Britanski premijer je prošle godine nakon pobjede na izborima obećao referendum o ostanku ili izlasku svoje zemlje iz EU-a. Britanci imaju niz zahtjeva i nadaju se da će biti ispunjeni
Ostaju li ili odlaze? Nitko ne želi da Britanci napuste EU...
David Cameron je u svibnju 2015. nakon pobjede na izborima u Velikoj Britaniji obećao svom narodu referendum o ostanku ili izlasku svoje zemlje iz Europske unije. Sad se nada da će na summitu 28 predsjednika država i vlada Unije koji počinje u četvrtak popodne postići kompromis oko britanskih zahtjeva. Ako se to ne dogodi iduća prilika je summit u ožujku. No ako svi dogovori propadnu Britanci idu na referendum.
Svoj ostanak uvjetuju nizom zahtjeva - ne planiraju odustati
Velika Britanija traži jačanje konkurentnosti gospodarstva i smanjenje birokracije, poboljšanje položaja zemalja članica koje ne koriste euro u odnosu na zemlje eurozone, jačanje suverenosti nacionalnih država i uloge nacionalnih parlamenata te ograničeni pristup socijalnim naknadama za radnike iz ostalih članica EU-a koji rade u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Cameron traži da se radnicima iz zemalja članica iz istočne i srednje Europe ne isplaćuju socijalne naknade u prve četiri godine rada u Velikoj Britaniji, tvrdeći da oni moraju prvo pridonijeti britanskom socijalnom sustavu, a tek onda od njega tražiti pomoć jer, kako je kazao, “ne možete dobiti nešto za ništa”
'Okupirat će nas izbjeglice'
Cameron se boji da bi se Britanija, ako izađe iz EU, mogla suočiti s dolaskom 50 tisuća migranata jer bi tad francuske vlasti mogle odustati od dogovora da se registracija migranata vrši isključivo s francuske strane granice.
- Imamo taj odnos s Francuskom, dijelom zato što smo partneri u EU. Ako iziđemo iz EU, ništa ne jamči da će se te kontrole nastaviti - rekao je upozorivši da tada ništa ne bi moglo spriječiti tisuće ljude da prijeđu kanal La Manche.
Lideri EU ne žele izlazak V.Britanije
Angela Merkel poručuje da je ostanak Velike Britanije u Uniji u njemačkom nacionalnom interesu, predsjednik Europskog savjeta Donald Tusk poziva na jedinstvo, dok šef Europske komisije Jean-Claude Juncker odbija razmišljati o izlasku Velike Britanije.
- Prilično sam uvjeren da će na ovom summitu biti postignut dogovor s Velikom Britanijom. Ostat će u Europskoj uniji i biti konstruktivan i aktivan član - kazao je Juncker
Talijanski premijer Matteo Renzi smatra da treba poduzeti sve kako bi se Velika Britanija zadržala u EU te se nada da će se postići dobar kompromis
- Trebamo li prihvatiti sve što London traži? Naravno da ne, to su pregovori - rekao je Renzi.
Francuski premijer Manuel Valls smatra da bi izlazak Britanije bio šok čije bi posljedice bilo teško zamisliti te da će Pariz ustrajati na tome da se dogovore.
Većina Britanaca ipak želi ostanak u EU
Prema istraživanjima iz siječnja ove godine 54 posto ispitanika se izjasnilo za ostanak u EU, dva posto manje nego u prosincu prošle godine, njih 36 posto je reklo da će glasovati za izlazak zemlje iz Unije dok je 10 posto neodlučeno.
Poslovnjaci žele ostanak u Uniji
Ako se dakle pitaju poduzetnici, direktori i rukovodeći djelatnici poduzeća onda u Velikoj Britaniji njih 76% želi ostati u Europskoj uniji. Odlazak bih ih, smatraju, previše koštao.