Razdjelnici topline u Hrvatskoj su zakonska obavzea u svim zgradama s više od dva stana do kraja 2016. godine. U Sloveniji je ista regulativa bila već primijenjena
Otkrivamo: Kako je u Sloveniji prošla ugradnja razdjelnika?
Polona Štumpfl Erjavec, komercijalna direktorica tvrtke Petrol Energetika koja nudi cjelovitu opskrbu energijom 420 zgrada u slovenskom gradu Ravne na Koroškem, rekla je da su u prvoj godini poslije ugradnje razdjelnika topline njihovi korisnici počeli konkretno štedjeti.
- Kasnije je ta reakcija bila malo umjerenija, ljudi već imaju neko iskustvo i znaju kako istodobno uštedjeti i zadržati ugodne uvjete boravljenja u stanu. U većini slučajeva naši korisnici su promijenili svoje ponašanje jer su vidjeli da pomoću razdjelnika i termostatskih ventila imaju utjecaj na potrošnju toplinske energije i time na troškove grijanja - rekla je Štumpfl Erjavec.
Razdjelnici su nam promijenili ponašanje!
Nisu samo u Sloveniji montirali razdjelnike, već i prije nastupanja zakonske obaveze za tu mjeru su se odlučili i vlasnici nekoliko zgrada u Hrvatskoj. Mato Kalajdžić, vlasnik stanova u jednoj od njih, zadovoljan je tom odlukom:
- Prilikom pokretanja akcije o ugradnji razdjelnika bilo je nevjerice i gunđanja pojedinaca... No ukupna potrošnja toplinske energije zgrade je smanjena 30 do 40%, ovisno o mjesecu. Odgovorno tvrdim da su pojedinci uštedjeli do 50% i povratili novac investiran u razdjelnike topline za godinu dana. Sada već drugu sezonu radimo obračun potrošnje toplinske energije prema razdjelnicima. Svijest stanara naše zgrade i njihovo ponašanje totalno se promijenilo. Nema više otvorenih prozora, nema nepotrebnog rasipanja energije - rekao je Kalajdžić.
- Razdjelnici topline su samo jedna mjera koja može pridonijeti uštedama topline - objašnjava Gregor Saje, predstavnik najvećeg slovenskog poduzeća za upravljanje zgrada SPL d.d, iz Ljubljane:
- Naše analize u koje smo uključili 298 zgrada i oko 6000 stanova pokazuju, da su u prvoj godini korisnici stanova spustili temperaturu u stanovima čak i ispod preporučene (20-22 stupnjeva) kako bi uštedjeli, a sada je trend nekako drukčiji. Ne žele se odricati komfora u stanovima pa traže druga tehnološka rješenja za uštedu toplinske energije- rekao je Saje.
Kako uštedjeti čak 40 posto?
U prvom redu to je hidrauličko balansiranje i instalacija termostatskih ventila. Obje tehnologije su dio Siemensove proizvodne familije Siemeca, koja prema riječima Damira Digule, predstavnika Siemensa Hrvatska znatno pomažu u učinkovitom grijanju.
- Sistem hidrauličkog balansiranja pomaže da se topla voda koja grije radijatore jednakomjerno i učinkovito, znači bez nepotrebnih gubitka zbog njenog hlađenja kad putuje do gornjih katova, rasporedi po cijeloj zgradi, a pomoću termostatskih ventila radijatori se automatski otvaraju i zatvaraju kad postignu željeni nivo temperature u prostoru - rekao je.
Gregor Saje iz SPL d.d. spominje primjer jedne stambene zgrade sa 110 stanova u Ljubljani gdje su se vlasnici uspjeli dogovoriti o investiciji u hidrauličko balansiranje i termostatske ventile:
- Ušteda toplinske energije u njihovom slučaju bila je čak 42 posto, a inače u prosjeku ušteda je oko 30 posto. To znači da im se investicija povratila u 2 i pol godine, što je malo u usporedbi s mijenjanjem fasade gdje su investicije puno veće i njihovo vrijeme povrata je u mnogim slučajevima više od 20 godina - objašnjava Gregor Saje.
Trend koji je u Sloveniji sve više prisutan, prema njegovim riječima je pravednost plaćanja troškova za sve komunalne usluge, ne samo toplinske energije.
- U slovenskim višestambenim zgradama tako je u porastu potražnja za obračunom vode prema realnoj potrošnji. Vlasnici i korisnici stanova sve više žele imati kontrolu nad time što troše i utjecaj na to, koliko za to plate. Dogovore je zbog mješovitog vlasništva zgrada teško postići, jer vlasnici još nisu svjesni da je aktivno sudjelovanje kod upravljanja zgrade njihova dužnost i investicija u vrijednost stana. Baš zbog toga bitno je da mi upravitelji objektivno i stručno informiramo naše korisnike o mogućnostima i raspoloživim tehnologijama - zaključuje Saje.
Raspitajte se kod vašeg upravitelja zgrade ili kod instalatera o sljedećim Siemensovim rješenjima za veću energetsku učinkovitost vaše zgrade:
- Sistem hidrauličkog balansiranja koji će pridonijeti manjim gubicima topline kod prijenosa tople vode do stanova, moguće uštede iznose do 30%
- Termostatski setovi za radijatore koji će automatski otvarati i zatvarati radijatore kako bi se konstantno održavao podešeni nivo temperature
- Razdjelnici topline
- Kalorimetri (alternativa za razdjelnike topline; obavljaju istu funkciju - no na drukčiji način)
- Vodomjeri (njihova funkcija je mjerenje potrošnje vode, ako su instalirani u svim stanovima u zgradi i vodu ćete platiti pravednije - prema svojoj realnoj potrošnji)
Ovlašteni partneri za prodaju Siemensovih rješenja za energetsku učinkovitost zgrada i obračun topline prema realnoj potrošnji:
Aeroteh d.o.o www.aeroteh.hr
e-dom d.o.o www.e-dom.hr
Element energetika d.o.o www.element-e.hr
ENERGO-termoenergetika d.o.o www.energo-sk.hr
ENERGO RITEH d.o.o www.energoriteh.hr
HFC GRUPA d.o.o www.hfcgrupa.com
Impuls Energy d.o.o www.impuls-energy.hr
L.K. Usluge d.o.o
Mont-ra d.o.o www.mont-ra.hr
PROEN ENERGETIKA NEKRETNINA d.o.o www.proen.hr
Plinoservis KUZMAN www.razdjelnici-kuzman.hr
SITIM tehnička rješenja i servisi d.o.o www.sitim.hr
TI-SAN d.o.o www.ti-san.hr
Kommunio d.o.o www.rasting.si