Za recesije se nije dobro bojati promjena nego treba otvoriti oči za druge poslove, pa čak i za druga zanimanja
Omiljeni hobiji vam pružaju priliku za dodatnu zaradu
Prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku, stopa nezaposlenosti u Hrvatskoj je 12,6 posto, a među onim sretnicima koji imaju posao njih oko 70 posto za sebe će reći da - preživljava. Kako bilo, posao valja zadržati pod svaku cijenu. Radite mnogo. Tražite nove radne zadatke. Budite prijateljski nastrojeni prema šefu, nije vrijeme za sukobe. Ukratko, dajte si svaku moguću šansu da ostanete zaposleni u 2009. godini. Ne može odmoći ni razmišljanje o tome kako naš trenutačni posao nije jedina opcija.
Tržište rada postalo je fleksibilno za vješte i motivirane radnike. Ne treba čekati da ostanemo bez posla, bolje je širom otvoriti oči za druge poslove, pa čak i promjenu zanimanja. Ako ipak ostanete bez posla, nemojte uzeti višemjesečnu pauzu kako biste se malo odmorili prije nego što krenete u potragu. To može potrajati i mnogo dulje nego što mislite, pa novi posao valja početi tražiti čim izađete kroz vrata bivšeg poslodavca. Recesija može donijeti i štošta dobro. Tijekom Velike depresije mnogi su se obogatili. Ne samo bogataši. I ljudi prosječnog imetka uspjeli su u tome. Razmislite o drugom poslu. Možda ste dobri u fotografiji, šivanju ili pečenju kolača te je vaš hobi “okidač” koji će vam otvoriti nova poslovna vrata. U nedavnom intervjuu za CNN Donald Trump je rekao kako ga je gospodarska situacija zabrinula, ali je rekao i ovo: “Vrijeme je izvrsno za zaradu. Obratite pažnju na prilike koje se pojavljuju”.
>> Idealan posao tijekom recesije svaki je koji možete raditi od kuće jer isključuje troškove poput prijevoza i obroka. To može biti kućni catering ili izrada nakita, ako ste talentirani za to. Kućni biznis može biti dragocjen i zbog učvršćivanja veza u obitelji.
>> Tijekom financijskih kriza važna je mentalna snaga. U stresnim vremenima treba biti spreman na sve. Problemi koji iskrsnu kao posljedica stvari koje su izvan naše kontrole treba promatrati kao loš trenutak. Valja gledati naprijed i biti optimističan.
>> U vrijeme krize dodatnu zaradu učitelji, primjerice, mogu pronaći u davanju instrukcija, prevođenju knjiga ili sezonskim poslovima poput turističkog vodiča
>> Recesija utječe i na djecu, preko koje se prelama kriza u kojoj su se zatekli njihovi roditelji. Dužnost je roditelja izbjeći moguću frustraciju. Pričajte im o novcu, kreditu ili dugu, u skladu s njihovim godinama, i neka slobodno pitaju. Naučite ih da traže jeftinije igračke i neka sami uspoređuju cijene. Ovo je najbolje vrijeme da se djeca nauče važnosti štednje i racionalnog trošenja.