Pacijent nije znao da će njegovu operaciju preuzeti drugi tim liječnika. Navodno će takve situacije biti sve češće, a pitanje je vremena kada će doći do komplikacija...
Otišli svi: Operaciju napustili kirurg, sestre, anesteziolozi...
Iz KBC-a Zagreb nam nisu objasnili kako je moguće da liječnici usred teškog zahvata odlaze kući jer im završava smjena, a pacijente potom na operacijskom stolu preuzima ekipa iz druge smjene. Ovu tvrdnju potkrijepilo nam je nekoliko kirurga, a jedan je i detaljno ispričao kako je izgledala operacija s izmjenama.
Ravnatelj: To se nije dogodilo; Kirurg: To je sve češća praksa
To je jako loše za bilo koju operaciju. Dolazi nova ekipa koja ne slijedi ideju vodilju, postupak koji smo do tada radili, nego se mora prilagoditi situaciji. To je potpuno loše za pacijenta. Samo je pitanje vremena kad će doći do težih posljedica i komplikacija, kaže kirurg
Na upit redakcije 24sata ravnatelju dr. Zlatku Giljeviću stigao je odgovor kako se “ostavljanje pacijenta usred operacije od strane kirurga” nije dogodilo.
Međutim, kirurg koji je vodio spornu operaciju upozorava kako to postaje sve češća praksa.
- To je jako loše za bilo koju operaciju. Dolazi nova ekipa koja ne slijedi ideju vodilju, postupak koji smo do tada radili, nego se mora prilagoditi situaciji. To je potpuno loše za pacijenta. Samo je pitanje vremena kad će doći do težih posljedica i komplikacija - rekao je.
Kirurg kaže kako je nakon pet sati operacije na zagrebačkom Rebru cijeli tim s kojim je operirao predao svoj posao drugoj ekipi.
Kirurg koji je došao u drugu smjenu stajao je iza mene, uputio sam ga u operaciju tako da može nastaviti. Osim liječničke ekipe, izmijenili su se i sestre, anesteziolozi..., objašnjava liječnik
- Radilo se o teškoj operaciji abdomena koja se otegla. Isti pacijent je već nekoliko puta operiran, a u bolnicu je došao zbog teškoća u probavi. Operacija je potrajala, no niti u jednom trenu nije prekinuta niti je pacijent ostao sam u sali. Kirurg koji je došao u drugu smjenu stajao je iza mene, uputio sam ga u operaciju tako da može nastaviti. Osim liječničke ekipe, izmijenili su se i sestre, anesteziolozi... - objašnjava liječnik.
Nasreću, dodaje, spomenuti pacijent je dobro prošao.
No pitanje je bi li pristao na ovakav tretman da su mu liječnici prije zahvata objasnili kako je lako moguće da će ga kad se probudi dočekati potpuno novi ljudi.
Kirurg: Za sve je kriva uprava bolnice i ministar zdravlja
Za cijeli kaos kirurg proziva upravu bolnice i ministra zdravlja Ostojića. Novim kolektivnim ugovorom uveden im je smjenski rad, a ograničeni su i prekovremeni sati na 180 godišnje. Liječnici tvrde da im prekovremene ne plaćaju.
Uprava se sada inati, uveli su nam nova pravila, na nama je da igramo po njima. Radimo kako nam kažu. Ostanemo li na operaciji izvan smjene, to je na bazi entuzijazma i besplatno. Nije fer lagati pacijentima da sve funkcionira, a ništa ne funkcionira normalno, kaže kirurg
- Prije uvođenja smjenskog rada nikada nismo to radili. Imali smo more prekovremenih, nitko se nije puno bunio jer su relativno bila dobra primanja. Uprava se sada inati, uveli su nam nova pravila, na nama je da igramo po njima. Radimo kako nam kažu. Ostanemo li na operaciji izvan smjene, to je na bazi entuzijazma i besplatno. Nije fer lagati pacijentima da sve funkcionira, a ništa ne funkcionira normalno - kaže kirurg. Smatra da će zbog smjenskog rada iskrsnuti i novi problemi, da će biti još gore.
- Uvijek je liječnik koji operira odgovoran za operaciju. Tko bi bio odgovoran? Onaj koji je počeo ili završio operaciju? To nitko ne zna. Sigurno nitko neće stati iza nas - kaže kirurg.
Ipak, na operaciji bi, tvrdi, ostao da ju nije mogao preuzeti adekvatan stručnjak.
Ostojić je ljut: Izlika ne može biti kolektivni ugovor
- Izlika ne može biti nikakav kolektivni ugovor ni neka druga viša sila. Nakon što dobijem očitovanje ravnatelja bolnice, ako treba, ministarstvo će poslati inspekciju. Tu priču moramo odmah završiti, ali moramo imati činjenice i točne podatke - kazao je Ostojić.
Kirurg koji je počeo hladnu operaciju mora je i završiti. To je na tragu Hipokratove zakletve. Hrvatski liječnici tu ne smiju biti iznimka od svjetskih, kaže Ostojić
Ministar je odbacio tvrdnje liječnika da im se ne plaćaju prekovremeni sati. Naveo je da više od 99 posto operacija traje manje od pet do šest sati i moguće ih je obaviti tijekom smjene. Naravno, riječ je o tzv. redovnom operacijskom programu, unaprijed isplaniranom. Zbog prepucavanja liječnika i resornog ministarstva najviše trpe pacijenti. No ministar i za njih ima poruku.
- Ovakvi slučajevi ne mogu biti pravilo i takve ćemo stvari, ako se dokažu, i sankcionirati. Kirurg koji je počeo hladnu operaciju mora je i završiti. To je na tragu Hipokratove zakletve. Hrvatski liječnici tu ne smiju biti iznimka od svjetskih - kaže Ostojić.
Opet najavljuje inspekcije, a ima li redovite kontrole?
Na sve sporne situacije koje se otkriju u bolnicama ministar Rajko Ostojić reagira na isti način: najavljuje slanje inspekcija. No što je s redovitim kontrolama? Štrajk liječnika traje već mjesecima, mijenjaju se uvjeti rada djelatnicima u zdravstvu, pacijenti su ogorčeni listama čekanja. A ministar i dalje ništa ne sprečava, samo reagira kad je prekasno...