Obavijesti

News

Komentari 5

Oporba u Saboru oko robnih zaliha: 'Je li normalno da se nabavlja skuplji kukuruz?'

Oporba u Saboru  oko robnih zaliha: 'Je li normalno da se nabavlja skuplji kukuruz?'

Saborska oporba zapitala se u četvrtak je li normalno da Ravnateljstvo za robne zalihe nabavlja 75.000 tona kukuruza po cijeni većoj od tržišne i to od veterinarske stranice kojoj nije „u poslu“ trgovanje žitaricama

Prema pisanju medija, Zalihe su vrijednost nabave procijenile na 230 milijuna kuna bez PDV-a, pa proistječe da je država kilogram kukuruza spremna platiti 3.06 kuna, dok mu je prosječna cijena 2.40 kuna.

Zašto je kukuruzu tako visoka nabavna cijena, kad su ga naši ratari prodavali za 2,30 kuna, zašto se njima nije omogućilo da ga prodaju p toj cijeni, zapitao se Marijan Pavliček (HS) uoči saborske rasprave o novom Zakonu o strateškim robnim zalihama.

Peđa Grbin (SDP) apostrofira kako je posao nabave dobilo trgovačko društvo kojem je djelatnost veterinarska stanica, ali je „povezano sa HDZ-om, jer je doniralo tu stranku“.

'Herojstvo Vukovara i Škabrnje slavimo s tugom ali i ponosom'
'Herojstvo Vukovara i Škabrnje slavimo s tugom ali i ponosom'

Sada dobiva posao na kojem će zaraditi 25 posto na 230 milijuna kuna, je li to normalno, upitao se zastupnik.

To društvo, kojem nije u poslu trgovanje žitaricama, trebalo zaraditi 40 milijuna kuna, izračunao je Željko Lenart (HSS), ističući kako mu nije poznato da je itko od hrvatskih ratara uspio prodati kukuruz za tri kune po kilogramu. Cijena bila maksimalno 2, 30 kuna, kazao je.

„Žalosno je da u Saboru ne može proći dan da ne raspravljamo o aferi vladajućih, ljudi su od toga umorni“, naglasio je Nikola Grmoja (Most), koji drži kako je očito da je u spomenutom slučaju netko trebao zaraditi novac preko grbače hrvatskog čovjeka.

Oporba: Hrvatska je postala najveći uvoznik hrane u EU, hrvatski seljak i selo su uništeni
Oporba: Hrvatska je postala najveći uvoznik hrane u EU, hrvatski seljak i selo su uništeni

Oporba je, uoči rasprave o spomenutom zakonu, ustvrdila kako povijest robnih zaliha, odnosno njegova Ravnateljstva, karakteriziraju brojne afere, od slučaja Đakovštine i nestanka žita, do toga da prije dvije godine, nakon petrinjskog potresa, u zalihama nije bilo deka, kontejnera, vreća za spavanje.

Stoga se Anka Mrak Taritaš (Glas) zapitala treba li Sabor svaki put kad je riječ o robnim zalihama govoriti samo o aferama?

'Odbacujem tvrdnje o aferi' 

Državni tajnik Ivo Milatić odbacio je u četvrtak tvrdnje saborske oporbe da je natječaj za nabavu 75.000 tona kukuruza za robne zalihe potencijalna afera, te poručio da taj posao neće dobiti netko tko za to nije kvalificiran i nema uvjete propisane natječajem.

"Odbijam primisao da se radi o nekoj aferi, kad postupak bude gotov, javnost će biti obavještena“, rekao je državni tajnik Ministarstva gospodarstva u saborskoj raspravi o novom Zakonu o strateškim robnim zalihama.

"Što ćemo napraviti s otvorenim postupkom, to ćemo vidjeti, ne mogu sada reći hoćemo li ga završiti ili ne“, naglasio je i objasnio da otvoreni postupak ovog tipa, te vrijednosti, ne može trajati kraće od 60 dana, te da mora biti objavljen u europskim glasilima.

Oporba je, naime, problematizirala spomenutu nabavu vrijednu 230 milijuna kuna, tvrdeći da je država za zalihe spremna kupiti kukuruz po cijeni koja je veća od tržišne i to od veterinarske tvrtke koja se, kaže, bavi deratizacijom i šinterajem, a lani je imala čistu dobit od 870 kuna.

Proistječe da je država spremna za kilogram kukuruza dati 3,06 kuna, iako mu je prosječna cijena 2, 40 kuna, naglašavali su oporbeni zastupnici.

Milatić: Natječaj je raspisan po zakonu i tako će i završiti

Milatić je više puta ponovio kako je natječaj za kupovinu kukuruza napravljen po zakonu i kako će tako biti i završen, te objasnio kako se formirala cijena.

Kada se radio natječaj, sa službenog Tržišnog informacijskog sustava (TISUP), „izvadila“ se tržišna cijena, dodali joj se manipulativni troškovi i tako se formirala cijena za natječaj, objasnio je.

"To, što su pet-šest dana nakon objave natječaja, pušteni brodovi iz Ukrajine i sve burze reagirale padanjem cijena, to je drugi par postola“, kazao je i naglasio kako se, po neformalnim saznanjima, radi isključivo o hrvatskom kukuruzu.

Na niz zastupničkih pitanja, Milatić je uzvratio protupitanjem. Ako natječaj poništimo, a za 15 dana cijena kukuruza 'podivlja' na burzama, hoće li to opet biti afera, hoćete li tvrditi da smo kukuruz mogli kupiti, da se činili skupo, ali da je sada jeftino?

Branko Grčić (SDP) pitao ga je zašto je ovakav sustav nabave u kojem se fiksira cijena po kojoj će se roba kupiti?

Zakon o javnoj nabavi je jasan, morate odrediti vrijednost nabave i to je gornji plafon, ne fiksiramo cijenu, nego maksimalni iznos nabave, kazao je Milatić.

Njegovim objašnjenjima bio je zadovoljan HDZ-ov Josip Borić.

Dobro je da ste objasnili situaciju, jer se namjerno stvara dojam da se stalno nešto radi krivo, kazao je zastupnik.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 5