Obavijesti

News

Komentari 9

Oslobodili su riječke pomorce: 'Tražili su da priznamo krivnju'

Oslobodili su  riječke pomorce: 'Tražili su da priznamo krivnju'
1

Prvi časnik palube Vanja Maričić i zapovjednik broda "SuttonTide" Duško Jelač proveli su tri mjeseca zarobljeni u Angoli. Oduzeli su im dokumente, a nisu ni znali za što ih terete...

Ovo je završilo relativno  sretno, ako sretnim možemo nazvati činjenicu da su ljudi proveli tri mjeseca u Angoli u kućom pritvoru. Sada slijedi bitka da se takve stvari više ne ponavljaju, rekao je u utorak Neven Melvan, predstavnik Sindikata pomoraca. 

Sindikat pomoraca održao je konferenciju za medije povodom povratka hrvatskih pomoraca koji su tri mjeseca bili zarobljeni u Angoli.  

Dvojica Riječana, prvi časnik palube Vanja Maričić i zapovjednik broda "SuttonTide" Duško Jelač u Angoli su bili od 23. ožujka.

Kompanija Tidewater koja je vlasnik broda koji  plovi pod zastavom otočne države Vanuatu prijavila je krađu goriva. Pomorcima su oduzeli dokumente te im je bilo zabranjeno napuštanje zemlje, odnosno hotela u kojem su ih zadržali.  

- Najteže nam je bilo psihički. Nisu nas maltretirali toliko, ali smo bili u državi koja je korumpirana. Bili smo u neizvjesnosti i u situaciji da se nismo mogli obraniti. Do zadnjega trenutka nismo znali zašto nas terete - rekao je kapetan Jelač.

Kad malo odmore, kaže, vidjet će hoće li tužiti kompaniju.  

- Naša najveća greška je bila što smo stranci u tuđoj zemlji. Optužili su nas za ilegalnu prodaju goriva. To je bio samo jedan način da se ta priča proteže. Zapravo su htjeli uzeti novac od nas - rekao je Maričić. 

- Vlasnik hotela je rodbina s istražiteljem. Tražili su nas da potpišemo papir da smo krivi, a nisu nam dali da pročitamo što potpisujemo. Mjesec i pol dana nismo znali za što nas terete - objasnio je prvi časnik.  

Sindikat pomoraca Hrvatske upozorava da pomorci nisu bili pravo zaštićeni. 

 Prvo nisu znali za što ih se tereti, a zatim na suđenju nisu imali priliku da se adekvatno brane. 

- Mi smo ovdje na početku velike bitke. Na suđenju nije bilo stručnjaka koji bi mogli reći nebuloza je da su na brodu imali 104 kubična metra nafte. Pretres je učinjen bez sudskog naloga i nikome nije bilo rečeno zašto se radi pretres. Predstavnik kompanije koja je tražila pretres nije o tome obavijestio zapovjednika broda. Od 23.3. do 18.5. bili su zadržani bez znanja zašto su ondje. Filipinski časnik je promijenio iskaz, optužio hrvatske kolege i napustio zemlju. Meni je to dokaz da je kompanija umiješana u to - zaključio je Predrag Brazzoduro, savjetnik Sindikata. 

Popis stvari koje su prekršene u slučaju hrvatskih pomoraca:  

“1. Pretres koji je učinjen bez pisanog naloga suda ili istražitelja, a na prijavu kompanije (predstavnik kompanije se još pravi blesav pa pita zapovjednika zna li on čemu ovaj pretres i po čijem nalogu?!) - sramota!

2. Pomorci ispitivani bez tumača. 

3. Od pomoraca traženo da potpišu dokument na jeziku kojega ne razumiju (Portugalski), dokument za koji se kasnije utvrdilo da se radi o priznanju krivnje. 

4. Pomorcima su oduzete putovnice i smješteni su u hotel, ne po svom izboru, već po izboru kompanije, koja je tužitelj u ovom slučaju. A hotel je, gle čuda, u vlasništvu rođaka od istražitelja u ovom slučaju!!! 

5. Bez izdavanja bilo čijeg (suda i/ili javnog tužitelja) pisanog naloga zadržani od 23.03. do 18.05.2017. 

6. Nije im dodijeljen ni branitelj po službenoj dužnosti iako još nisu imali izabranog branitelja. 

7. Nije im službeno priopćeno za što i tko ih optužuje sve do 18.05.2017. kad im je dostavljen službeni dokument suda kojim im se naređuje da ne napuštaju grad Soyo i da su dužni javljati se sudu jednom tjedno. 

8. Kompaniji, tužitelju u ovom slučaju, se dopušta da poziva članove posade i s njima komunicira bez prisustva njihovih branitelja, suca i osumnjičenih ili njihovih odvjetnika. Prema izjavama članova posade nastojalo ih se uvjeriti da promjene iskaze i terete strane članove posade. 

9. Član posade, Filipinski pomorac 2. časnik palube, koji je bez dokaza optužio kolege, mirno nakon dokazanog lažnog svjedočenja, koje je dva puta mijenjao tijekom postupka, napušta zemlju. 

10. Kadet, stipendist kompanije, koji je više puta lažno svjedočio i mijenjao iskaze, također bez ikakve odgovornosti. 

11. Direktorica kompanije koja je navodno, prema svjedočenju kadeta, primila od njega novac, ne biva ni opomenuta.”

- Ne smijemo dopustiti da kompanija, koja je posumnjala u svoje pomorce i koja je koristila novac i imidž da bi nametnula svoje zaključke, a da nije ni provjerila papire koji su joj bili u posjedu, prođe bez kazne - zaključuju iz Sindikata pomoraca.
 

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 9
Epidemiolog Kaić o virusu koji se širi u Kini: 'Kola među nama, nije nov, nema mjesta panici'
HMPV NIJE NOVA KORONA

Epidemiolog Kaić o virusu koji se širi u Kini: 'Kola među nama, nije nov, nema mjesta panici'

Kina bilježi porast oboljelih zbog HMPV virusa. Epidemiolozi kažu da on nije nov, dugo je među nama pa onda postoji iimunitet, koji na koronu nismo uopće imali. Cjepiva nema pa je rizik za malu djecu i starije veći
Stranačke upute: Svaki HDZ-ovac treba dovesti još 3 glasača koji će zaokružiti Primorca
Stranačka operacija za drugi krug

Stranačke upute: Svaki HDZ-ovac treba dovesti još 3 glasača koji će zaokružiti Primorca

Svaki je član HDZ-a dobio WhatsApp poruku s detaljnim uputama kako privući što više glasača da iziđu na izbore te prezentaciju usporedbe Primorca i Milanovića u kojoj se vrednuje domoljublje, aktivnost u sportu...
Do kraja života nije znao crtati, poginuo je u svom Mercedesu, a bio je arhitekt ispred vremena
ZAGREBAČKI VIZIONAR

Do kraja života nije znao crtati, poginuo je u svom Mercedesu, a bio je arhitekt ispred vremena

Spisateljica i arhitektica Ena Katarina Haler za Express je pisala feljton povodom 130. godišnjice rođenja arhitekta Drage Iblera, Zagrepčanina koji će uz taj grad ostati vezan tijekom cijelog profesionalnog života