Dozvoljeno je korištenje mesa i slanine autohtone pasmine crne slavonske svinje ili mesa plemenitih pasmina svinja i njihovih križanaca, objasnio je Stjepan Živković
Otkrivamo kako nastaje prava Slavonska kobasica: 'Dodaje se slanina i dimi do 14 dana'
U udruzi Čuvali slavonske tradicije kažu da prava Slavonska kobasica sadrži usitnjeno svinjsko meso i slaninu, s time da je udio mesa u proizvodu najmanje 70 posto. Dodaje se i kuhinjska sol, usitnjene slatka i ljuta crvena paprika kao i češnjak. Potom se tom smjesom puni tanko crijevo od svinje. Na kraju se kobasica podvrgava procesima fermentacije, dimljenja, sušenja i zrenja, što traje najmanje dva mjeseca.
POGLEDAJTE VIDEO o kobasicama:
Pokretanje videa...
- Slavonska kobasica proizvodi se od usitnjenog svinjskog mesa i slanine koji se dobivaju klanjem utovljenih svinja, starosti najmanje 12 mjeseci i najmanje završne tjelesne mase 140 kg te klanjem krmača izlučenih iz rasploda, starosti najmanje 12 mjeseci i najmanje završne tjelesne mase 140 kg. Dozvoljeno je korištenje mesa i slanine autohtone pasmine crne slavonske svinje ili mesa plemenitih pasmina svinja i njihovih križanaca (osim hibridnih svinja, pietrena i njegovih križanaca) - pojasnio je predsjednik udruge Stjepan Živković.
- Slavonska kobasica se dimi najduže do 14 dana. Dimljenje mora biti hladnim dimom koji nastaje nepotpunim izgaranjem (tinjanjem) cjepanica, piljevine ili strugotine jasena, graba ili bukve pri čemu temperatura dima ne smije prelaziti 25 stupnjeva. Tijekom dimljenja u kobasicama se odvija proces fermentacije te započinje proces sušenja koji se nastavlja u komorama za zrenje - objasnili su u udruzi.
- Nastavak procesa sušenja i zrenja provodi se u zatamnjenim (zamračenim) komorama za zrenje pri temperaturama do 16 stupnjeva i relativnoj vlažnosti 70 do 85 posto, najmanje 45 dana. Cjelokupni postupak proizvodnje Slavonske kobasice traje najmanje 60 dana - dodali su.
Ministarstvo poljoprivrede objavilo je kako je od Udruge Čuvari slavonske tradicije iz Donjeg Miholjca zaprimilo zahtjev...
Objavljuje Udruga Čuvari slavonske tradicije u Utorak, 23. siječnja 2018.
Ove kobasice dolaze u paru, a svaka je dugačka minimalno 35 centimetara dok se širina presjeka kreće između dva i tri centimetra.
- Izvana ima miris po dimu jasena, graba ili bukve, a u unutrašnjosti po fermentiranom mesu i češnjaku. Okus je skladna kombinacija fermentiranog mesa, soli, češnjaka i paprike te blago ljut bez gorčine i kiselosti - pojasnili su u ovoj udruzi i napomenuli kako su Ministarstvu poljoprivrede uputili zahtjev da Slavonska kobasica dobije zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla (ZOZP).
POGLEDAJTE VIDEO: U KUĆI POZNATE INFLUENCERICE SLAVICE DE JONG