ona.

Yang savjetuje da pričekate dok ne dođete na destinaciju, a zatim novac uzmete s bankomata.

- Na taj način ćete dobiti povoljniji tečaj - tvrdi.

7. Jastuke za vrat

- Ako idete na dug let, svakako prije putovanja kupite jastuke za vrat - savjetuje suvlasnik privatne jet tvrtke Gansevoort Hotel and Alerion Aviation. Kaže kako su jastuci koje prodaju u zračnim lukama precijenjeni, a iskušavali su ih i dirali mnogi prije vas, pa nisu osobito čisti.

8. Lijekove

Ako tijekom putovanja patite zbog mučnina, lijekove koji bi vam mogli pomoći nikad ne kupujte u zračnoj luci jer su precijenjeni. - Isplanirajte putovanje unaprijed i uzmite u torbicu sve što bi vam moglo zatrebati, uključujući i lijekove protiv mučnine - savjetovala je Chantay Bridges koja putuje iz zabave te zbog poslovnih razloga.

Nesreća za nesrećom: Postaje li putovanje avionom opasno?
Nesreća za nesrećom: Postaje li putovanje avionom opasno?

9. Najam automobila

- Ako želite lijep automobil po najpovoljnijoj cijeni, dogovorite to prije nego što stignete na destinaciju. Ako čekate do dolaska u zračnu luku, imate manji izbor i sukladno tome visoke cijene - savjetovala je Chantay.

Fotolia

10. Prtljagu

Previše ste kupovali tijekom odmora i sad vam treba još jedna putna torba da sve ponesete kući? Bridges ističe da je nikad ne kupujete na aerodromu.

- Iako su na prvi pogled putne torbe ondje atraktivne, bez sumnje ćete na njih potrošiti čitavo bogatstvo - kaže Bridges.

11. Knjige

Postoje na tisuće prekrasnih knjiga koje će kvalitetno nahraniti vaš mozak, no nemojte čekati dolazak u zračnu luku da nabavite neki od tih naslova.

- Uzmite knjigu s police kod kuće i ponesite je sa sobom. Besplatno je. U suprotnom, mogli biste platiti dvostruko više nego u knjižari, a sve kako biste se zabavili tijekom kratkog leta - kaže Bridges.

Mega zračna luka: Bit će jedna od najprometnijih na svijetu
Mega zračna luka: Bit će jedna od najprometnijih na svijetu

12. Čokoladu

Svi vole čokoladu, no u zračnoj luci, a osobito u duty - free shopu ne treba je nikad kupiti. Tvrdi to Brittanay Sharman koja putuje svijetom i posjetila je više od 25 država.

- Pogledajte cijene i uvidjet ćete da su dva ili tri puta više nego u supermarketu. Pokušavaju ih upakirati u atraktivnu ambalažu ili proizvod predstaviti većim nego što jest, no zapitajte se treba li vam zaista toliko čokolade po toj cijeni - kazala je.

Thinkstock

13. Alkoholna pića

- Mnogi ljudi zaustave se u duty - free trgovinama zbog pogrešne ideje da će uštedjeti na porezu. No mala ušteda neće nadoknaditi napuhanu cijenu, a to se osobito odnosi na alkoholna pića. Ono što biste u trgovini platili oko 300 kuna, ovdje ćete platiti 360 kuna - pojašnjava blogerica i stručnjakinja za shopping Veronica Thor.

14. Parfeme

Parfem kojeg prodaju u duty - free trgovini skuplji je nego u parfumeriji, a mogao bi biti i lažan - navode na stranici Duty - Free Buzz. Ističu kako prodavač možda i ne zna da je riječ o krivotvorini, pa je pametnije ipak parfem kupiti izravno od proizvođača ili u trgovini u koju imate povjerenja.

Zagrebačka zračna luka bilježi sve više putnika u ovoj godini
Zagrebačka zračna luka bilježi sve više putnika  u ovoj godini

15. Parking

- Parkirna mjesta u zračnoj luci su pretjerano skupa, bez obzira je li riječ o kratkoročnom ili dugoročnom parkiranju - kaže Gari Anne Kosanke. Ona često posjećuje zračnu luku jer joj ondje radi suprug.

- Uz zračne luke često postoje privatne garaže od kojih neke čak nude prijevoz do aerodroma - savjetovala je.

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Pokretanje videa...

12:46
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 7