Potrebne su nam zajedničke edukacije jer je očito riječ o problemu koji nije tako lako rješiv, rekla je ravnateljica Uprave za medije i razvoj kulturnih i kreativnih industrija Ministarstva kulture i medija
Osijek: Slapp tužbe ugrožavaju demokraciju, egzistenciju medija te ljudska prava...
Problem strateških tužbi protiv javnog sudjelovanja, tzv. slapp tužbi, prepoznat je u Hrvatskoj i cijeloj EU, a iznimno je važno početi upozoravati da u društvu postoji netko tko bi htio ušutkati novinare da govore o bitnim problemima, istaknuto je u četvrtak na edukativnoj radionici.
Potrebne su nam zajedničke edukacije jer je očito riječ o problemu koji nije tako lako rješiv, rekla je ravnateljica Uprave za medije i razvoj kulturnih i kreativnih industrija Ministarstva kulture i medija Jasna Vaniček-Fila.
Radi se o tužbama koje pokreću moćni pojedinci, kako bi utišali kritične glasove, u Hrvatskoj su podnesene 33 takve tužbe, a Malta, Slovenija, BiH i Francuska imaju nešto više tužbi od nas..
Vaniček-Fila ističe kako je cilj radne skupine Ministarstva, u kojoj su brojni stručnjaci, cilj onemogućiti moćnike koji bi htjeli zaustaviti rasprave o pitanjima od javnog interesa i zaustaviti one koji bi htjeli ušutkati novinare.
Član Odbora stručnjaka za slapp tužbe Hrvoje Lisičar s Pravnog fakulteta u Zagrebu rekao je da su tuženici najčešće novinari, a zatim i aktivisti, nevladine udruge i znanstvenici.
Napominje kako primarni cilj tužitelja nije uspjeh u sporu, već da se o njemu prestane govoriti, radi se pritisak i traži se protok vremena i financijsko iscrpljivanje.
Takvim tužbama uvelike je ugrožena demokracija, egzistencija medija i ljudska prava, kaže Lisičar napominjući da je potrebno podizati svijest među ljudima jer je riječ o posebnom problemu koji ćemo teško potpuno riješiti.
Za suca Vrhovnog suda Željka Pajalića najvažnije je steći povjerenje u pravosuđe, a isto tako pravosuđa u novinare i njihovu javnu funkciju.
Imamo određenu viziju kako bi se, uz određene zakonodavne intervencije, moglo unaprijediti naš zakonodavni okvir, kaže Romana Matanovac Vučković sa zagrebačkog Pravnog fakulteta.
U postojećem pravnom okviru nemamo propis posebno posvećen problematici slappa, No, mislim da takav propis nema potrebe donositi, nego u postojeće propise uvrstiti odredbe koje bi bile posvećene slapp tužbama, rekla je Matanovac Vučković.
Glavni urednik 24sata Ivan Buča spomenuo je problem s kojim se suočava ta redakcija, navevši da se u ovom trenutku, po njihovoj ocijeni, protiv tog dnevnog lista vodi 38 SLAPP tužbi. Čak devet tužbi protiv 24sata podnijeli su jedan lokalni dužnosnik i njegov sin, a isto toliko tužbi, s enormnim odštetnim zahtjevima, protiv tog lista podnio je i bivši saborski zastupnik, piše Telegram.