Darovitoj djeci, ako su stvarno darovita i sposobna, pomoć sustava ne treba. Pomoć treba ispodprosječnim. A djece koja npr. dobro crtaju ili pišu a ne razumiju npr, matematiku ili fizičku kulturu ima mnogo. To ne znači ni da su pametna ni posebna. Škola postoji da svu djecu nauči osnovno a nakon 18-te "genijalci" mogu pokazati i dokazati svoju genijalnost ako je stvarno posjeduju baveći se svojim talentom. Mada se to prečesto pokaže kao tlapnja nadobudnih roditelja. A pravi talenat i rad uvijek nađe svoj put do afirmacije. Ovakvi programi ne služe ničem osim davanja prednosti samoproglašenim "genijalcima" koji temeljem toga žele ostvariti povlastice.
ar
arwin
30.5.2019.
Odustani
Pa upravo je Tesla primjer kako stvarno talentirano seosko dijete može iskazati talenat unatoč slaboj podršci sa strane. Osim skromne pomoći obitelji seoskog pr
ote on nije imao nikakvu podršku. Nakon studiranja nije čak ni diplomirao već se zaposlio na pošti u Budimpešti. Edisonova vrata mu je otvorila preporuka s radnog mjesta u dok je u Europi radio za Edisonovu tvrtku. Dok je tražio investitore, da bi preživio u USA kopao je kanale. A kad ih je našao isti su mu dali novac samo zato jer su sami pri tome omastili brkove. Tako da čak ako je Vaša teza i točna, Tesla svakako nije dobar primjer.
Prikaži još ↓
ar
arwin
02.6.2019.
Odustani
Sve što govoriš je točno. Upravo radi toga danas i postoji obavezno osnovno školstvo za sve kako bi se detektirala talentirana djeca te sustavom ocjenjivanja us
mjerila na više i visoko obrazovanje sukladno njihovim rezultatima a neovisno o materijalnom statusu njihovih roditelja. U vrijeme Teslinog djetinjstva takav sustav nije postojao pa su se pametnija seljačka djeca mogla afirmirati jedino putem akvizicije crkve ili vojske te dobrim obiteljskim statusom obzirom je obavezno i besplatno osnovno petogodišnje školovanje uvedeno tek 1874. Ukratko da ne duljim, uvođenje posebnih prava i poticaja za kvazi "genijalce" je zapravo ničim opravdano favoriziranje povlaštenih u odnosu na standard. Jer verificirani sustav ustanovljavanja nečije nadarenosti postoji. Ocjene u OŠ. Druga stvar je što će uvijek biti nadobudnih koji misle da bi u nekom drugačijem sustavu "genijalnost" njihovog mezimčeta bila bolje prepoznata nego u u ovom standardnom. I nemam ništa protiv. Mogu oni to ustanovljavati do djetetovog 50-tog rođendana. Ali ne na državni račun nego na svoj.
Prikaži još ↓
ar
arwin
03.6.2019.
Odustani
Istim principom bih i ja mogao reći da vidim frustracije u Vama, čak i s više argumenata. Ali kako bi to realno bila ipak paušalna i u biti banalna tvrdnja bez
stvarnog značenja za temu s tendencijom osobne difamacije i diskreditacije, to ću svakako zaobići. S tezom da pametniji treba popustiti se ne slažem jer je izraz kapitulantstva, kukavičluka, sebičnosti i nezainteresiranosti za društvo i okolinu. Jer pamet je rijedak prirodni (božji) dar dat nekima. Ako se oni tim poklonom ne koriste na dobrobit sebi i okolini, čemu onda on služi?
Prikaži još ↓
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu 24sata te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona .