Oporbeni zastupnici su pozdravili dugoočekivani zakon, no podržat ga neće dok ministar ne ispuni obećanje da će ga korigirati, posebno u odnosu prema roditeljima njegovateljima i njegovateljima
Oporba suzdržana oko Zakona o osobnoj asistenciji: 'Jest ovo iskorak, ali treba ga poboljšati'
Saborski zastupnici, njih 78, danas su u drugo čitanje uputili Zakon o osobnoj asistenciji. Iako je oporba ovaj dugoočekivani Zakon pozdravila i ocijenila ga iskorakom, ostale su primjedbe, prije svega, na odnos prema roditeljima njegovateljima i njegovateljima, kojima se onemogućuje pravo na osobnog asistenta za svoju djecu i osobe s invaliditetom o kojima skrbe. Stoga je njih 56 prilikom glasanja ostalo suzdržano na trenutni prijedlog dok se ne uvjere da će ministar Marin Piletić uvažiti sve sugestije i realizirati najavljena obećanja do izrade konačnog Zakona.
- Ono što je najvažnije je da je ovo dobar pravac. 624.000 osoba je u Hrvatskoj s invaliditetom, 275.000 su radno sposobni, a tek ih 24.000 radi, ne samo zato što postoje predrasude, nego zato što su podobrazovani jer im društvo nije omogućilo da se uz kvalitetnu asistenciju školuju. Zakon jest dobar pravac, ali rasprava je pokazala da je čitav niz pitanja još ostalo otvoreno - istaknuo je Davorko Vidović iz Kluba Socijaldemokrata.
Zastupnica Zeleno-lijevog bloka Jelena Miloš, također, se slaže da je Zakon iskorak, no naglašava da postoji prostora za poboljšanja.
- One osobe s invaliditetom koje imaju roditelje njegovatelje nemaju pravo na osobnog asistenta. Roditelj njegovatelj nije zamjena za asistenta i ta usluga treba biti pravo svake osobe s invaliditetom, kao što i roditelji njegovatelji imaju pravo na odmor. Kako je naglasila i pravobraniteljica, osobe s intelektualnim teškoćama nisu dovoljno pokrivene ovim Zakonom. Važno je da se osiguraju sigurna radna mjesta i dobri uvjeti i da se osobni asistenti trajno uvrste kao zanimanje - poručila je.
Dobro je da se konačno prelazi iz stihijskog i nestalnog u stabilniji i dugoročniji način osiguravanja osobnih asistenata jer ovo nije samo socijalno nego i radno-pravno pitanje, kazala je i zastupnica Radničke fronte Katarina Peović.
- No, bojimo se da će i sa sustavnijim financiranjem osobne asistencije biti kao i sa projektom Zaželi - dodala je.
Oporba je naglasila kako je ključno uvažavanje svih primjedbi i sugestija pravobraniteljice za osobe s invaliditetom.
- Ovo je iskorak, jest, riješili smo jedno civilizacijsko pitanje, ali pravobraniteljica je jasno sve napisala i zadatak ministra je sjesti s njom i ponuditi najbolje rješenje konačnog Zakona - kazala je zastupnica GLAS-a Anka Mrak Taritaš.
Predsjednik SDP-a Peđa Grbin problematizirao je način određivanja satnice, kao i nedonošenje pravilnika bez kojih, naglasio je, Zakon neće moći zaživjeti.
- U savjetovanju je bilo stotine i stotine primjedbi od osoba koje najbolje znaju koje su njihove potrebe i ostale su neuvažene. Prije donošenja konačnog prijedloga Zakona treba napraviti još jedan krug razgovora s korisnicima usluge jer oni najbolje znaju, korigirati sv, posebno dio koji se odnosi na roditelje njegovatelje. Pravo od 22 sata mjesečno je loše, bez obzira što je ministar rekao da će to korigirati, mi smo suzdržani u prvom čitanju dok to ne vidimo - naglasio je.
Naime, roditelji njegovatelji i njegovatelji su u Zakonu stavljeni pod iznimku. Njihova djeca osobnog asistenta mogu koristiti samo ukoliko se radi o dvočlanom kućanstvu, dakle samohrani roditelj i dijete, te ako je u kućanstvu više osoba s invaliditetom i to u trajanju samo 22 sata mjesečno. Nakon kritika je ministar Piletić najavio kako će proširiti obuhvat onih u ovom statusu te povećati tu satnicu na 44 sata mjesečno.
SDSS-ova Dragana Jeckov pozdravila je povećanje cijene sata osobnim asistentima s 54 na 82 kune, kao i povećanje broja korisnika koji će moći koristiti uslugu osobnog asistenta i to na području cijele Hrvatske.
- Ministar je rekao da je otvoren za sve sugestije, a one su ključne za donošenje kvalitetnog Zakona - istaknula je.
HDZ-ova Nada Murganić podsjetila je kako će se ovim Zakonom, koji će stupiti na snagu u srpnju, od sada sredstva za rad osobnih asistenata osiguravati u Državnom proračunu na godišnjoj razini, a ne više temeljem prijava na projekte.