Od šampona i dnevnih uložaka do traperica i klora, neke stvari štete zdravlju vagine više nego se misli. Općenito, pravilo je koristiti što prirodniju njegu i materijale
Ove stvari vagina ne podnosi - no žene ih ipak prečesto rade
Zaboravite dijamante, pse i torbice, vagina je doista najbolja prijateljica svake žene, odnosno nešto na što ipak treba više paziti. Za zdravlje svakog organa važno je živjeti što prirodnije - odnosno ne ugrožavati prirodnu ravnotežu raznim kemikalijama i postupcima, piše Elite Daily.
POGLEDAJTE VIDEO: Dobrobiti seksa
Pokretanje videa...
Postoje neke svakodnevne stvari i navike koje mogu ugrožavati zdravlje, a da toga uopće nismo svjesni. Najčešća je pretjerivanje u higijeni, odnosno očekivanje da vagina može i treba mirisati poput ruže.
Najbolja je samo voda
Najveći je mit kako vaginu treba prati raznim šamponima jer se tako pridonosi higijeni i boljem mirisu. Stručnjaci tvrde kako je to potpuno pogrešno, zbog nešto kiselijeg pH te sluznice. Sve što narušava prirodnu kiselost može biti uzrokom upale, gljivica i sličnog. Za pranje je najbolja obična voda.
Dnevni ulošci i tamponi uzrok su infekcija
Kozmetičke potrepštine za žene danas dolaze u svim oblicima i veličinama, a proizvođači zadovoljno trljaju ruke zaradom na proizvodima koji se nameću kao "nužni". Realnost je kako je većina takvih stvari nepotrebna, pa će tako svaki ginekolog reći pacijentici da stalno nošenje dnevnih tankih uložaka, kao i redovito korištenje tampona kod menstruacije nije dobro. Naime, to ne omogućava "dotok zraka" te pogoduje razmnožavanju bakterija i nastanku upala.
Stretch traperice pogoduju gljivicama
Još jedna stvar koja ne omogućuje vagini da "diše" su uske stretch traperice. Općenito, bolje je birati odjeću koja je šireg kroja. Još jedna stvar koja nije dobra za žensko zdravlje su neprirodni materijali, poput elastina ili pak sintetike u gaćicama koji zarobljava prirodne izlučevine vagine. Najbolji odabir je uvijek pamuk.
Vlažno, ali ne onako kako bi trebalo...
Vagina je po svojoj prirodi vlažna, a količina "vlage" ovisi o razdoblju ciklusa, kao i o stanju seksualne uzbuđenosti. Ljeti je žensko zdravlje ugroženo ne zbog morske ili bazenske vode, jer je pH vagine prirodna barijera od stranih tekućina, već zbog kupaćih kostima koji ne omogućuju normalno sušenje i stvaraju vlažan te topli okoliš. Zbog toga ljeti često nastaju gljivične i vaginalne infekcije, svrbež, peckanje...
Probiotici su saveznici vagine
Izbjegavanje mliječnih proizvoda poput jogurta je velika greška ako ste žena. Naime, dobre bakterije u jogurtu, kefiru ili kiselom mlijeku najbolji su prirodni saveznik zdravog i uravnoteženog bakterijskog statusa u vagini. Njihove doze treba pojačati ako ste na terapiji antibioticima.
Pažljivo s deterdžentom i omekšivačem
Sredstva za pranje odjeće često su krcata brojnim kemijskim spojevima čija je zadaća ugodan miris, no ne i vaginalno zdravlje. Oni mogu iritirati genitalno područje, pa je najbolje birati hipoalergenska sredstva za pranje bez mirisa za osjetljivu kožu, a s njima obavezno perite donje rublje.
Odricanje od orgazma šteti zdravlju vagine
Izlučivanje vaginalne tekućine smanjuje se s godinama, a taj će proces ubrzati nedostatak seksa ili drugih izvora estrogena. Način na koji je to moguće izbjeći je seks ili pak masturbacija.
Depilacija je OK - ali ostavite barem nešto
Većina žena danas se depilira, uključujući i genitalno područje. No stručnjaci savjetuju kako bi bilo puno bolje samo skratiti dlačice ako vam već smetaju, a ako ni to nije opcija - ostavite barem 'crticu' jer dlačice imaju zaštitnu ulogu zaštite vagine od vanjskih nečistoća.