Za ovu odluku glasovali su SDP-ovi članovi Odbora za Ustav, a HDZ-ovi članovi Odbora nisu došli na sjednicu. Laburist Dragutin Lesar imao je izdvojeno mišljenje
Odlučio SDP: Referendumsko pitanje ocijenit će Ustavni sud
Odbor za Ustav predlaže Saboru da referendumsko pitanje o outsourcingu pošalje na ocjenu Ustavnom sudu. Za ovu odluku glasovali su SDP-ovi članovi Odbora, a HDZ-ovi članovi Odbora nisu došli na sjednicu. Laburist Dragutin Lesar imao je izdvojeno mišljenje. Iako nije protiv da se referendumsko pitanje uputi na ocjenu Ustavnom sudu, nezadovoljan je obrazloženjem. Odbor u odluci između ostalog navodi da referendumsko pitanje smatra protuustavnim jer ograničava poduzetničke slobode zajamčene Ustavom i europskim pravom.
- Ako ovako obrazložena odluka ode pred Ustavni sud to je poziv Sabora da se zabrani referendum. U obrazloženju se ne traži samo propitivanje ustavnosti nego se Ustavni sud uvjerava da je referendumsko pitanje protuustavno – rekao je Lesar.
Državna ekonomija kakve se ne bi postidjele ni sovjetske države
Predsjednik Odbora Peđa Grbin (SDP) smatra da Sabor treba jasno reći što misli o referendumskom pitanju, o kojem će konačnu odluku donijeti Ustavni sud. Uvjeren je da bi donošenje predložene referendumske odluke spriječilo bilo kakvo angažiranje vanjskih tvrtki u javnim službama što bi u pitanje dovelo i postojeće ugovore, a usluge poput servisiranja informatičke opreme pa i čišćenja učinilo neefikasnijim i skupljim.
- Pojednostavljeno, 24 godine nakon usvajanja prvog demokratskog Ustava i izlaska iz socijalističkog društvenog uređenja i prelaska na tržišno gospodarstvo predlaže se uvođenje državne ekonomije kakve se ne bi postidjele niti države bivšeg sovjetskog bloka - ustvrdio je Grbin.
'Danas je ušutkana demokracija'
Na sjednici su bili predstavnici sindikata, ali nisu mogli sudjelovati u raspravi jer nisu članovi Odbora. U izjavi novinarima sindikalac Željko Stipić to je ocijenio udarom na demokraciju.
- Danas je u Saboru ušutkana demokracija, a račun za o ušutkavanje demokracije bit će plaćen na izborima. Bilo kojim i u bilo koje vrijeme - poručio je.
Nada se da će Sabor ozbiljno pristupiti primjedbama organizacijskog Odbora koje predsjednik Odbora nije želio na vrijeme uručiti članovima Odbora.
- Zašto? Možda se bojao argumenata koji stoje u tom obrazloženju. Zastupnici će imati dovoljno argumenata da se suoče s argumentima i da ne donesu pogrešnu odluku. Prema našem sudu ovakvog obrazloženja pogrešna bi odluka bila uopće poslati pitanje na Ustavni sud - zaključio je.
Novi Zakon uvest će reda
Odbor je u proceduru poslao prijedlog novog Zakona o referendumu. Način prikupljanja potpisa potpore za referendum podijelilo je članove Odbora. Umjesto na ulicama, potpisi bi se prikupljali u uredima Državne uprave, ali i on-line u sustavu e-građanin, a rok za prikupljanje potpisa produljio bi se na 30 radnih dana.
Vanjski član odbora Nenad Zakošek smatra da bi to moglo produbiti raskorak predstavničke demokracije i građana, jer je poplava referendumskih inicijativa posljedica nepovjerenja u predstavničke institucije. Lesar se također protivi ograničenju prikupljanja potpisa građana, jer će, upozorava, radno vrijeme ureda državne uprave, mnogima onemogućiti potpisivanje referendumskih inicijativa. Većina članova Odbora ipak smatra da će novi način uvesti red u prikupljanje potpisa i otkloniti sve sumnje koliko je potpisa doista prikupljeno.