Danas je važnije nego ikad imati ušteđevinu za hitne situacije, no mnogi se pitaju koliko novca bi trebali uštedjeti da imaju dovoljno u krizi i gdje je najbolje čuvati takav iznos
Obiteljski krizni fond: Gdje se čuva novac, koliko je idealno uštedjeti, za što ga koristiti....
Unatoč rekordnoj nezaposlenosti u SAD-u uzrokovanoj korona krizom, osobna štednja je porasla s osam posto u veljači na 14 posto u ožujku. Ljudi koji nisu izgubili posao zbog izolacije nisu imali gdje potrošiti plaću, pa su tako ponešto i uštedjeli, piše Forbes.
POGLEDAJTE VIDEO: Kako uštedjeti i riješiti se minusa
Pokretanje videa...
Trenutačna ekonomska situacija ističe nužnost štednje kroz rezerve gotovine, bez obzira na visinu prihoda pojedinaca. Ovo je ujedno i savršena prilika za ljude s viškom novca da ga pametno ulože i stvore mali fond za krizne situacije. No koliko vam novca treba u takvom fondu i gdje ga čuvati?
Što je krizni fond?
Kao što sam naziv govori, riječ je o gotovini koju čuvate za slučaj nužde. To može biti neočekivani gubitak posla ili vam se pokvario hladnjak, perilica i neki drugi aparat u kućanstvu. U današnje vrijeme mnogi radnici su iskusili i smanjenje plaće. Umjesto da uzmete kredit ili gomilate troškove na kartici, u tom slučaju može vam pomoći novac iz kriznog fonda. No gomilanje novca na štednom računu bez posebnog plana može biti propuštena prilika. Svi bi trebali imati novac u banci, no postoje i negativne strane ako ondje čuvate premalo ili previše novca. A možda ga čuvate na posve pogrešnom mjestu.
Koliko novca vam treba u kriznom fondu?
Nepisano je pravilo da biste trebali imati na štednji između tri i šest mjesečnih fiksnih troškova. Ako je riječ o kućanstvu u kojem zarađuje dvoje ljudi, onda je taj iznos manji i dijeli se na pola. Naravno da to nije pravilo uklesano u kamenu i osobna situacija diktira koliko novca trebate s obzirom na to koliko uopće zarađujete. Ako se bojite gubitka posla ili ste vlasnik tvrtke, trebat će vam veća ušteđevina koja će pokriti vaše troškove za godinu dana unaprijed.
Gdje čuvati gotovinu?
Mudro je imati više štednih računa za različite namjene. Tako možete brzo i lako pratiti napredak, no od iznimne je važnosti imati poseban račun za krizni fond. Razmislite o otvaranju posebnog računa za tu namjenu, a osigurajte se da taj novac ne trošite za druge stvari. Kad ste dosegnuli planirani iznos, provjerite koje su druge mogućnosti za korištenje viška novca, a na krizni fond posve zaboravite i ne dirajte ga.
Ako ste u braku, možda biste željeli s partnerom imati zajedničku štednju kojoj oboje imate pristup u slučaju da se nešto dogodi drugome. Iako nije za svaku situaciju, zajednički račun će pomoći u izbjegavanju problema koji se obično javljaju u kriznim situacijama.
Ne morate čuvati novčanice da biste mali gotovinu
Gdje ne biste trebali čuvati novac? U kutiji za cipele, u čarapi ili pod madracom. Osim što tako gubite kamatu, postoje ograničenja kod osiguravatelja u slučaju krađe, a to je obično oko 1500 kuna. Ako već imate gotovinu pri ruci, najjednostavnije je otvoriti račun i položiti novac u banku. Tada možete razmišljati i o načinima na koje vaš novac može raditi za vas.