Nova vrsta srodna je divovskim nosorozima koji su nekoć živjeli u Pakistanu, A Potpuno očuvana lubanja i čeljust pokazuju sličnost s današnjim tapirima
Otkrivena nova vrsta divovskog nosoroga - bio je viši i od žirafe
Paraceratherium linxiaense je živio prije otprilike 26,5 milijuna godina i težio 21 tonu, kao četiri velika afrička slona. Glavom je mogao doseći sedam metara visine kako bi jeo s drveća, što ga čini višim od žirafe.
POGLEDAJTE VIDEO: Lubanja sv. Huberta
Pokretanje videa...
Ti su zaključci doneseni na temelju fosila otkrivenih u sjevernoj kineskoj provinciji Gansu.
U studiji objavljenoj u četvrtak u časopisu Communications Biology istraživači pišu kako je analizom fosila, pronađenih 2015. godine, zaključeno kako oni pripadaju novoj vrsti, drugačijoj od dosad poznatih divovskih nosoroga.
Potpuno očuvana lubanja i čeljust pokazuju sličnost s današnjim tapirima, zaključak je istraživanja koje je predvodio Deng Tao s paleontološkog instituta u Pekingu.
Nova vrsta srodna je divovskim nosorozima koji su nekoć živjeli u Pakistanu, što sugerira da su se kretali diljem središnje Azije.
Nosorozi su slobodno putovali između sjeverozapada Kine i indijsko-pakistanskog potkontinenta, što znači da je Tibetanska visoravan tada imala nizinska područja, smatraju znanstvenici..
- Tropski uvjeti omogućili su divovskom nosorogu da se vraća sjeverno u središnju Aziju, što implicira da Tibet još nije bio visoravan velike visine - priopćio je Deng.