Zemlje članice Interpola ne znaju kako se pripremiti za moguće zločine u Metinom 'Metaverzumu', rekao je Reutersu Interpolov izvršni direktor za tehnologiju i inovacije Madan Oberoi
Novi problemi za Zuckerberga: Metaverse zadaje glavobolju ulagačima, ali i Interpolu
Trodimenzionalni virtualni svjetovi mogli bi iznjedriti nove vrste kibernetičkog kriminala i podići one poznate na novu razinu, upozorila je međunarodna policijska agencija Interpol. Vlasniku Facebooka ulaganje u 3D stvarnost polako postaje teret.
Pokretanje videa...
Facebook je prošle godine podigao prašinu u tehnološkom svijetu Metaverseom, trodimenzionalnim virtualnim svijetom koji je potaknuo nagađanja među kompanijama i investitorima da će osvojiti građane i poslovni svijet na juriš i označiti novu fazu u razvoju interneta.
Vlasnica društvene mreže promijenila je u listopadu 2021. ime u Meta kako bi označila pomak prema toj ideji.
Projekt je otvorio niz etičkih i regulatornih pitanja, a zabrinute su i službe čija je zadaća borba protiv kriminala.
Zemlje članice Interpola ne znaju kako se pripremiti za moguće zločine u Metinom "Metaverzumu", rekao je Reutersu Interpolov izvršni direktor za tehnologiju i inovacije Madan Oberoi.
- Neki su zločini možda novi i stvorio ih je taj medij, a nekima koji su nam već poznati on će utrti put i podići ih na novu razinu - rekao je.
U proširenoj i virtualnoj stvarnosti e-mailovi koji građane potiču da krivotvorenom pošiljatelju, obično renomiranoj tvrtki, otkriju osobne podatke, poput lozinki i brojeva kreditnih kartica (phishing) i slične prijevare mogli bi funkcionirati drugačije, upozorio je dužnosnik Interpola.
Otvara se i pitanje i sigurnosti djece, napomenuo je.
Virtualna stvarnost mogla bi olakšati i kriminal u fizičkom svijetu, istaknuo je Oberoi.
- Ako neka teroristička skupina želi napasti fizički prostor, mogla bi prije napada koristiti (virtualni) prostor za planiranje, simulaciju i vježbu - objašnjava.
Policijska agencija EU-a Europol upozorila je ovog mjeseca u izvješću da bi terorističke skupine mogle u budućnosti koristiti virtualne svjetove za propagandu, regrutiranje i obuku.
Korisnici bi također mogu stvarati virtualne svjetove s "ekstremističkim pravilima", dodali su.
Virtualni svijet koji bilježi interakcije korisnika u decentraliziranom javnom registru transakcija digitalnih valuta omogućit će na temelju jedne transakcije praćenje svih aktivnosti pojedinaca i osigurati vrijedne informacije za ucjenjivače, rekao je Europol.
Astronomski iznosi
U viziji Marka Zuckerberga druženje u virtualnom 3D svijetu trebalo bi u velikoj mjeri zamijeniti ono u fizičkom svijetu.
Zasada baš i nema puno naznaka da je vizija zaživjela.
Metini rezultati u trećem tromjesečju razočarali su ulagače, cijena dionice naglo je pala, a kritičari sve glasnije od izvršnog direktora traže da odustane od astronomski skupog fokusa na Metaverse.
Kompanija je taj projekt potrošila ogromne iznose, uključujući više od 100 milijardi dolara na istraživanje i razvoj proizvoda. Samo u prošloj godini izdvojili su 15 milijardi dolara.
To je puno, čak i za svijet tehnologije.
- Meta je cijeli poslovni ulog stavila na kartu Metaversea, koji još uvijek ne postoji, a kockanje se ne isplati - dodala je Rachel Foster Jones, tematska analitičarka u GlobalData.
- Metaverse vjerojatno neće biti profitabilan još jedno deset godina, a prijetnje zamrzavanjem zapošljavanja ne mogu same po sebi uvjeriti ulagače da se Meta usredotočuje na ono što će sada platiti račune - istaknula je.
Kompanija je najavila da će usporiti tempo zapošljavanja, a rezultati za treće tromjesečje pokazuju pad prihoda za četiri posto, na 27,7 milijardi dolara. Dobit je prepolovljena, na 4,4 milijarde dolara.
- Zuckerberg je dopustio da priča o Metaverseu proguta tvrtku - zaključila je Foster Jones.