Korejski znanstvenici proizveli su iznimno osjetljiv senzor koji bi se mogao uskoro ugrađivati na umjetnu kožu i udove. Istraživali su rad dlačica na leđima kukaca
Osjetljiva robotska koža zna kada po njoj hodaju bubamare
Zahvaljujući izumu korejskih znanstvenika, uskoro bi mogli proizvoditi umjetnu kožu toliko osjetljivu da zna kada po njoj hodaju bubamare. Znanstvenici u Seulu rade na prototipu "fleksibilnog elektroničkog senzora" koji se temelji na istraživanju načina na koji funkcioniraju dlačice na leđima kukaca. Zbog toga bi uskoro i umjetni udovi mogli biti puno osjetljiviji.
Umjetne dlačice na senzoru rade se od vlakna polimera, promjera 100 nanometara i dugih jedan mikrometara. Iako su nevidljive ljudskom oku, njihova veličina, oblik i metalni pokrov zahvaljujući čemu provode struju, proizvode iznimno osjetljiv senzor.
Jedna od mogućih primjena bila bi i monitor za rad srca jer na zapešću lako osjeti naš puls. Senzori mogu osjetiti iznimno male sile, a znanstvenici su ga testirali pod kapima vode, ali su i pustili bubamare da hodaju preko njega.